Dôležitá správa! Od pondelka sa menia pravidlá a výnimky

2 min read

Ako budú vyzerať opatrenia v jednotlivých okresoch od budúceho týždňa?

Situácia na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom sa neustále zlepšuje. V utorok to na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR povedal minister financií Eduard Heger (OĽANO) poverený vedením rezortu. Klesajú počty pozitivity vykonaných testov, znížilo sa reprodukčné číslo, klesá počet úmrtí a v nemocniciach je menej pacientov. Menej pacientov tiež potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu. Naopak, stúpa počet zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19, rovnako ako počty vakcín.

Heger pripisuje zlepšujúcu sa situáciu tomu, že Slováci dodržiavajú nastavené protiepidemické opatrenia. „Nesmieme však poľaviť v dodržiavaní opatrení, rozhodujúci bude tento veľkonočný týždeň,“ poukázal Heger. Ten podľa neho ukáže, či „položíme pandémiu na lopatky“.

Denne podľahne ochoreniu COVID-19 71 osôb. Kým minulý týždeň bolo v nemocniciach hospitalizovaných 3620 pacientov, v súčasnosti ide o 3337 ľudí. Reprodukčné číslo sa pohybuje na úrovni 0,75 až 0,85.

V posledných týždňoch klesol počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby k pacientom s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. Od konca februára klesá podľa štatistík rezortu aj priemerný denný počet príjmov pacientov v nemocniciach. K pondelku (29. 3.) bolo 671 zdravotníckych pracovníkov pozitívnych na nový koronavírus. Vysoká je ale stále obsadenosť lôžok pre kritických pacientov s ochorením COVID-19. Celkovo na ochorenie zomrelo 9624 osôb a s ochorením 1782 ľudí. „Takmer všetky ukazovatele klesli, cítia to aj nemocnice,“ dodal Peter Stachura, štátny tajomník MZ.

Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková priblížila, že Slovensko využilo 938.088 dávok vakcín, z toho druhú dávku dostalo 257.105 osôb. „Máme čoraz vyššie dodávky vakcín aj očkovacie kapacity,“ skonštatovala Ježíková. Zaočkovaných je 12,5 percenta obyvateľstva, z toho 4,7 percenta aj druhou dávkou. Výrazne podľa nej vzrástla aj zaočkovanosť zariadení sociálnych služieb v jednotlivých krajoch.

Od budúceho týždňa bude na COVID automate desať čiernych okresov

Od budúceho pondelka (5. 4.) bude podľa COVID automatu desať okresov v čiernej zóne, teda vo štvrtom stupni varovania. V bordovej zóne ich bude 52, v červenej bude 17 okresov. V utorok o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Krajina naďalej zostáva v čiernej farbe. „Dôvodom je, že počet hospitalizovaných v nemocniciach s ochorením COVID-19 neklesol pod 3000,“ vysvetlil Peter Stachura, štátny tajomník MZ. Ostatné ukazovatele sa však zlepšili, Stachura preto nevylúčil, že ďalší týždeň by sa krajina mohla dostať do lepšej, bordovej farby.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Spoločnosť La Plata Production nezodpovedá za obsah Príspevkov Používateľov, ani za obsah diskusie na Webových stránkach.