Dánsko po správach, že Spojeným štátom prostredníctvom vlastnej tajnej služby pomáhalo odpočúvať európskych lídrov, nepotrebuje napravovať vzťahy so svojimi spojencami vrátane Francúzska a Nemecka. Uviedla to v stredu dánska premiérka Mette Frederiksenová, píše agentúra AFP.
“Nemyslím si, že je správne tvrdiť, že potrebujeme naprávať vzťahy s Francúzskom alebo Nemeckom. Vedieme s nimi nepretržitý dialóg aj o záležitostiach týkajúcich sa spravodajských služieb,” povedala Frederiksenová.
Viaceré európske médiá v pondelok informovali, že dánska vojenská rozviedka FE (Forsvarets Efterretningstjeneste) pomáhala americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) s odpočúvaním popredných európskych politikov, medzi ktorými boli aj spolková kancelárka Angela Merkelová a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.
Odpočúvali päť krajín
Odpočúvanie sa týkalo popredných politikov z Nemecka, Švédska, Nórska, Holandska a Francúzska. Podľa Dánskeho rozhlasu (DR) NSA získala prístup k textovým správam, telefónnym hovorom a internetovej komunikácii či histórii vyhľadávania.
FE údajne umožnila NSA využívať v rokoch 2012 – 2014 tajnú odpočúvaciu stanicu Sandagergardan neďaleko Kodane. Americká tajná služba vďaka tomu mohla “napichnúť” dôležitý internetový uzol spájajúci rôzne podmorské káble. Ako pripomína AFP, nie je jasné, či Dánsko v tom čase vedelo, že USA používajú túto infraštruktúru na odpočúvanie dánskych spojencov.
Spolupráca s NSA bola údajne zdokumentovaná v internej správe FE v roku 2015. DR tvrdí, že jeho informácie pochádzajú z deviatich zdrojov, ktoré mali prístup k utajovaným skutočnostiam. Potvrdilo ich malo aj niekoľko nezávislých zdrojov.
Frederiksenová zopakovala slová dánskej ministerky obrany Trine Bramsenovej, ktorá v pondelok uviedla, že “systematické odpočúvanie blízkych spojencov je neprijateľné”.
Podľa agentúry Reuters Washington v utorok oznámil, že pri riešení akýchkoľvek otázok týkajúcich sa bezpečnosti bude spolupracovať so svojimi spojencami a európskymi partnermi. Francúzsky prezident Emmanuel Macron aj Merkelová vyhlásili, že odpočúvanie spojencov je neprijateľné a že Francúzsko aj Nemecko sa usilujú o objasnenie tohto incidentu.
Odposluchy medzi spojencami sú neprijateľné, rezort slovenskej diplomacie očakáva ich dôsledné prešetrenie. Pre TASR to uviedol tlačový a informačný odbor Ministerstva zahraničných vecí (MZVEZ) SR v reakcii na údajné odpočúvanie popredných európskych politikov, na ktorých sa mali podieľať americké a dánske tajné služby.
“Pokiaľ ide o spravodajskú ochranu SR, tú majú v kompetencii spravodajské služby,” reagoval odbor na otázku TASR, či môžeme mať istotu, že k podobnému odpočúvaniu nedošlo aj v našej krajine.
Opozičný Smer-SD v utorok vyzval slovenský rezort diplomacie, aby odsúdil údajné odpočúvanie. Šéf Smeru-SD Robert Fico rezortu odkázal, “nech naberie odvahu” a žiada o reakciu americkej strany. “Predsedovi Smeru treba pripomenúť, že v dobe, keď bol premiér on a objavili sa podozrenia o odpočúvaní spojencov počas úradovania prezidenta Baracka Obamu, nielenže nezvolal žiadnu tlačovú konferenciu, ale nepovedal ani slovo, a, naopak, práve vtedy sa tešil z prijatia viceprezidentom Joeom Bidenom,” reagoval rezort.
-RED2-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/danska-premierka-skandal-s-odpocuvanim-neposkodil-vztahy-so-spojencami/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia