Ilustračné foto: Gepard, protilietadlové delá
Rozhodnutie Berlína odovzdať Ukrajine protilietadlové delá Gepard, ktorých „zlatým vekom“ boli 70. roky, je kompromisom na vyriešenie vnútorných rozporov v Nemecku, povedal pre Global Times čínsky vojenský expert Song Zhongping.
Noviny Süddeutsche Zeitung s odvolaním sa na vlastné zdroje už skôr informovali, že Nemecko na medzinárodnom stretnutí na pozvanie Spojených štátov na leteckej základni v Ramsteine prisľúbilo dodať Ukrajine zariadenia Gepard. Neskôr to potvrdila nemecká ministerka obrany Christina Lambrechtová.
Nemecko po prvý raz prijalo rozhodnutie dodať Ukrajine ťažké zbrane a západné médiá poznamenali, že ide o vážnu zmenu v pozícii krajiny, ktorá bola veľmi opatrná pri dodávkach zbraní do Kyjeva.
Napríklad nemecká vláda zahrnula do svojej koaličnej zmluvy ustanovenia o obmedzení vývozu zbraní, no neskôr tieto pravidlá upravila a podľahla vnútropolitickému tlaku a požiadavkám spojencov.
Podľa Zhongpinga boli „zlatým vekom“ Geparda s jeho protilietadlovými delami 60. a 70. roky, tieto ZSU boli v roku 2010 odstránené z výzbroje Bundeswehru. “Predtým, ako budú tieto zariadenia odovzdané ukrajinskej armáde, budú musieť byť opravené na náklady Nemecka,” dodal expert.
Zároveň aj v prípade úspešnej opravy existujú pochybnosti, že tieto systémy budú dodané na bojisko v Donbase, domnieva sa. Podľa jeho názoru je dodávka týchto zariadení zo skladov, a nie z Bundeswehru, kompromisom medzi vládnucimi stranami v Nemecku, ktorý išli „uspokojiť“ Spojené štáty a Britániu.
Ruské ministerstvo zahraničia už skôr uviedlo, že krajiny NATO sa dodávkami zbraní Ukrajine “zahrávajú s ohňom”. Hovorca prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že pumpovanie Ukrajiny zbraňami zo Západu neprispieva k úspechu rusko-ukrajinských rokovaní a bude mať negatívny vplyv.
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/cina-oznacila-zbrane-prevedene-nemeckom-na-ukrajinu-za-odpad/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia