Ilustračné foto: Pixabay
Svetový potravinový program upozorňuje na riziko hladomoru v Afrike a na Blízkom východe, keďže ukrajinská vojna zasiahla zásoby.
Šéf najväčšej svetovej agentúry pre potravinovú pomoc má pre európskych lídrov rázne varovanie: Plaťte teraz viac, aby ste zažehnali svetový hlad alebo neskôr trpeli migračnou krízou.
Ruská vojna na Ukrajine vyvolala otrasy na medzinárodných potravinových trhoch a zhoršila už aj tak hrozný problém globálneho hladu narušením dodávok a nafúknutím cien. Podľa Davida Beasleyho, výkonného riaditeľa Svetového potravinového programu, to riskuje uvrhnutie najchudobnejších a hladomorom najviac zničených oblastí planéty do politického chaosu a vytvorenia bezprecedentnej migračnej krízy.
V rozhovore pre POLITICO Beasley varoval, že Európa musí urýchlene darovať viac financií, inak bude znášať ťarchu následkov.
“Chýbajú nám miliardy,” povedal. “Neschopnosť poskytnúť tento rok niekoľko miliárd dolárov navyše znamená, že budete mať hlad, destabilizáciu a masovú migráciu.”
Beasleyho intervencia zbystria mysle, keď vlády EÚ vypracúvajú plány na riešenie potravinovej krízy v dôsledku vojny, pričom návrh sa očakáva už v stredu.
Dopad vojny na Ukrajine na Afriku
Rusko a Ukrajina patria medzi najväčších svetových producentov a vývozcov obilia. Narušenie spôsobené vojnou má priamy dopad na krajiny, ktoré sa spoliehajú na tieto dodávky na Blízkom východe a v Afrike.
Polovica dovozu pšenice do Afriky pochádza z Ukrajiny a Ruska, ktoré je tiež významným vývozcom hnojív. Pokiaľ ide o Ukrajinu, jej export sa zastavil a jej kapacita pokračovať v pestovaní potravín v tomto roku visí na vlásku. Krízový bod príde na jeseň, povedal Beasley, keď pravdepodobne pocítime plný vplyv narušenia vojny.
“Ak si myslíš, že teraz máme peklo na zemi, priprav sa,” varoval Beasley. “Ak zanedbáme severnú Afriku, severná Afrika prichádza do Európy. Ak zanedbáme Blízky východ, [] Blízky východ prichádza do Európy.”
Ekonomické podmienky, ktorým tieto časti sveta čelia, sú teraz horšie, ako boli v období pred Arabskou jarou, povedal. A nie sú to len obyvatelia krajín Blízkeho východu a severnej Afriky, ktorí pocítia stlačenie.
Potravinová kríza
WFP už zásobuje milióny ľudí južnejšie v krajinách Sahelu, ako sú Niger a Burkina Faso, kde sa problémy ešte zhoršia, ak zostanú globálne ceny potravín vysoké. “Už niekoľko rokov varujem naše rozvinuté krajiny, že Sahel sa zrúti, ak nebudeme opatrní,” povedal.
Beasley je na naliehavej fundraisingovej misii do Bruselu, kde v utorok rokoval s dvoma komisármi EÚ. Ak sa potravinová kríza vymkne spod kontroly a svet bude čeliť kritickému nedostatku dodávok, bohatý Západ nebude ušetrený politických nepokojov.
“Čo si myslíte, že sa stane v Paríži, Chicagu a Bruseli, keď nebude dostatok jedla?” povedal vo svojom prejave v honosnom prostredí belgického Kráľovského múzea výtvarného umenia, kde EÚ tento týždeň usporiadala veľkú humanitárnu konferenciu. “Je ľahké sedieť na svojom vysokom koni vo svojej slonovinovej veži, keď nie ste ten, kto hladuje.”
Nevyužité bilióny
WFP má deficit 8 miliárd dolárov kvôli tomu, čo Beasley nazval „dokonalou búrkou“ inflácie COVID, klimatických šokov a nevyriešených vojen. Konflikt v Jemene znamená, že 13 miliónov ľudí je závislých na jedle od agentúry OSN. Hrozí, že vojna na Ukrajine dramaticky zhorší krízu hladu.
V roku 2021 bola Ukrajina najväčším samostatným zdrojom potravín pre WFP z hľadiska objemu, pričom zabezpečovala 9 percent z celkového obstarávania potravín. Beasley však povedal, že bezprostredný problém s jeho závislosťou od Ukrajiny nie je problémom ponuky, ale širšej inflácie nákladov. Globálne ceny pšenice vzrástli o 19 % , odkedy Rusko napadlo Ukrajinu, vyplýva z údajov Business Insider.
Keď sa peniaze kupujú menej ako predtým, brutálna realita je taká, že ak WFP čoskoro nedostane viac peňazí, možno bude musieť znížiť prídely potravín na miestach ako Jemen, Čad a Niger, aby nasýtil 3 milióny hladujúcich ľudí na Ukrajine alebo v jej okolí. agentúra pomáha prostredníctvom humanitárnych ciest.
Francúzsko darovalo menej než polovicu z toho, čo Rusko
WFP, víťaz Nobelovej ceny za mier v roku 2020, závisí od darov od vlád alebo súkromných darcov , ktorí vyčleňujú financie na konkrétne účely. Nemecko je jeho druhým najväčším samostatným darcom po USA, pričom Európska komisia je na treťom mieste s približne 500 miliónmi dolárov. Nie všetky krajiny EÚ však jednotlivo ťahajú rovnakú váhu: Francúzsko darovalo v roku 2020 menej ako polovicu toho, čím prispelo Rusko.
Nie je len zodpovednosťou EÚ zvyšovať dary, ale Beasley, ktorý túto prácu vykonáva od roku 2017, sa naučil byť dôvtipný v tom, na ktoré dvere má zaklopať.
65-ročný Američan Beasley je bývalým republikánskym guvernérom Južnej Karolíny, ktorý sa presadzuje južným ťahom. Pri hádkach je zvyknutý zvádzať verejné bitky s bohatými a mocnými.
Minulý rok sa na Twitteri pohádal tam a späť so šéfom Tesly Elonom Muskom, ktorý sa zaviazal prispieť, ak Beasley dokáže podrobne povedať, ako by ukončil svetový hlad. “Dal mi veľa spätnej väzby, ale nemám žiadne prostriedky,” povedal Beasley.
Záchrana cez najbohatších ľudí sveta?
Teraz chce, aby najbohatší ľudia sveta, ako je zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, pomohli WFP prekonať túto krízu. Povedal, že je „hanba pre ľudstvo“, že „prosíme o niekoľko miliárd dolárov“, keď planétu Zem obmývajú bilióny dolárov bohatstva a technickí generálni riaditelia zvýšili svoje osobné bohatstvo počas pandémie.
“Potrebujem ich finančnú pomoc len krátkodobo. O to ich prosím.”
Existujú dôvody dúfať, že by sa mu cesta do Bruselu mohla aspoň vyplatiť. Komisár EÚ pre humanitárnu pomoc Janez Lenarčič na Twitteri po utorkovom stretnutí s Beasleym uviedol, že EÚ „urobí svoju časť“. Jutta Urpilainenová, komisárka pre medzinárodné partnerstvá, napísala, že blok je „hrdý“ na to, že podporuje agentúru. Predstaviteľ EÚ uviedol, že niektoré humanitárne fondy EÚ budú v dôsledku krízy presmerované na boj proti potravinovej neistote.
Podrobnosti však ešte nie sú známe a nič nie je isté. Keď lídri EÚ zvažujú, ako riešiť núdzovú situáciu týkajúcu sa hladu, Beasleyho varovanie je jasné: „Ak to neurobíte, zaplatíte za to stonásobne.“
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/pripravte-sa-na-peklo-varuje-sef-osn-pre-potraviny-uprostred-otrasov-na-ukrajine/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia