Aktuality24

Aktuálne správy na Slovensku a vo svete

Vláda informovala o predlžovaní zákazu vychádzania

2 min read

Zrušenie zákazu vychádzania sa nekoná. Práve naopak. Z domu sa tak skoro nedostaneme.

Zákaz vychádzania patrí medzi najprísnejšie protipandemické opatrenia na Slovensku. Už poriadne dlho nemôžeme opustiť domovy po ôsmej hodine večer. Zákaz vychádzania však bude platiť minimálne týždeň. Následne sa totiž ukončí núdzový stav, bez ktorého ho vláda nemôže momentálne na Slovákov uvaliť. Ako však informoval minister zdravotníctva, o jeho predlžovaní bude vláda určite rokovať. Veľa však môže zmeniť pandemický zákon.

Pandemický zákon by mal byť pripravený do konca mesiaca, následne sa uvidí, či je dostatočný a či môže ísť do Národnej rady (NR) SR. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) pred stredajším rokovaním vlády. Nevylúčil však, že sa bude núdzový stav budúci týždeň ešte predlžovať. Všetko bude závisieť od aktuálnych čísel v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Musíme si počkať, ako bude finálna podoba vyzerať. Ak bude nevyhnutné ešte núdzový stav predĺžiť na vláde, vieme, že ho na vláde môžeme predĺžiť o ďalších 20 dní, ale cieľ je, aby sme pandemický zákon mali do konca mesiaca pripravený tak, že sa môžeme rozhodnúť, či s ním ideme do parlamentu, či sme s ním spokojní, či nahrádza zákon o núdzovom stave, či je plnohodnotný, a potom ho schváliť v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní,“ skonštatoval premiér.

V prípade schválenia pandemického zákona by obmedzenia pohybu vypadli, pretože sú naviazané na núdzový stav. Vedieme o tom diskusiu, akým spôsobom toto vyriešiť, pretože to môže byť vážny zásah,“poznamenal. Teší ho však zodpovednosť ľudí a klesajúce čísla. Verí preto, že čísla nakazených a ľudí v nemocniciach budú klesať. Nemyslí si však, že by sa situácia za pár dní tak zmenila, že by bolo možné všetky opatrenia vypnúť. Za ideálne označil, keby núdzový stav už nebol potrebný, rozhodovať sa však podľa jeho slov budú na základe čísel.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *