Štvorica astronautov sa niekoľko dní bude na ISS prekrývať s posádkou misie Crew-1. Tento tím sa následne po šiestich mesiacoch vráti na Zem.
Americká aerokozmická spoločnosť SpaceX vo štvrtok dopraví štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Pôjde o historicky druhú misiu SpaceXu k ISS odvtedy, čo Spojené štáty obnovili svoje vesmírne lety s ľudskou posádkou, a zároveň o prvú misiu, ktorej členom bude Európan, informovala v utorok tlačová agentúra AFP.
Ilustrácia: štvorica astronautov, ktorá poletí na ISS- Zdroj: TASR
Štart je naplánovaný na 12.11 h SELČ z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Misia s názvom Crew-2 zahŕňa amerických astronautov Shanea Kimbrougha a Megan McArthurovú, ako aj Akihika Hošideho z Japonskej kozmickej agentúry (JAXA) a francúzskeho astronauta Thomasa Pesqueta z Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Všetci už predtým leteli do vesmíru.
Spoločnosť SpaceX sa pevne etablovala ako preferovaný poskytovateľ prepravy americkej vesmírnej agentúry NASA, keďže tá stále čaká na vykonanie kľúčových testov problematickej kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing.
Ilustrácia: vesmírna stanica ISS. Zdroj: TASR/NASA
Prvý testovací let SpaceXu v máji 2020 ukončil deväťročné obdobie, počas ktorého sa USA po uzavretí svojho vesmírneho programu raketoplánov museli v súvislosti s cestami k ISS spoliehať na ruské nosné rakety Sojuz.
Pri štvrtkovom lete bude opätovne použitá posilňovacia raketa z vlaňajšej misie Crew-1, pričom samotná kapsula Crew Dragon bude rovnaká ako pri testovacej misii. Štvorica astronautov sa niekoľko dní bude na ISS prekrývať s posádkou misie Crew-1; tento tím sa následne po šiestich mesiacoch vráti na Zem.
Astronauti sa počas svojho pobytu na ISS budú venovať množstvu vedeckých experimentov vrátane skúmania účinkov beztiaže na mozgové organoidy – miniatúrne mozgy vytvorené pomocou technológie kmeňových buniek. Ďalšou významnou úlohou misie bude modernizácia solárneho systému stanice inštalovaním nových kompaktných panelov.
ISS a Rusko
ISS prevádzkuje 16 štátov a päť vesmírnych agentúr. Náklady na výstavbu a prevádzku dosiahli do roku 2018 viac ako sto miliárd eur.
Rusko plánuje vybudovať svoju vlastnú orbitálnu stanicu a na prevádzke Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) sa prestane podieľať od roku 2025, o čom bude informovať svojich partnerov. V relácii Moskva. Kremeľ. Putin televízie Rossija 1 to v nedeľu podľa agentúry Interfax uviedol podpredseda ruskej vlády Jurij Borisov .
Reagoval tak na informácie, že ruská vláda navrhuje vopred rokovať so zahraničnými partnermi o svojich plánoch na vybudovanie národnej vesmírnej stanice.
Podľa tlačovej služby ruskej vesmírnej agentúry (Roskosmos) o osude ISS ešte nie je rozhodnuté, stane sa tak až na základe analýzy jej technického stavu.
-RED4-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/zaujimavosti/spolocnost-spacex-dopravi-na-iss-styroch-dalsich-astronautov/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia