Testovanie Rómov z osady bolo rasistické, tvrdia aktivisti

5 min read

V obci Jarovnice v okrese Sabinov začali včera 3. apríla s testovaním obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít v súvislosti so šírením koronavírusu. Testovanie obyvateľov osady pritom vyzeralo ako vojenská akcia za účasti desiatok vojakov. Ľudskoprávni aktivisti priebeh akcie kritizujú ako rasistický.

V 33 rómskych osadách v najbližších dňoch odoberú vzorky a na ochorenie COVID-19 otestujú obyvateľov v 33 rómskych osadách. Testovanie zabezpečujú Ozbrojené sily (OS) SR v spolupráci so štátnou príspevkovou organizáciou Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny.

Ako v tejto súvislosti uviedol člen Ústredného krízového štábu SR a expert hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na rómsku problematiku Peter Pollák, dôležité je masívne testovanie najmä tých ľudí, ktorí sa do rómskych komunít vracajú zo zahraničia. „Pre všetkých, nielen pre samotných Rómov, ale pre celú spoločnosť je dôležité, aby sme otestovali čo najväčšie množstvo ľudí v našej krajine, hlavne tých, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Hľadali sme mobilnú zložku, ktorá by prišla do týchto komunít a testovala. Našli sme ju v armáde a sme presvedčení, že to armáda veľmi dobre zvládne,“ uviedol Pollák.

Šírenie vírusu v týchto komunitách pritom podľa neho bude úplne odlišné ako šírenie vírusu u majority. „Kým vo väčšinovej spoločnosti nakazí jeden pozitívne testovaný človek približne 1,6 človeka, v rómskych komunitách to šírenie bude oveľa rýchlejšie. Preto sme sa rozhodli začať zisťovať stav v týchto komunitách a veríme, že sa nám podarí rýchlo tento vírus dostať pod kontrolu,“ konštatoval člen Ústredného krízového štábu SR.

Náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko informoval, že na operácii s názvom Karusel sa podieľa celkovo takmer 150 vojakov, ktorí sú vyčlenení z takzvaných Síl pre špeciálne operácie. V Jarovniciach pritom bolo prítomných zhruba 20 vojakov

Zdravotníci v bielych ochranných odevoch (v popredí) s pomocou príslušníkov Ozbrojených síl (v pozadí) počas testovania ľudí, ktorí prišli zo zahraničia do rómskej osady v Jarovniciach. (Zdroj: SITA)

Ako testovali v Jarovniciach?

V Jarovniciach starosta vytypoval na otestovanie 38 ľudí. Vzorky sú vyškoleným zdravotníckym tímom odoberané bezbolestne výterovými setmi. Odoberajú ich dvojčlenné tímy, pričom na východnom Slovensku budú pôsobiť štyri takéto tímy. „Na jeden tím by sme priemerne denne mali odobrať 50 vzoriek. Dnes prichádzali ľudia ochotní a poučení. Chodia maximálne dvaja, takže je to vcelku bezpečné. Trochu sme sa toho obávali, ale spolupráca je na úrovni,“ zhodnotil Marek Demčák, pôsobiaci ako vrchný brat v Poľnej vojenskej nemocnici OS SR.

V prípade pozitívneho testu sa nakazení nevrátia naspäť do svojich lokalít, ale budú dva týždne v karanténe. Tú sa snaží v spolupráci so samosprávami zabezpečovať aj Úrad splnomocnenca pre rómske komunity. „Snažíme sa pomôcť v rámci našich kapacít ako sa dá, no náš úrad naozaj, žiaľ, nemá žiadnu finančnú disponibilitu na to, aby poskytol nejaké materiálne alebo technické vybavenie pre priestory, ktoré dávajú k dispozícii v prípade, že bude nutné urobiť individuálnu karantenizáciu,“ upozornila nová splnomocnenkyňa pre rómskej komunity Andrea Bučková.

Starosta Jarovníc Florián Giňa informoval, že karanténne priestory vytvoril v miestnej škole. Výsledky testovania očakávajú do dvoch dní. „Som rád, že po niekoľkých dňoch budeme vedieť, či sú nakazení alebo nie. Touto cestou chcem aj vyzvať ostatných starostov z vytypovaných lokalít, ktoré by mali otestovať, že sa nemajú čoho báť. Nech svojich ľudí podporia, lebo to je normálne testovanie, z ktorého budeme vedieť, či sú nakazení alebo nie. Aby si majorita nemyslela, že Rómovia sem niečo doniesli,“ uviedol Giňa.

Aktivisti: Testovanie bolo príkladom prevládajúceho rasizmu

Podľa ľudskoprávnych aktivistov však testovanie Rómov v Jarovniciach nieslo prejavy rasizmu. Kritika zaznela aj od správcu Nadácie otvorenej spoločnosti (NOS) Jána Orlovského. Ten piatkové testovanie považuje za „príklad prevládajúceho rasizmu v našich verejných politikách“.

Šéf známej mimovládky zároveň na sociálnej sieti zdieľal opis týchto udalostí z pera odborného garanta Komunitného centra Rómskeho inštitútu Petra Németha. „Je to jasná demonštrácia moci na tých, na ktorých si to dovoliť môžu, pretože Rómovia oponovať nebudú alebo nevedia,“ píše Németh s tým, že si nevie predstaviť, že by si to armáda dovolila na nejakej inej komunite.

Aktivista upozorňuje, že akcie sa zúčastnilo veľa ozbrojených výsadkárov zo žilinského pluku špeciálneho určenia, množstvo policajtov a dokonca aj vrtuľník. Na vojenskom vrtuľníku podľa Németha mali priletieť aj vládny predstavitelia vrátane premiéra Igora Matoviča, ktorý však nakoniec neprišiel. Celú operáciu preto označuje aktivista za absurdnú, pričom poukazuje, že inak nikto na nič nemá peniaze. „Za toto divadlo sme mohli zásobiť 10 osád plne dezinfekčnými a ochrannými prostriedkami… Výsledkom celého tohto divadla je cca 50, slovom päťdesiat, otestovaných,“ uzatvára aktivista.

Podľa Orlovského išlo o zjavne rasistickú akciu. Rasizmom by to podľa neho nebolo vtedy, ak by armádni lekári otestovali aj občanov Jarovníc mimo osady, „aby sa zistila napr. porovnávacia vzorka. Alebo keby si to armáda skúsila najskôr napríklad v Ružinove alebo Trenčíne“.

Minister obrany: Ogrciavate vojakov

Ku kritike sa ohradil minister obrany Jaroslav Naď, ktorý uviedol, že ide o množstvo klamstiev. „Ste úplne mimo. Úplne. Šetríme lekárov a pomáhame našimi kapacitami,“ odkázal Naď správcovi NOS v komentári pod statusom.

„Kľudne všetci ogrcajte tých vojakov, ktorí tam išli a robili na tom týždeň. Tak nech sa páči drahí priatelia, zdvihnite zadky z Bratislavy a choďte robiť odbery osobne vy. Určite to zvládnete parádne,“ nechal sa tiež počuť čerstvý minister obrany.

Aktivisti však tvrdia, že si prácu vojakov vážia, no nemôžu súhlasiť so spôsobom, akým bolo testovanie vykonané. Svojou troškou do diskusie prispela aj známa LGBT aktivistka Hana Fábry. „Matovič bol rasista vždy. Veľmi dobre si pamätám jeho anticigánizmus v jeho „volebnom programe“ ešte z čias, keď ho žiaľ do parlamentu dotiahol Sulík,“ uviedla.

— STE/SITA

 


1 thought on “Testovanie Rómov z osady bolo rasistické, tvrdia aktivisti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!