Aktuality24

Aktuálne správy na Slovensku a vo svete

Zázrak na počkanie

5 min read

Legendárny bratislavský „kulturák“ na Vajnorskej sa po výraznej rekonštrukcii a s bohatým programom opäť otvoril pre verejnosť. V spoločnosti šéfky tejto inštitúcie Márie Priečinskej a iných významných hostí, mu požehnal aj samotný starosta mestskej časti Bratislava – Nové Mesto, Rudolf Kusý. Návštevníci si tak po dvoch rokoch môžu opäť užívať kultúru tak ako boli zvyknutí, navyše vo vynovených, reprezentačných priestoroch.

Stredisko kultúry na Vajnorskej, má už poriadne bohatú históriu. Funguje od roku 1957, čiže je dnes významnou legendou, kde sa radi vracajú najvýznamnejší umelci slovenského a českého zábavného priemyslu.

Účinkovalo tu množstvo legendárnych kapiel a významných hudobníkov, rovnako divadlá so svojimi hereckými predstaviteľmi. Útočisko tu kedysi našli tiež mnohí začínajúci umelci z ktorých sa neskôr stali veľké federálne hviezdy. Punc výnimočnosti mu dodávajú aj vzácne zásluhy. V jeho priestoroch začínalo Radošinské naivné divadlo, ktoré vo svojej dobe nechceli prijať nikde inde v Bratislave, či Bolek Polívka, ktorého vo vtedajšom Československu ešte takmer nikto nepoznal. Prvé koncerty tu mali aj dnes už legendy ako Karel Kryl, Elán, či Peter Nagy. Svoju pravidelnú talkšou s hosťami tu mával pravidelne aj významný publicista a svojský moderátor Jozef Banáš. Ak sa bavíme o legendách, bez preháňania ňou je aj šéfka tejto inštitúcie Mária Priečinská. Kedysi bola mimoriadne vplyvnou a úspešnou manažérkou rôznych osobností, dnes je spomedzi všetkých bratislavských kulturákov, suverénne najaktívnejšou a najkreatívnejšou riaditeľkou.

Po tom, čo priestory kultúrneho strediska postupne prestali vyhovovať súčasným požiadavkám na organizovanie moderných podujatí, mestská časť spoločne s vedením SK Vajnorská a v spolupráci so súkromným investorom pred dvoma rokmi pristúpili k veľkej rekonštrukcii. Tá zahŕňala úpravu vonkajšieho vstupného priestoru, foajé, recepcie, šatne, baru či toaliet. Výrazne vynovená bola tiež veľká sála. Hlavný vchod do strediska kultúry je plne bezbariérový, disponuje tiež toaletou pre imobilných a prebaľovacím pultom pre deti. Aktuálny program si budú návštevníci môcť vo vstupných priestoroch pozrieť na niekoľkých LCD obrazovkách.

Stredisko kultúry pod vedením riaditeľky Márie Priečinskej, ktorá si dodnes v šoubiznise užíva rešpekt a status významnej manažérky rôznych hudobných osobností, svoje kontakty a akčnosť zúročila aj pri budovaní súčasného imidžu tejto inštitúcie. Nie je žiadnym tajomstvom, že jej meno je magnetom aj pre tie najväčšie hviezdy. Roky pôsobenia vo vrcholovom šoubiznise sa na nej prejavili v tom najlepšom zmysle slova. Je zárukou absolútnej profesionality. Naposledy sa prejavila pri organizovaní slávnostného „znovuotvorenia“ strediska, ktoré sa uskutočnilo v symbolickom termíne, 9. 9. 2021 o 19:00 hod.

„Uplynulé obdobie pre nás nebolo vôbec jednoduché. Som preto nesmierne vďačná, že sa nám podarilo zvládnuť boj nielen s rekonštrukciou strediska, ale aj s organizáciou otvorenia. Do poslednej chvíle sme vzhľadom na stále sa zhoršujúcu situáciu spojenú s pandémiou netušili, koľko návštevníkov privítame. Ďakujem všetkým zamestnancom, ktorí na dnešnom otvorení posledné týždne neúnavne pracovali,“ vyjadrila sa Priečinská a pokračuje. „Chceme nadviazať na popularitu tohto strediska, opäť organizovať tradičné podujatia, koncerty, divadlá či muzikály. Predovšetkým však pritiahnuť mladšiu cieľovú skupinu a umelcov, ktorým už dnes vieme poskytnúť atraktívnejší program a priestory. Plánujeme založiť tiež vlastné novomestské divadlo,“ netají smelé plány.

Počas dvojhodinového programu si viac ako 150 návštevníkov užilo strhujúcu energickú bubnovú show s rytmami západnej Afriky v zoskupení 6 bubeníkov Jamadan, skvelú tanečnú show jednej z najlepších a najznámejších tanečných skupín, pod vedením choreografa Miňa Kereša The Pastels. Vystúpil tiež herec a spevák Juraj Bača či fakírka a žonglérka ohorujúca svojím umením v rámci svetelnej show, Kristína Gyepešová. Najmladšiu generáciu umelcov reprezentovala speváčka a autorka svojich prvých piesní Tamara Kramár. Večerom prítomných hostí sprevádzali nielen fantastickí herci, ale v tomto prípadne predovšetkým moderátori, Bibiana Ondrejková a Roman Pomajbo.

„To, čo sa tu dnes večer udialo, je naozaj zázrak. Súčasná situácia kultúre vôbec nepraje. V situácii keď v spoločnosti vládne stres a strach, môžeme ľuďom opäť poskytovať hudbu, humor, krásne príbehy, možnosť stretávať sa, oddýchnuť si a prísť na iné myšlienky. Nesmierne si vážim, že som mohol byť pri tom,“ vyznal sa Roman Pomajbo.

Poslednú polhodinu prítomných hostí zabával legendárny Peter Nagy, ktorý v prestávkach medzi známymi hitmi s publikom úžasne interagoval. Na otvorenie nebol pozvaný náhodou. „Odohrali sme tu snáď sto koncertov a vždy tu bola úžasná atmosféra. Dúfam, že tento kulturák zostane živý, pretože je evidentné, že ho ľudia majú naozaj radi. Verím, že sa sem v budúcnosti ešte vrátim,“ pochvaľoval si hitmaker, ktorý sa po mnohých rokoch hrdí konečne novým albumom s názvom Petrolej.

Nemenej významný je však aj Dom kultúry na Kramároch, ktorý sa mimoriadne preslávil aj organizovaním dnes už tiež legendárnych Poetických večerov. Ich najväčším ťahákom je už celé desaťročie najmä veľmajster hereckého umenia a básnického prejavu, pán Juraj Sarvaš. Ostatný Poetický večer sa zapíše do dejín slovenskej histórie. Majster Sarvaš tu totiž oslávil neuveriteľné jubileum, deväťdesiat rokov. Dojatému umelcovi blahoželali nielen dlhoroční spolupracovníci a priatelia, ale aj bývalí študenti z Akadémie umení v Banskej Bystrici.

Dvojhodinový program bol tradične plný poézie, a dopĺňaný piesňami ľudovej skupiny Hron. Prítomných hostí ako moderátorka sprevádzala bývalá Sarvašova žiačka – Barbora Španíková. Tá majstra umeleckého prednesu za mikrofónom vystriedala. Na javisku postupne vystúpili operní speváci Otakar Klein, Martin Babjak, Dušan Jarjabek, či herci Jozef Šimonovič s Idou Rapaičovou. Večer Juraj Sarvaš ukončil ďakovnou rečou a fascinujúcim prednesom jeho obľúbenej Maríny z pera Andreja Sládkoviča.

Zdroj – Aktuality24.sk Kopirovanie bez súhlasu redakcie aktuality24.sk je tresné.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *