Bratislava 11. marca (TASR) – Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno zadržala riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského.
Dôvodom je podozrenie z korupcie súvisiace s kauzou Zoroslava Kollára. Zadržanie mal odobriť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Bližšie sa k prípadu odmietla vyjadriť. Pčolinský je nominantom Sme rodina. Vo funkcii je od apríla 2020.
Doplatil na kajúcnika
Riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského zadržali pre podozrenie z korupcie preto, že podľa polície zobral úplatok od Zoroslava Kollára za to, že ho tajná služba nebude rozpracovávať. Pčolinského podľa informácií Denníka N usvedčuje aj jeho bývalý námestník Boris Beňa, ktorý mu úplatok podľa vyšetrovateľov odovzdal. Beňu zadržali pre korupciu už pred niekoľkými mesiacmi, od začiatku spolupracoval s políciou. Stále je vo väzbe. Aj tento prípad má rovnaký scenár – väzobne stíhaný kajúcnik ukáže prstom na väčšiu rybu. V decembri Pčolinský postavil mimo službu práve Beňu.
S Beňom zadržali aj Jozefa Reháka, ktorý šéfoval odboru zvláštnych činností. Mal pod sebou odposluchy a sledovania, jeho podriadeným bol Norbert Paksi. Ten je obvinený v inom prípade a spolupracuje s políciou. Medzi obvinenými tejto skupiny bol aj nebohý generál Milan Lučanský.
Kajúcnik Beňa pravidelne vo väzení spieval. Vo výpovedi z januára 2021 porozprával o tom, ako mali Milan Lučanský († 51) a Anton Šafárik (bývalý šéf SIS) varovať finančníka Martina Kvietika, obvineného neskôr v kauze Dobytkár, čo sa na neho pripravuje a “aby si dal po poriadku mobil”…
Zoroslav Kollár foto: čas.sk
je obvinený z korumpovania sudcov. Špecializovaný trestný súd ho 5.marca z väzby prepustil. O sťažnosti prokurátora bude rozhodovať Najvyšší súd (NS SR). Z väzby prepustili aj bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu Jarmilu Urbancovú. Rozhodnutie teda nie je ešte právoplatné. Dnes však NS SR prepustil z väzby finančníka Martina Kvietika, no polícia ho vzápätí opäť zadržala.
Pčolinský je formálne nominantom Sme rodina, lebo oficiálne ho menuje premiér vlády. Vo funkcii je od apríla 2020, keď v nej vystriedal nominanta SNS Antona Šafárika. Do roku 2007 bol v štruktúrach KDH a blízky spolupracovník Daniela Lipšica.
Práve za ministrov KDH Vladimíra Palka a Daniela Lipšica pôsobil Vladimír Pčolinský v rezorte vnútra, kde istý čas viedol kanceláriu ministra. Stal sa aj príslušníkom Policajného zboru. Pri nástupe do funkcie uviedol, že už päť rokov nie je členom nijakej politickej strany, ani hnutia Sme rodina, kde pôsobí jeho manželka a brat v poslaneckom klube v NR SR.
Daniel Lipšic, ktorý je teraz špeciálnym prokurátorom okamžite vyhlásil konflikt záujmov, čiže dozorovať prípad bude ním poverená osoba a nie on.
Pčolinský nie je prvým vysokým funkcionárom SIS, ktorého v ostatnom čase zadržala NAKA. Pri razii Očistec takto skončil v rukách mužov zákona SIS-kár Marián Zetocha. Pri razii Judáš zadržali Pčolinského námestníka Borisa Beňu, aj bývalého šéfa kontrarozviedky Petra Gašparoviča. Beňa už začal spolupracovať s políciou a v kauze vypovedá.
Na šokujúcu správu reagovali aj ústavní činitelia
„Prezidentka sa dôkladne oboznámi so situáciou a v najbližších hodinách rozhodne, či riaditeľa SIS dočasne postaví mimo služby,“ odpovedala prezidentská kancelária na dotaz denníka N.
menovanie V. Pčolinského prezidentkou republiky. foto: SITA
„Polícia a prokuratúra má po 12 rokoch vlád Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD) úplne rozviazané ruky a koná nezávisle. To sme sľúbili voličom pred voľbami, a tak to aj zostane,“ uviedol v reakcii na nečakanú správu hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.
Aj ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová považuje zadržanie šéfa SIS za dôkaz toho, že polícia a prokuratúra majú voľné ruky. „Neexistuje žiaden politický vplyv na orgány činné v trestnom konaní. Spravodlivosť spolu s riešením pandémie je pre túto vládu najväčšia priorita,” uviedla.
Šéfku rezortu spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) informácia zaskočila. „Je dôležité, aby sme dostali skoré a jasné vyjadrenie od tých, ktorí teraz majú kompetenciu v tejto veci konať,“ uviedla. Dodala, že ide o vážne podozrenia. „Navyše vo vzťahu k riaditeľovi informačnej služby, ktorej úlohou je chrániť krajinu pred tými najzávažnejšími bezpečnostnými hrozbami,“ zdôraznila.
Pozitívne vníma žiadosť predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina), ktorý požiadal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o dočasné postavenie šéfa SIS mimo službu.
Zatknutie Pčolinského stranu SaS zaskočilo. „Veríme, že Národná kriminálna agentúra koná nezávisle a správne na základe dôkazov,“ uviedla strana v reakcii na zadržanie šéfa SIS. Liberáli dodali, že je namieste sa pýtať, „či mohla korupcia siahať aj na najvyššie posty tajnej služby, čo by otriaslo už aj tak pošramotenou dôverou v túto inštitúciu.“
Bývanie pri jazere. V.Pčolinský aj jeho brat, poslanec P.Pčolinský bývajú v novom luxusnom rezorte pri jazere Rudava. Nehnuteľnosť v tejto oblasti má vlastniť aj bývalý predseda NR SR Andrej Danko letecký snímok, zdroj: Plus1deň
Zasadne mimoriadny výbor
Zadržaním Pčolinského sa bude zaoberať aj Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS, a to na svojej najbližšej schôdzi v stredu 17. marca. Potvrdil člen výboru a podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí).
Pellegrini: Politickú zodpovednosť nesie predseda vlády
Podľa expremiéra a predsedu mimoparlamentnej strany Hlas-SD Petra Pellegriniho politickú zodpovednosť za riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského nesie v plnej miere predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). „Riaditeľ SIS je priamym nominantom a aj priamym podriadeným predsedu vlády SR bez ohľadu na to, kto ho do tejto funkcie odporučil. Priamu politickú zodpovednosť za Vladimíra Pčolinského preto v plnej miere nesie Igor Matovič,“ skonštatoval Pellegrini.
-RED3-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/politika/naka-zadrzala-sefa-sis-vladimira-pcolinskeho-za-uplatok/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia