Generálna prokuratúra hovorí o individuálnom posúdení pri danom symbole.
Koaličná strana SaS považuje písmeno “Z” za extrémistický symbol, ktorý symbolizuje vojnu Ruska proti Ukrajine. Prokuratúru a orgány činné v trestnom konaní preto vyzýva, aby trestne stíhali šírenie tohto symbolu. Generálna prokuratúra (GP) SR upozorňuje, že policajt alebo prokurátor musí vždy na individuálnej báze posúdiť, či je daný symbol extrémistickým materiálom.
SaS hovorí v tejto súvislosti o trestnom čine rozširovania extrémistického materiálu. “Považujem za nesmierne dôležité, aby prokuratúra začala okamžite konať. Pri dokázaní viny hrozí odňatie slobody až na dva roky. Zastavme vojnu a aj jej akúkoľvek podporu,” vyhlásil poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Žiak (SaS).
“Ak má ktokoľvek poznatok o spáchaní takého skutku, je potrebné vo veci podať trestné oznámenie s popisom skutku, teda kedy, kde, za akých okolností a kto ho spáchal, respektíve je z jeho spáchania podozrivý,” uviedol pre TASR hovorca GP SR Dalibor Skladan. Prokurátor musí podľa jeho slov najskôr vedieť, o aký skutok ide a či sa ho dopustila osoba, na ktorú sa vzťahuje pôsobnosť slovenského Trestného zákona.
“Či je daný symbol (“Z”) extrémistickým materiálom, je právna otázka, ktorú posúdi policajt alebo prokurátor v individuálnej – konkrétnej veci. V zmysle zákona nie je možné vopred k veci poskytovať konkrétne právne stanoviská,” dodal Skladan s tým, že Úrad špeciálnej prokuratúry koná a bude konať o každom trestnom oznámení, ktoré je v jeho pôsobnosti podané.
Naša redakčná úvaha o “Z” a pátračoch symbolov
Miroslav Žiak sa zaoberá glyfovým dizajnom jedného písmena na ruskej vojenskej technike: „Písmeno „Z“ je extrémistickým symbolom. Symbolizuje vojnu, neľudské zaobchádzanie, potláčanie základných ľudských práv a slobôd. Každý, kto šíri tento symbol, sa podľa nás dopúšťa trestného činu, pretože obhajuje a podceňuje nenávisť a násilie…”
Na úvod poznámka, že každá kryptokomunikácia alebo únik do symboliky naznačuje, že niečo v tej spoločnosti, komunikujúcej takýmto spôsobom nie je v poriadku. Či ide o vnútorný počin alebo z dôvodu okolia, sú dve rozdielne situácie, ktoré nebudeme skúmať.
Venujeme sa totiž aktivite vládnej strany Sloboda a solidarita a jej politickému marketingu. V prípade návrhov, ktoré sa z tejto strany množia, na postihovanie, represálie, obmedzovanie, vypínanie, blokovanie, cenzúru… ide o zjavný oxymoron – názov subjektu nezodpovedá obsahu jeho politiky a činov.
Aj túto skutočnosť nateraz prejdeme nepovšimnuto. Pozrime sa na podstatu – čo je na tomto počine liberálov zo sasky bizarné a zároveň pre demokraciu riskantné? Len to, že ide o zrejme o prvý prípad, kedy politická strana po páde totality (1989), navyše vo vládnej exekutíve určuje význam symbolu a priraďuje mu zakázaný kontext.
Oblasť symboliky a symbolov je pritom veľmi špecifická, využili a zneužili ju v histórii viaceré režimy a aj dnes cez rafinované podprahové vnímanie je súčasťou aj vládneho, aj mediálneho mainstreamu. Ale opäť – necháme to bokom. Dôležité je, že pri symboloch záleží aj od kontextu ako na to poukázala generálna prokuratúra.
Podľa angažovaného a najmä paušálneho ideologického prístupu by takto pomohol byť trestným činom aj printscreen “Z” z filmu alebo komiksu Zorro, trebárs na plagáte. Známy mexický pomstiteľ je postava, ktorá je tu s nami už celé storočie. V roku 1919 ho v knižnej podobe vytvoril Johnston McCulley. Odvtedy sa mnohokrát objavil v televíznych či filmových spracovaniach. Medzi jeho najznámejších predstaviteľov patria herecké esá ako Douglas Fairbanks, Tyrone Power, Frank Langella a Antonio Banderas, ktorí svojim mečom vysekli písmeno “Z” ako Zorro s odkazom “pomstiteľ”.
Keď stačí názor – poslanca a strany
Poľnohospodár Žiak (34) s diplomovkou “Bezpečnosť a kontrola potravín” angažovane na pulze a trendoch doby šmahom ruky preskočil na znalca o (ne)bezpečnosti a kontroly písmen abecedy. Typické pre šíriteľov neomarxistickej ideológie, ktorí sa spávajú ako boľševický úderník v boji Pavel Korčagin – prototyp angažovaného ideologického fanatika, postava zo sovietskej angažovanej kinematografie (1956).
Súčasní angažovaní pátrači po bizarných symboloch však spôsobujú len jedno: pútajú pozornosť širokej laickej verejnosti, ktorá ani vo sne netuší, čo si niektoré osamelé skupinky ľudí vzájomne odkazujú. Aj pri písmenkovej symbolike je dôležité, aby šíriteľ a prijímateľ potenciálnej komunikácie poznali znak (grafému) nielen ako všeobecne známy pojem (znak), ale aj jeho potenciálne skrytý význam (označené). No a keďže drvivá väčšina spoločnosti netuší o čo tu kráča, angažovaní pionieri novej doby medializáciou a sebaprezentáciou prispievajú paradoxne k propagácii “extrému” na verejnosti, voči ktorému akože bojujú.
Ilustračný obrátok: mozaika z vyhľadávania “Z” na internete, vrátane mobilu Galaxy “Z” a znaku práporu Azov
Rovnako väčšina netuší, čo sa skrýva za ukrajinskou symbolikou práporu Azov, ktorý nesie znaky šírenia ukrajinského nacizmu. Ten, ak vlajku (znak) dáte do vodorovnejšej polohy, rovnako pripomína “Z”, hoci ide o runovú a nie abecednú symboliku. V prípade angažovaného poslanca za SaS, ktorý sa možno snaží len zviditeľniť a zviesť sa na populárnej vlne teda platí to, čo sa symbolizovalo aktérov bývalého totalitného režimu u nás, aj v celej východnej Európe: iniciatívny blbec – horší od triedneho nepriateľa… Meč býva totiž dvojsečná zbraň, a tí, čo s ním nevedia narábať, môžu zraniť aj seba a dobrý úmysel, ktorý mohol byť na začiatku.
Toxická “ruská” graféma, ktorá v azbuke nie je
Ďalším paradoxom je, že to oficiálne nik nezverejnil. Existujú len dohady, píšu o tom aj niektoré spravodajské weby ako Aljazeera, ktorá podáva niekoľko významov. Odhliadnuc od toho, že “Z” v tejto podobe ako sa objavuje na vozidlách a ruskej vojenskej technike v ruskej azbuke neexistuje. Graféma ruského “Z” pripomína arabskú číslicu tri “З”, takže znak nepochádza z ruskej azbuky (abecedy), ale ide o znak – písmeno/graménu z latinky, ktorú používame aj my.
Citovaná Aljazeera si myslí, že podľa príspevku na Instagrame ruského ministerstva obrany sa môžeme domnievať, že symbol “Z” znamená „za pobedu“ čiže v preklade „za víťazstvo“.
Dúfajme, že my sa budeme držať v mieri a jediného “víťazstva” – zdravého rozumu a morálky. Aj v politickom boji.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/sas-vyzyva-trestne-stihat-ludi-za-pouzivanie-symbolu-z-zakazany-bude-aj-symbol-zorra/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia