So. jún 6th, 2020

Aktuality24

Aktuálne správy na Slovensku a vo svete

Koronavírus: Vláda zváži, či vyhlási mimoriadnu situáciu

3 min read

Predseda vlády Peter Pellegrini dnes oznámil, že vláda zvažuje vyhlásenie mimoriadnej situácie. Nie však mimoriadneho stavu, ktorý by mohol obmedziť aj voľný pohyb osôb.

Rozhodnúť o tom má už dnes po 16:00 hod, kedy bude pokračovať prerušené rokovanie vládneho kabinetu.

„Potrebujeme prijať legislatívu, aby vláda mala možnosť prijímať nejaké ďalšie opatrenia nielen vo vzťahu k rozdeľovaniu ochranných prostriedkov zo Správy štátnych hmotných rezerv, ale aj v rámci zabezpečenia materiálu, ktorý potrebujeme kúpiť,” vysvetlil.

Vyhlásenie mimoriadnej situácie premiér prirovnal k situácii, keď nastane niekde povodeň.

„Nebude to znamenať žiadne stanné právo. Ide len o to, aby sme mali možnosti prinútiť tých, ktorí disponujú materiálnym zabezpečením, ktoré štát chce kúpiť, aby boli povinní ho poskytnúť Slovenskej republike a nie nejakým súkromným záujemcom,“ vyhlásil Pellegrini.

Nevylúčil ani možnosť, že vláda schváli cenové stropy pre niektoré zdravotnícke pomôcky. Upozornil ale, že to nemá zmysel v prípade štátu, ktorý potrebuje nakupovať aj od zahraničných firiem, ktoré nie sú viazané slovenskou legislatívou.

Diať by sa tak mohlo predovšetkým v prípadoch, že predajcovia budú chcieť zarobiť na jednotlivcoch. Už dnes totiž niektoré zdravotnícke pomôcky predávajú za premrštené ceny.

„Vnímam tieto inzeráty, kedy chce niekto na hulváta zarobiť. To hraničí nielen s porušením dobrých mravov, ale aj zákonov,“ odkázal šéf vládneho kabinetu.

Nemôžeme sa niekomu doprosovať

Premiér totiž upozornil na neštandardné správanie sa niektorých firiem. Jedna z nich mala vyhlásiť, že síce je ochotná štátu predať potrebné zdravotnícke pomôcky, ale kompetentní sa musia rozhodnúť v priebehu pár hodín.

„Nemôžeme byť v pozícii, že sa niekomu budeme doprosovať, či nám niečo predá. Hovorím napríklad o ventilátoroch na pľúcnu ventiláciu. Takto to fungovať nebude. Vláda im jednoducho prikáže, že ak to majú, tak nám to predajú,” odkázal.

O ďalšom postupe by sa mala diskutovať aj vo štvrtok na stretnutí s vedeckými autoritami.

Pellegrini tiež potvrdil, že Slovensko má ďalšie tri prípady nakazených. Ide ľudí, ktorí boli v kontakte s nakazenou rodinou, ktorá žije v rakúskom Kittsee.

Jedná sa o dve ženy a jedného muža, ktorí sú v domácej karanténe. Nemajú totiž príznaky, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu.

“Dohodli sme sa tiež, že obrana poskytne do 500 vojakov, ako súčinnosť pre zložky ministerstva vnútra, ako aj pre iné aktivity, ktoré budú súvisieť s bojom proti koronavírusu.

V prvom rade by malo ísť podľa premiéra o pomoc na hraničných priechodoch, ale aj na iných miestach, kde to bude potrebné.

Karanténa pre všetkých, ktorí prejdú hranice?

Peter Pellegrini tiež upozornil, že z Talianska sa môže na Slovensko pohnúť značné množstvo ľudí, ktorí pracujú v hotelovom a reštauračnom biznise. Talianske úrady totiž rozhodli o uzatvorení týchto zariadení každý deň od 18.00 hod.

„Zachytili sme od ich blízkych ľudí, že chcú na hraniciach povedať, že idú z Rakúska a nie Talianska, aby nemali problémy, že musia zostať v karanténe. Chcú tak oklamať ostatných obyvateľov,” varoval.

Premiér preto nevylúčil ani možnosť, že vláda od štvrtka uvalí karanténu na všetkých ľudí, ktorí budú prichádzať na Slovensko zo zahraničia.

Zdroj – Aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!