Chmelár: Budeme veľmi radi, keď Kotleba nevyjde z väzenia ako nový premiér

4 min read

Rozsudok v prípade Kotlebu a šeku vo výške 1488 eur spoločnosť nepochopí, pretože ho vníma len ako charitatívny dar, myslí si bývalý vysokoškolský pedagóg a politický analytik Eduard Chmelár. Obáva sa tiež toho, že z Kotlebu sa stane martýr a posilní tak svoje politické preferencie. Fašizmus sa podľa neho nedá odstrániť nejasnými súdnymi procesmi, ale len zlepšením sociálnej situácie ľudí a posilnením ich vzájomnej solidarity.

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ružena Sabová včera vyniesla rozsudok o tom, že Marian Kotleba je v prípade darovania šekov vo výške 1488 eur vinným.

Podľa sudkyne nešlo v jeho prípade o bežné čísla, pretože okolnosti v prípade Kotlebu nasvedčujú tomu, že ide o znak extrémizmu, ktorým sa v danej dobe netajil.

Jeho odsúdenie si vyžiadalo reakcie zo strany politických analytikov, ako aj samotných politikov. Na sociálnej sieti sa k nemu vyjadril aj Eduard Chmelár.

Zmiešané pocity

Analytik tvrdí, že z tohto rozsudku má zmiešané pocity, pretože prípad číselnej symboliky nemusí spoločnosť prijať ako dostačujúci dôkaz Kotlebovho spojenia s fašizmom. Z histórie podľa neho poznáme viacero prípadov, kedy mohli sudcovia Kotlebu odsúdiť jednoznačne, ale chýbala im vôľa.

“Táto spoločnosť už mala oveľa lepšie príležitosti odsúdiť vodcu slovenských fašistov: keď bol ešte len pouličný bitkár, keď hajloval, keď sa promenádoval po Námestí SNP v Banskej Bystrici v pseudogardistickej uniforme, keď vykrikoval, že Slovenské národné povstanie bolo boľševickým pučom atď.”

Osuský a Dostál to skomplikovali

Podľa Chmelára za to do istej miery môžu poslanci Peter Osuský a Ondrej Dostál a ich “Zákon o osvienčimskej lži” z roku 2001. Táto novela totiž akýmkoľvek spôsobom zakázala popieranie, spochybňovanie, schvaľovanie alebo ospravedlňovanie holokaustu.

Podľa Chmelára poslanci dosiahli len to, že sympatizanti fašizmu začali svoje názory šíriť sofistikovanejším spôsobom, a preto v konečnom dôsledku nie je možné priamo ich usvedčiť a spoločnosť má pocit, že sa im deje krivda.

Osuský a spol svojou insitnou historizujúcou nadprácou dosiahli akurát to, že náckovia sa začali kontrolovať a hlavne pretvarovať. Uniformy vymenili za zelené tričká a saká, začali sa vykrúcať, vyhýbať priamym odpovediam, vyhovárali sa, že nie sú historici a podobne. Všetko, čo liberáli touto novelou zákona dosiahli, bol fakt, že ľudia prestali byť na neonacistické prejavy citliví, niektorí zabúdali, iní sa začali pýtať – čo je na tých chlapcoch fašistické?”

Z fašistu martýr

Na zastavenie fašizmu sme podľa Chmelára nastavili po prvé zlú taktiku a po druhé nesprávny čas. Fašizmus sa podľa jeho slov nachádza v spoločnosti aj v takých radikálnych formách, ktoré Kotlebove výroky a činy pokladajú za priemer.

Zároveň je podľa neho bežnému človeku číselná symbolika veľkou neznámou a s Kotlebom v tomto prípade skôr sympatizujú, pretože sumu 1488 považujú len za charitatívny dar.

Chmelár sa preto podľa svojich slov z rozsudku nedokáže tešiť. Existuje podľa neho viacero príčin, pro ktoré by verejnosť mala zostať v strehu.

“Jednak preto, že rozsudok zatiaľ nie je právoplatný a Kotleba sa odvolal na Najvyšší súd SR. A jednak preto, že štyri roky je príliš málo na to, aby z toho väzenia nevyšiel neonacistický vodca ako martýr. Vieme, že Hitlera väzenie posilnilo, napísal v ňom Mein Kampf. Pri súčasnom nestabilnom vývoji budeme veľmi radi, keď Marián Kotleba nevyjde z väzenia ako nový premiér,” píše analytik.

Ako fašizmus poraziť

Chmelár sa tiež zamýšľa nad tým, že pre úplné porazenie fašizmu je potrebné riešiť základné spoločenské problémy a neopomínať rastúce odcudzenie spoločnosti a jej sociálne problémy.

“Jediný účinný nástroj, ktorý ešte máme a ktorý sme nevyužili, je vykoreniť príčiny fašizmu. Nespravodlivosť, chudobu, vylúčenosť, nevymožiteľnosť práva. Dovtedy môžeme usporadúvať besedy s pamätníkmi holokaustu, pripomínať zverstvá nacizmu a varovať kohokoľvek a kdekoľvek – táto zbraň bude strácať účinok,” dodáva.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Spoločnosť La Plata Production nezodpovedá za obsah Príspevkov Používateľov, ani za obsah diskusie na Webových stránkach.