Žbirku a Jakubiska spojila Perinbaba

2 min read

Nemohlo to dopadnúť lepšie. Legendy československej hudby a filmu spojila spolupráca na novom filme s názvom Perinbaba a dva svety. Miro Žbirka tak po úspešnom uvedení dokumentu MEKY opäť vstúpil do filmového sveta. Tentoraz ako autor a interpret skladby Slovenská, ktorá bude sprevádzať očakávanú filmovú novinku režiséra Juraja Jakubiska. Miro Žbirka k nej napísal hudbu aj text a vznikala počas tohtoročnej jari v netradičných súvislostiach koronakrízy. Juraj Jakubisko k nej vyrobil unikátny videoklip s úspešným influecerom a hercom Lukášom Frlajsom v hlavnej úlohe.

V období karantény nikto z nás nemohol cestovať a keďže som zvyknutý stále pendlovať na trase Praha – Bratislava, začalo sa mi cnieť za Slovenskom. Spomenul som si na nádherné obrázky z filmu Juraja Jakubiska „Perinbaba a dva svety“, ktoré mi Juraj predtým ukazoval a pýtal sa ma, či by som mu k filmu nenapísal pieseň. Tieto dve veci sa spojili a inšpirovali ma k skladbe Slovenská. Keď teraz vidím klip, ktorý Juraj zostrihal, z filmových záberov, myslím si, že sa to jednoducho muselo stať,“ povedal o skladbe natešený Miro Žbirka a Juraj Jakubisko dodáva: „Vo svojich filmoch vždy pracujem so silnými hudobnými motívmi. Pred tridsiatimi piatimi rokmi som v rozprávke Perinbaba stvoril vládkyňu snehu a vetra, ktorá sa stala súčasťou slovenských Vianoc. Možno aj preto zábery z nového filmu Perinbaba a dva svety Mekyho inšpirovali k tejto krásnej intímnej hudobnej spovedi. Keď som ju počul po prvýkrát, neodolal som a vytvoril k nej videoklip,“ vyznal sa.

Nová skladba Slovenská bude uzatvárať výber najväčších hitov Miro Žbirka- Best Of 3CD, ktorý vychádza vo vydavateľstve Universal Music 4. septembra 2020. Spolu s ním sa objaví aj Songbook – špeciálny spevník pre všetkých, ktorí si chcú zahrať a zaspievať skladby Mira Žbirku so správnymi akordami a textami. Takmer všetky skladby z úspešnej viac ako štyridsaťročnej kariéry speváka a skladateľa doplnia príbehy vzniku jednotlivých skladieb, ktoré z Mekyho spomienok napísal český hudobný publicista Vašek Hnátek. Do života ich Miro Žbirka uvedie na jeseň počas exkluzívneho CINEMA ACOUSTIC TOUR 2020.

Zdroj aktuality24.sk


1 thought on “Žbirku a Jakubiska spojila Perinbaba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kategórie

Najnovšie články

Mohlo by Vás zaujímať

error: Alert: Content is protected !!
Spoločnosť La Plata Production nezodpovedá za obsah Príspevkov Používateľov, ani za obsah diskusie na Webových stránkach.