Ilustračné foto: Pixabay/kombo:SKsprávy
NATO prisľúbilo Kyjevu novú vojenskú podporu a pridelilo viac vojakov na východné krídlo aliancie, zatiaľ čo Londýn a Washington vo štvrtok počas trojice summitov uvalili nové sankcie na Moskvu, ktorých cieľom bolo ukázať jednotu Západu proti vojne Ruska na Ukrajine.
Lídri NATO na stretnutí v Bruseli sa dohodli, že pomôžu Ukrajine chrániť sa pred akýmikoľvek chemickými, biologickými alebo jadrovými útokmi a americký predstaviteľ uviedol, že Washington a spojenci tiež pracujú na poskytnutí protilodných rakiet Kyjevu.
“Najdôležitejšie je, aby sme zostali jednotní a svet sa naďalej sústreďoval na to, aký je tento chlapík brutálny a na všetky tie životy nevinných ľudí, ktoré sa strácajú a ničia,” povedal americký prezident Joe Biden na tlačovej konferencii v Bruseli s odkazom na ruského prezidenta Vladimira Putina.
“Musíme zostať úplne, úplne, dôkladne jednotní”.
Sľuby podpory zo strany lídrov z krajín, ktoré predstavujú viac ako polovicu svetového HDP, však nesplnili požiadavky Ukrajiny na prísnejšie sankcie vrátane embarga na ruskú energiu.
Rusko zabezpečuje 40 % spoločných potrieb EÚ v oblasti plynu a viac ako štvrtinu dovozu ropy a krajiny najviac závislé od týchto dodávok – najmä Nemecko – sa zdráhajú urobiť krok, ktorý by mal zásadný ekonomický dopad.
V kroku, ktorý európsku dilemu ešte zhoršil, Putin v stredu povedal, že „nepriateľské“ krajiny musia začať platiť za ropu a plyn v rubľoch, čo by znamenalo zaplatiť Rusku tvrdú menu za nákup rubľov.
Slovinský premiér Janez Jansa novinárom povedal, že „nikto nebude platiť v rubľoch“, kým predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odmietla to, čo nazvala vydieraním.
ČIARA BARBARSTVA
“Putin už prekročil červenú čiaru barbarstva,” povedal britský premiér Boris Johnson, keď Londýn zverejnil obmedzenia pre Gazprombank a Alfa Bank. “Čím prísnejšie sú naše sankcie… tým viac môžeme urobiť pre pomoc Ukrajine.”
NATO však opäť odmietlo prosby Kyjeva na obranu ukrajinského neba zavedením bezletovej zóny a vyhlásilo, že nepošle vojakov na Ukrajinu zo strachu, že budú zavlečené do plnej vojenskej konfrontácie s Ruskom vyzbrojeným jadrovými zbraňami.
“Spojenci robia, čo môžu, aby podporili Ukrajinu zbraňami, aby sa Ukrajina mohla brániť,” odpovedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na otázku o požiadavkách Ukrajiny na ďalšiu pomoc a dodal, že úroveň podpory je už “bezprecedentná”.
Lídri NATO v spoločnom vyhlásení uviedli, že sú “jednotní a odhodlaní v našom odhodlaní postaviť sa proti ruskej agresii, pomáhať vláde a ľudu Ukrajiny a brániť bezpečnosť všetkých spojencov”.
GLOBÁLNA POTRAVINÁRSKA KRÍZA
Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že svet čelí „bezprecedentnej potravinovej kríze“, ktorá bude o 12 až 18 mesiacov ešte horšia, keďže Ukrajina, významný pestovateľ pšenice, jačmeňa, kukurice a slnečnice, nebude môcť zasiať plodiny.
Západné mocnosti sú pripravené zvýšiť sankcie proti Rusku, ak to bude potrebné, keďže pokračujú v izolácii Moskvy a vynucovaní si prímeria na Ukrajine, povedal Macron.
Spojené štáty oznámili, že sa sankciami zameriavajú na desiatky ruských obranných spoločností a členov vládnucej triedy.
27-členná EÚ zaviedla za posledný mesiac štyri vlny sankcií proti Moskve, ale toky energií sú najväčšou medzerou v opatreniach, ktoré inak z veľkej časti zmrazili Rusko zo svetového obchodu.
Očakáva sa však, že lídri EÚ sa na svojom summite dohodnú na spoločnom nákupe plynu a dohodnú sa na dohode s americkým prezidentom Joeom Bidenom na zabezpečenie dodatočných dodávok skvapalneného zemného plynu do USA.
VAROVANIE PRE ČÍNU
NATO, ktoré už posilnilo svoje východné krídlo na 40 000 vojakov rozmiestnených od Baltského po Čierne more, súhlasilo s vytvorením nových bojových jednotiek v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku a na Slovensku.
Aliancia tiež varovala, že Čína by sa mala „akýmkoľvek spôsobom zdržať podpory ruského vojnového úsilia a zdržať sa akejkoľvek akcie, ktorá by Rusku pomohla obchádzať sankcie“.
Biden uviedol, že Čína pochopila, že jej ekonomická budúcnosť je užšie spätá so Západom ako s Ruskom, po varovaní Pekingu môže čeliť následkom za napomáhanie vojne Moskvy na Ukrajine.
Predstaviteľ USA uviedol, že skupina G7 a EÚ, ktorá bude mať 1. apríla samit s Čínou, objasnia, že na všetky transakcie týkajúce sa ruských zlatých rezerv sa vzťahujú sankcie, pričom cieľom je zabrániť Rusku vyhýbať sa sankciám.
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/zapad-odmieta-vydieranie-platieb-ruskymi-rublami/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia