Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že medzinárodné znepokojenie, ktoré vzniklo, keď Bielorusko nariadilo pristátie lietadla a uväznilo dvoch cestujúcich, prehliada skutočnosť, že podobné kroky v minulosti podnikli aj ďalšie národy.
Putin v rámci stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v piatok v Soči s jeho bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom, poznamenal, že protest bol „príval emócií“.
Nešlo o precedens – v roku 2013 prehľadali lietadlo prezidenta Moralesa
“Lietadlo prezidenta Bolívie bolo kedysi uzemnené,” pripomenul Putin. “Prezident bol vynesený z lietadla a nič, ticho.” Lietadlu, ktoré viezlo Eva Moralesa, bol v roku 2013 po žiadosti USA odoprený prístup do vzdušného priestoru niekoľkých krajín v západnej Európe. Následne ho prinútili pristáť a natankovať v Rakúsku. Prezidentské lietadlo následne prehľadala polícia na základe nepresných spravodajských informácií, že na palube bol americký investigatívny publicista a oznamovateľ Edward Snowden.
V nedeľu bol presmerovaný let írskeho dopravcu Ryanair letiaci z Grécka do Litvy, keď bol v bieloruskom vzdušnom priestore, a dostal pokyn na pristátie na letisku v hlavnom meste Minsk. Riadiaci letovej prevádzky varovali posádku, že na jej palube môže byť bomba, pričom údajne dostali hrozbu od palestínskej islamistickej militantnej skupiny Hamas.
Keď boli na dráhe letiska, príslušníci bezpečnostnej služby zadržali Romana Protaseviča, redaktora televízneho programu, ktorý je v krajine zakázaný pre „extrémizmus“, ako aj jeho priateľku, ruskú štátnu príslušníčku Sofiu Sapegovú. Tento incident vyvolal v EÚ rozruch a bol svedkom obvinenia Minska zo štátneho „pirátstva“.
Kremeľ vysvetľuje podrobnosti. Všetko musí byť v súlade so zákonom
Hovorca Kremľa Peskov sa vyjadril k zadržaniu ruskej občiansky Sapegovej. “Samozrejme, nie je nám ľahostajný jej osud. Berieme však tiež do úvahy skutočnosť, že skutočne má povolenie na pobyt v Bielorusku,” povedal novinárom.
Putin nariadil ministerstvu zahraničia, aby kauzu Sapiehovej „pozorne sledovalo“, pričom zdôraznil, že „všetko sa musí robiť v rámci zákona“.
Ilustrácia: rokovanie prezidentov Putina a Lukašenka v Rusku. Zdroj: Ria Novosti
Ako poznamenal hovorca Kremľa, k situácii s letom spoločnosti Ryanair je Moskva za seriózny prístup založený na „ustanoveniach medzinárodného práva v oblasti medzinárodnej prepravy“.
Lukašenko mal podrobne informovať Putina o „tom, čo sa stalo s lietadlom spoločnosti Ryanair“. Peskov však poznamenal, že nemôže zverejniť podrobnosti dokumentov, ktoré Lukašenko poskytol ruskému prezidentovi.
Ministerstvám dopravy oboch štátov bolo nariadené, aby zorganizovali spoločné práce s cieľom previesť do vlasti všetkých Bielorusov z Európy. Je to tak kvôli skutočnosti, že Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) vyzvala dopravcov, aby upustili od letov nad Bieloruskom až do skončenia medzinárodného vyšetrovania incidentu. Vedúci predstavitelia členských štátov EÚ navyše zakázali vstup bieloruských lietadiel do ich vzdušného priestoru.
Spolupráca v hospodárstve a ruská pôžička
Putin rokoval s Lukašenkom aj o ďalšom rozvoji obchodnej a hospodárskej interakcie a boji proti pandémii.
Dohodli sa na prevode druhej tranže ruskej štátnej pôžičky vo výške 500 miliónov dolárov do Minska. Zmluvné strany o tom podpísali ešte 21. decembra v Moskve medzivládnu dohodu. Podľa Peskova dostane Bielorusko tranžu do konca júna, ako sa predtým plánovalo. V októbri Bielorusko získalo pôžičku vo výške 0,5 miliárd dolárov z Euroázijského fondu pre stabilizáciu a rozvoj (EFSD).
Peskov poukázal na to, že lídri sa nedotkli témy prechodu na jednotnú menu a Lukašenko neotvoril otázku ďalšej hospodárskej pomoci Bielorusku.
-RED1-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/putin-reakcia-na-uzemnenie-letu-spolocnosti-ryanair-je-len-naval-emocii/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia