Slovensko má zasiahnuť nová vlna koronavírusu, teplo nemusí pomôcť

2 min read

Známy lekár Peter Visolajský si myslí, že sviatky ako Veľká noc môžu znehodnotiť zlepšenie epidemiologickej situácie na Slovensku a že nás teda môže zasiahnuť nová vlna.

Lekár Peter Visolajský v rozhovore pre Denník N vyslovil svoj názor aj na epidemiologickú situáciu, ktorá by nás mala čakať po sviatkoch.
„Slovensko zažíva pokles vlny, ale sviatky ako Veľká noc to môžu zmeniť a môže prísť nová vlna, ako sme videli v Česku aj v iných krajinách. Chcem poprosiť ľudí, aby si to uvedomili. Môžeme Veľkú noc osláviť v kruhu najbližších a svätiť ju tak, aby sme ochránili najbližšiu rodinu a blízkych. Keď to zvládneme, tak budeme pokračovať v poklese. Ale musíme vytrvať, aby prípady nezačali opäť rásť,“ povedal v rozhovore.

Situáciu ale neberie až tak tragicky. Ľudia už totiž podľa neho berú koronavírus o čosi vážnejšie, keďže sa už aj sami stretli s jeho negatívnymi dopadmi napríklad v rodine. Preto sa situácia často zlepšuje. Ak sa však život vráti do normálu, môže to byť nebezpečné. „Vlny klesajú aj preto, že ľudia dostanú strach z reálneho zážitku s covidom. Vidia, že ich príbuzní alebo niekto známy zomrel. Keď sa ich covid a riziko smrti fyzicky dotkne, vtedy najviac zmenia svoje správanie. Sú to vrcholy vlny, keď je covid v populácii taký rozšírený, že sa s ním stretne veľmi veľa ľudí. Vtedy zmenia svoje správanie bez ohľadu na to, čo vláda alebo epidemiológovia prikážu. Ukazuje sa, že je to jeden zo zásadných faktorov. Vo fáze poklesu, keď sa situácia zlepší, sa správanie ľudí vracia do normálu a hrozí, že sa covid v populácii rozšíri opäť. Najmä ak do toho prídu sviatky ako Veľká noc.“ vyjadril sa pre Denník N.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Spoločnosť La Plata Production nezodpovedá za obsah Príspevkov Používateľov, ani za obsah diskusie na Webových stránkach.