Kočner a Rusko sú vinní v kauze televíznych zmeniek, dostali po 19 rokov

2 min read

Špecializovaný trestný súd dnes rozhodol v kauze zmenky. Z ich falšovania a marenia spravodlivosti odsúdil Mariana Kočnera a Pavla Ruska na 19 rokov väzenia. Prokurátor Ján Šanta im navrhol 20-ročný trest.

Predseda senátu Emil Klemanič vyhlásil, že súd vyhodnotil všetky dôkazy a dospel k záveru, že obžaloba bola dôvodná a skutok sa stal.

Senát v zložení Emil Klemanič, Pamela Záleská a Ján Buvala si na poslednom pojednávaní vypočul záverečné reči prokurátora, právnych zástupcov televízie Markíza aj samotných obžalovaných a ich advokátov. Rusko aj Kočner naďalej trvajú na svojej nevine.

Žiadali senát, aby vypočul ďalších svedkov a preskúmal dôkazy. Predseda senátu Klemanič to odmietol so slovami, že obžalovaní dostali počas procesu veľký priestor na obhajobu.

Kočner a Rusko boli obžalovaní z trestného činu falšovania zmeniek za 69 miliónov eur. Zmenky, ktoré údajne podpísal Rusko ešte v roku 2000, začal Kočner v roku 2016 vymáhať od televízie Markíza. Prokurátor však v obžalobe tvrdí, že podpisy ako aj zmenky boli vyhotovené až v roku 2016.

Potvrdila to aj komunikácia Kočnera s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou. Cez aplikáciu Threema sa rozprávali aj o tom, ako mu rozsudok na civilnom súde vybavila Jankovská u sudkyni Zuzany Maruniakovej.

Neprávoplatne odsúdení podajú odvolanie voči rozsudku. Potvrdil to ich obhajca Marek Para. Výšku trestu vníma ako exemplárnu, nie celkom primeranú ani spravodlivú. O rozsudku svojich klientov oboznámi osobne.

O odvolaní bude rozhodovať Najvyšší súd. Jeho sudcovia buď potvrdia rozsudok zo Špecializovaného trestného súdu alebo ho môžu zmeniť. Ak zistí senát NS nejaké pochybenia, môže celú vec aj vrátiť opäť na ŠTS.

Zdroj tvnoviny.sk internet


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Spoločnosť La Plata Production nezodpovedá za obsah Príspevkov Používateľov, ani za obsah diskusie na Webových stránkach.