Na Slovensku v poslednej dobe dochádza ku konfliktom medzi protestujúcimi občanmi a políciou v dôsledku nariadení covid automatu najmä v prevádzkach a obchodoch. Aj samotné dozvuky týchto konfliktov vyvolávajú ďalšie porušovanie ľudských práv.
V najnovšej relácii TA3 Tak takto?! moderátorka Anka Žitná spovedala advokátku Maricu Pirošíkovú, bývalú zástupkyňu slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva. Známa aktivistka a právnička rozoberala porušovanie ľudských práv na Slovensku v súvislosti s vymáhaním protipandemických opatrení.
Medzi nové opatrenia vlády patria aj zmeny obmedzujúce ľudské práva: Ak sa osoba odmietne preukázať covid pasom a svojou totožnosťou, prevádzkovateľ bude mať povinnosť odmietnuť jej vstup na podujatie, do prevádzky, ale aj do zamestnania. náklady. Povinné očkovanie pre vybrané skupiny sa nebude zatiaľ zavádzať.
Jednostranná presilovka štátu – Slovákom sa bráni prístup k súdom
Pirošíková potvrdila, že občanom na Slovensku sa sústavne porušujú základné práva a slobody, a to najmä ústavné právo na prístup k súdu v súvislosti s opatreniami a právom na preskúmanie rozhodnutí verejnej moci voči občanovi. Svoje tvrdenie právnička opiera o nález Benátskej komisie. Na rozdiel od iných štátov, ktoré zapracovali jej zistenia, vláda tak dosiaľ neurobila a Slovensko zotrváva nezákonnom stave.
Aktuálne sa čaká na vyjadrenie Ústavného súdu, ktorý by mohol nezákonnosť napraviť. Výkonná moc si totiž zvyšuje svoje právomoci počas epidémie alebo ich prenáša na Úrad verejného zdravotníctva.
Hlavný hygienik dostal do rúk neúmerné právomoci
Podľa advokátky sa nemôže stať, že výkonné orgány sú bez kontroly, ktorú zabezpečujú súdy. Prístup k súdnemu overeniu rozhodnutia musí mať najmä jednotlivec. Na Slovensku nie je možné brániť sa voči vyhláškam Úradu verejného zdravotníctva či uzneseniam vlády, ktoré kabinet účelovo po náleze Ústavného súdu, že opatrenia orgánov verejnej moci musia byť preskúmateľné súdom, zmenil na všeobecne záväzné nariadenia. Sme v stave, keď úrady verejného zdravotníctva obmedzujú ľudské práva a voči týmto zásahom sa nedá súdne brániť, namietla právnička.
Vo vyspelom svete je nepredstaviteľné nemožnosť obrátiť sa na súd
Podotkla, že v iných krajinách sú vytvorené legislatívne podmienky na veľmi rýchle konania. Na rozhodnutia môže reagovať správny súd, na ktorý sa môže obrátiť každý občan. Pirošíková sa dožaduje, aby podobná úprava bola aj v našej legislatíve. Upozornila na fakt, že dochádza k závažným konfliktom medzi vládnou mocou na Slovensku a našimi medzinárodnými záväzkami. Vládna koalícia je tak v trvalom konflikte s občanmi Slovenska. Na posúdenie, kto je v práve, je určený správny súd.
Pirošíková apeluje na koalíciu, aby zabezpečila právny stav
Zvýhodňovanie očkovaných podľa Pirošíkovej nie je správne, keďže aj oni sú šíriteľmi covidu, čo sa už preukázalo aj vedecky. Takýmto zvýhodňovaním sa podľa nej nezabezpečí cieľ opatrení. Priblížila, že francúzski hasiči napríklad podali na Európsky súd pre ústavné práva sťažnosť proti povinnému očkovaniu. Argumentujú tým, čo mainstream tabuizuje – že aj očkovaní môžu šíriť vírus.
V podnete uvádzajú desiatky iných prípadov, ktoré poznáme aj na Slovensku z iných odborných názorových prúdov. V podaní hasičov sa namieta porušenie ich práva na súkromný život, majetkových práv (nemôžu ako nezaočkovaní pracovať) a diskriminácie. Takéto zásadné rozpory medzi občanmi a vládou má rozhodnúť súd. Európsky súd bude v tejto veci konať, čo už oznámil francúzskej vláde.
Odborníci nesmú odmietať diskusiu – nie sú neomylní
Pirošíková sa vyjadrila aj k vládnym odborníkom, ktorí navrhujú opatrenia proti šíreniu Covid-19. Tí by sa nemali báť verejnej diskusie, ak si stoja za svojimi opatreniami. Pripomenula, že odmietli diskusiu iniciatívy Hovorme spolu, v ktorej sa stretli mnohí odborníci. Aj režimoví experti môžu zastávať iba svoje názory, ktoré nemusia byť neomylné. Ich nevôľa diskutovať takisto zvyšuje napätie. Najmä v situácii, keď ani svetoví odborníci nie sú jednotní.
Druhou stránkou názorového problému je možná zaujatosť a konflikt záujmov. Teda, či sa mainstreamom propagovaní odborníci nevyjadrujú podľa toho, ktorá farmaceutická firma ich platí, alebo prispievajú inštitúcii, pre ktorú pracujú. Najavo už vyšli finančné zvýhodnenia od pharma firiem pre rôznych medializovaných odborníkov. Na tento etnický problém ukazujú aj na Západe.
Aj tieto podozrenia zo zaujatosti a zvýhodnenia by mohol preskúmať súd. V demokracii, ktorá sa snaží cibriť názory aj cez verejné mediálne debaty je podozrivé odmietanie účasti na takejto odbornej diskusii. Žiaľ, všeobecným trendom je odmietanie debát nositeľmi ideologicky vyhranených postojov, čo by však nemal byť prípad odborníkov. Ďalším transparentným opatrením by mohol byť tlak verejnosti na verejné deklarovanie odborníkov, že nie sú nijakým spôsobom v konflikte záujmom, ani nie sú zaujatí.
Vláda nečinnosťou zvyšuje napätie
Podľa Pirošíkovej pri zavádzaní covid opatrení nestačia iba všeobecné formulácie typu, je pandémia, preto to musíme urobiť. Podľa nej všetky nariadenia treba doložiť odbornými argumentmi. Aspoň tak sa to vyžaduje v štandardných demokratických krajinách.
Na Slovensku vláda nekoná, ignoruje právo, medzinárodné zmluvy a alternatívne odborné názory. Tým zvyšuje napätie v spoločnosti s pridruženého a aj overeného podozrenia, že vláda koná svojvoľne aj nekompetentne. Preto sa koalícia bojí, že by možnosť preskúmania jej opatrení súdom ukázala ako nekompetentne rozhoduje a ako sa vládne elity mýlia v opatreniach, ktoré propagujú deň čo deň.
-red2-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/rozhovor/advokatka-pirosikova-vlada-porusuje-medzinarodne-pravo-i-ustavne-prava-slovakov/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia