Slovákov čaká preočkovanie treťou dávkou

2 min read

Viac ako polovica Slovákov sa doteraz nezaočkovala dokonca vôbec. Minister zdravotníctva však už teraz informoval o preočkovaní treťou dávkou. Pre niektorých Slovákov je to dokonca nutnosť.

Preočkovanie na koronavírus treťou dávkou sa stáva skutočnosťou. Už teraz pri ceste do Chorvátska, Rakúska či postupne aj iných krajín vám totiž dve dávky stačiť nebudú. Tieto krajiny totiž majú presne stanovený čas, koľko môže od druhej dávky uplynúť.

Tretia dávka s najväčšou pravdepodobnosťou čaká podľa slov ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského aj Slovákov. „Budeme sa riadiť oficiálnymi závermi výrobcov vakcín,“ skonštatoval minister. Spolu s odborníkmi tento krok považujú za veľmi dôležitý. Mutácie koronavírusu sú totiž čím ďalej tým viac nebezpečnejšie.

Dve dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech alebo od AstraZeneca sú takmer rovnako účinné proti variantu delta ako proti pôvodnému variantu alfa. Vyplýva to zo štúdie publikovanej v prestížnom akademickom časopise New England Journal of Medicine. Informovala o tom agentúra Reuters.

Dve dávky očkovacej látky od Pfizer/BioNTech majú v kontexte variantu delta 88-percentnú účinnosť. Dve dávky od AstraZeneca majú 67-percentnú účinnosť, uvádzajú vedci. Autori štúdie pri výpočtoch použili dáta od Anglického úradu pre verejné zdravie (PHE). Jedna dávka vakcíny proti nákazlivejšiemu variantu delta podľa nich nestačí. Najnovšia štúdia, podľa Reuters, potvrdzuje hlavné zistenia vydané PHE v máji tohto roka.

„Po podaní dvoch dávok vakcíny boli pri variante delta zaznamenané iba mierne rozdiely v účinnosti vakcín v porovnaní s variantom alfa,“ uvádzajú vedci.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Spoločnosť La Plata Production nezodpovedá za obsah Príspevkov Používateľov, ani za obsah diskusie na Webových stránkach.