Igor Matovič klame polícia zverejnila status premiera

3 min read

Internetom sa šíri informácia o tajnom pokyne Igora Matoviča proti Slovensku. Je to klamstvo

  • Polícia Slovenskej republiky na Facebooku registruje statusy o „zaručene“ pravdivej tajnej správe priamo z Úradu vlády SR
  • Podľa tejto správy mal premiér Igor Matovič dať pokyn do 31. decembra 2020 zavrieť hranice, továrne, kúpaliská, školy, reštaurácie či jedálne. Ide však o hoax.

Podľa Polície sú všetky podobné informácie zverejňované na sociálnych sieťach len dezinformácie. Tvorcovia takýchto hoaxov ich vytvárajú buď preto, lebo sa doma nudia, alebo chcú spôsobiť paniku, alebo hlavne preto, lebo chcú byť zaujímaví a následne sa zabávajú na tom, ako dlho a medzi koľkými ľuďmi ich výtvor koluje,” upozorňuje Polícia.

KORONAVÍRUS: NEZMYSELNÝ HOAX O TAJNOM POKYNE PREMIÉRA

Na Facebooku registrujeme statusy o „zaručene“ pravdivej tajnej správe priamo z Úradu vlády SR, že premiér SR Igor Matovič dal pokyn do 31.12.2020 zavrieť hranice, továrne, kúpaliská, školy, jedálne, obchody, kaviarne, bary, reštaurácie, športoviská, hotely, firmy, kiná a všetkých nás klame.

Všetky podobné informácie zverejňované na sociálnych sieťach sú dezinformácie. Tvorcovia takýchto hoaxov ich vytvárajú buď preto, lebo sa doma nudia, alebo chcú spôsobiť paniku, alebo hlavne preto, lebo chcú byť zaujímaví a následne sa zabávajú na tom, ako dlho a medzi koľkými ľuďmi ich „výtvor“ koluje.

Mimoriadne opatrenia sú verejnosti prezentované iba na oficiálnych tlačových konferenciách s účasťou predsedu vlády. Rokovania krízového štábu trvajú často celý deň, návrhy na opatrenia sa vyvíjajú, preto je nemožné pripustiť, že by ktokoľvek poskytoval informácie svojim známym, keď nie sú ešte vôbec uzavreté.

Naopak, v súčasnosti je tendencia uvoľňovať určité opatrenia a otvárať ekonomiku, a to na základe odporúčaní epidemiológov a virológov. Prijaté opatrenia sa prijímajú iba na základe momentálnej epidemiologickej situácie na území SR.

Naše odporúčanie je sledovať všetky oficiálne informačné kanály jednotlivých inštitúcií ako aj FB stránku Polícia Slovenskej republiky, kde sa dozviete v statusoch všetko, čo bolo schválené a čo bude platiť. Dovtedy je zbytočné špekulovať, dohadovať sa a zbytočne si spôsobovať stres z ničoho.

Originálny status, ktorý nahlasujte Facebooku: https://www.facebook.com/bavolar.martin/posts/1081798502190414

Je dôležité si uvedomiť, že mimoriadne opatrenia sú verejnosti prezentované iba na oficiálnych tlačových konferenciách s účasťou predsedu vlády. Rokovania krízového štábu trvajú často celý deň, návrhy na opatrenia sa vyvíjajú, preto je priam nemožné pripustiť, že by ktokoľvek poskytoval informácie svojim známym, keď nie sú ešte vôbec uzavreté.

Naopak, v súčasnosti je tendencia uvoľňovať určité opatrenia a otvárať ekonomiku, a to na základe odporúčaní epidemiológov a virológov. Prijaté opatrenia sa prijímajú iba na základe momentálnej epidemiologickej situácie na území Slovenska.

Polícia ďalej ľuďom odporúča sledovať všetky oficiálne informačné kanály jednotlivých inštitúcií, dovtedy je podľa nej zbytočné špekulovať, dohadovať sa a zbytočne si spôsobovať stres z ničoho.

Originálny status, ktorý Polícia nahlasujte Facebooku zverejnil, Martin Bavolár.

Proti hoaxom chce bojovať aj nová vláda 

V programovom vyhlásení vlády, ktoré schválila v nedeľu 19. apríla, tiež avizuje akčný plán na boj proti hoaxom. Zo Slovenska sa má podľa oficiálneho dokumentu stať smart country, teda krajina inovácií pre ľudí, inteligentná a transparentná.

Šírenie dezinformácií a hoaxov podľa novej vlády ohrozuje rozvoj vedomostnej spoločnosti. Vláda SR preto avizuje prípravu akčného plánu na koordináciu boja proti hybridným hrozbám a šíreniu dezinformácií. Vláda zároveň prizvukuje, že tento boj nikdy nesmie oslabiť podstatu slobody slova ako princípu demokracie.

Zdroje: rokovania.gov.skBBCcloud.google.comfacebook.com/hoax.PZ


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!