Objavil sa nový koronavírus, môže ochromiť ľudstvo rovnako ako Covid-19!

2 min read

Kým vedci pokračujú vo vývoji vakcíny na COVID-19, nové obavy vyvoláva aj ďalší kmeň koronavírusu. 

Podľa vedcov SADS-CoV choroba, ktorá v súčasnosti infikuje ošípané, sa môže preniesť aj na ľudí. Varujú, že prepuknutie tohto koronavírusu by nielenže ohrozilo ľudí, ale zničilo by chov ošípaných.

Tím UNC v laboratórnych testoch potvrdil, že koronavírus ošípaných sa môže efektívne replikovať v ľudských pečeňových a črevných bunkách. Môže sa tiež šíriť dýchacími cestami, ako SARS-CoV-2.

„Zatiaľ čo sa veľa výskumníkov zameriava na objavujúci sa potenciál betakoronavírusov, ako sú SARS a MERS, v skutočnosti môžu alfakoronavírusy preukázať rovnako významné – ak nie väčšie – obavy o ľudské zdravie vzhľadom na ich potenciál rýchlo skákať medzi druhmi,“ uviedol epidemiológ Ralph Baric v stanovisku.

Podľa štúdie publikovanej vo vedeckom žurnále Proceedings of the National Academy of Sciences koronavírus syndrómu akútnej hnačky ošípaných (SADS-CoV) pochádza z netopierov, pričom sa následne preniesol na ošípané.

Experimenty na širokej škále buniek cicavcov ukazujú, že koronavírus ošípaných rastie rýchlejšie v ľudských črevných bunkách ako SARS-CoV-2. Zatiaľ čo kolektívna imunita zvyčajne zastaví prenos zvieracích vírusov na ľudí, ľudia ešte nemajú imunitu voči SADS-CoV.

„SADS-CoV je odvodený z netopierích koronavírusov nazývaných HKU2, čo je heterogénna skupina vírusov s celosvetovou distribúciou,“ vysvetľuje výskumníčka Caitlin Edwardsová.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Spoločnosť La Plata Production nezodpovedá za obsah Príspevkov Používateľov, ani za obsah diskusie na Webových stránkach.