Obeť covid-19. Chorobu podľahla Jana Andresíková, čarodejnice z Arabely aj hlas Whoopi Goldberg

2 min read

Vo veku 79 rokov včera večer zomrela filmová a divadelná herečka Jana Andresíková. Do povedomia televíznych divákov sa zapísala predovšetkým rolou čarodejnice v rozprávkovom seriáli Arabela. Svoj hlas prepožičala rade ďalších filmových aj rozhlasových postáv. V roku 2010 získala za celoživotné majstrovstvo v dabingu Cenu Františka Filipovského. Úmrtie oznámila serveru Blesk.cz jej dcéra. Podľa jej kamaráta Reného Kekelyho mala choroba covid-19.

Informáciu priniesol blesk.cz. „Jana bola už niekoľko mesiacov po operácii zlomeniny nohy v Centre následnej starostlivosti v Mělníku, kde rehabilitovala. Lenže teraz bola prevezená do mělnickej nemocnice, pretože jej už niekoľko dní bolo zle. Bol u nej potvrdený koronavírus, avšak vzápätí nato, dnes okolo poludnia, bohužiaľ zomrela. Jej telo bolo oslabené niekoľkých srdcovými kolapsy a mŕtvicami, „dodal pre Blesk herečkin kamarát René Kekely.

Jana Andresíková sa narodila v roku 1941 v Kroměříži. Po vyštudovaní Janáčkovej akadémie múzických umení pôsobila v pražských divadlách Maringotka a Divadle Za bránou. V roku 1969 opustila stálej angažmán a uplatňovala sa ako herečka na voľnej nohe. Niekoľko rokov pôsobila aj ako pedagogička na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU), kde vychovala také herca ako Valerie Zawadská, Miroslav Vladyka či David Prachař. Javiskové reč vyučovala aj v Súkromné ​​hereckej škole v Prahe.

Vo filme a v televízii dostávala skôr stredné a menšie role. Asi najviac sa preslávila ako zlá čarodejnica v seriáli Miloša Macourka a Václava Vorlíčka Arabela, respektíve rolí pani Čierne z jeho pokračovaní Arabela sa vracia. Diváci si ju ale môžu pamätať aj z filmu Posledné kráľovná z roku 1975, v ktorom stvárnila titulnú rolu kráľovnej Elišky Přemyslovny. V posledných rokoch si zahrala vo filmovej komédii Kameňák alebo v rozprávke Čertova nevesta.

Hlas Andresíkové si obľúbil tiež rozhlas a dabing. Svoj hlas prepožičala okrem iného americkej herečke Whoopi Goldberg vo filme Sestra v akcii.

Zdroj blesk.cz preklad – Aktuality24.sk


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kategórie

Najnovšie články

Mohlo by Vás zaujímať

Spoločnosť La Plata Production nezodpovedá za obsah Príspevkov Používateľov, ani za obsah diskusie na Webových stránkach.