Aktuality24

Aktuálne správy na Slovensku a vo svete

Francúzsky súd nevyhovel odvolaniu Googlu voči pokute 50 miliónov eur

2 min read

Pokutu za nedostatočné dodržiavanie pravidiel v oblasti ochrany osobných údajov dostal Google minulý rok v januári.

Francúzsky najvyšší administratívny súd nevyhovel odvolaniu sa technologickej spoločnosti Google voči pokute 50 miliónov eur, ktorú vlani dostal za nedostatočne “jasný a transparentný” prístup k používateľom systému Android v súvislosti s ochranou ich údajov. Štátna rada v piatok rozhodla, že Národná komisia pre ochranu údajov mala právo na sankcionovanie firmy a “vzhľadom na osobitnú závažnosť” a dĺžku trvania zlyhaní Googlu, nie je pokuta neprimeraná. Spoločnosť na rozhodnutie reagovala s tým, že sa zameria na vykonanie zmien.

Národná komisia pre ochranu údajov udelila firme pokutu v januári 2019 na základe európskeho nariadenia o ochrane osobných údajov (GDPR). Podľa nej používatelia neboli “dostatočne informovaní” o tom, s čím súhlasili, keď spoločnosť zhromažďovala údaje pre cielené reklamy. Komisia tiež obvinila Google z toho, že prinútil používateľov podniknúť príliš veľa krokov, aby mohli zistiť, ako a prečo sa ich údaje používajú, a že je tiež “príliš všeobecný a vágny” v popisoch o dôvode spracovania údajov.

Štátna rada súhlasila s komisiou a obvinila Google z “obzvlášť rušivých” metód zberu údajov. Firma “neposkytla dostatočne jasné a transparentné informácie používateľom operačného systému Android a neumožnila im dať slobodný a informovaný súhlas so spracovaním ich osobných údajov na účely prispôsobenia reklám,” vyhlásil súd.

Google v piatok uviedol, že investoval do “špičkových nástrojov”, aby mohol pomôcť používateľom pochopiť a kontrolovať využitie ich dát. “Na základe tohto rozhodnutia teraz preskúmame, aké zmeny musíme urobiť,” uviedla spoločnosť.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *