Udalosti v Kazachstane dávajú dodatočný impulz strategickej interakcii medzi Ruskou federáciou a jej partnermi, poznamenal generálny riaditeľ Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti.
Udalosti v Kazachstane neovplyvnia rozhovory medzi Ruskou federáciou a Spojenými štátmi o bezpečnostných otázkach v Ženeve, a to aj napriek tomu, že Moskva v tejto situácii posilnila svoju pozíciu. Tento názor vyjadril v nedeľu v rozhovore s korešpondentom agentúry TASS generálny riaditeľ ruskej rady pre medzinárodné záležitosti Andrey Kortunov.
„Myslím si, že téma Kazachstanu napokon nebude mať zásadný vplyv na charakter bilaterálnych rokovaní, keďže agenda je vo všeobecnosti odlišná,“ povedal hovorca agentúry. Situácia s Kazachstanom by sa však podľa neho mohla stať dodatočným komplikujúcim faktorom pre rusko-americké vzťahy, keďže viedla k posilneniu pozície Moskvy v regióne, posilneniu spolupráce medzi Ruskom a jeho stredoázijskými partnermi a ďalšej marginalizácii Ruska. USA a Západ všeobecne v Strednej Ázii.
Americký vplyv poklesol odchodom z Afganistanu
“Udalosti v Kazachstane dávajú dodatočný impulz strategickej interakcii Ruska a jeho partnerov a vo všeobecnosti, samozrejme, nechávajú dosť malý priestor pre americkú diplomaciu: menej ako predtým. spolupráca s Ruskom,” – vysvetlil analytik. Zároveň pripomenul, že pokles vplyvu USA v regióne sa začal o niečo skôr, a to stiahnutím amerických vojakov z Afganistanu minulý rok.
To, čo sa teraz deje, skôr posilňuje pozíciu Moskvy, pretože Moskva demonštruje svoju schopnosť konať ako seriózny organizátor euroázijského priestoru a v istom zmysle projektovať svoju vojenskú silu
povedal Kortunov. Upozornil tak na rastúci význam ODKB, ktorý pôsobil ako stabilizačný faktor v regióne. „Rusko má teraz ďalšie argumenty na vyhlásenie, že ODKB je plnohodnotná, pomerne efektívna organizácia, v niektorých smeroch dokonca efektívnejšia ako NATO,“ uviedol expert.
Podľa jeho názoru bude mať teraz Moskva dodatočný argument, ak sa bude chcieť vrátiť k myšlienkam inštitucionálnej spolupráce medzi NATO a ODKB. Rusko v posledných dňoch dokázalo nejednotnosť vyhlásení západných krajín o fiktívnosti organizácie a jej neschopnosti riešiť skutočné problémy. Dodal, že za súčasných podmienok by sa krajiny v postsovietskom priestore mali viac zaujímať o spoluprácu s ODKB.
K rokovaniam Ruskej federácie s USA a NATO
Začiatok prvého kola rusko-amerických rozhovorov o bezpečnostných otázkach v Ženeve je naplánovaný na večer 9. januára, bude sa konať v obmedzenom formáte. 10. januára budú práce pokračovať v širokom formáte. 12. januára sa v Bruseli uskutoční zasadnutie Rady Rusko – NATO a 13. januára rokovania predstaviteľov Ruskej federácie a OBSE vo Viedni.
Ruské ministerstvo zahraničia 17. decembra zverejnilo ruské návrhy dohôd o zabezpečení bezpečnosti, ktoré Moskva očakáva od Spojených štátov a NATO. Dve zmluvy – so Spojenými štátmi a členmi aliancie – zahŕňajú okrem iného odmietnutie rozšírenia NATO na východ, vrátane odmietnutia prijatia Ukrajiny do nej, ako aj zavedenie obmedzení na rozmiestňovanie serióznych útočných zbraní, najmä jadrových. Dokumenty obsahujú klauzuly o obmedzeniach nasadenia zmluvy INF.
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/expert-rusko-posilnilo-svoju-poziciu-v-situacii-s-kazachstanom-ale-dialog-so-spojenymi-statmi-to-neovplyvni/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia