Skutočný dôvod snahy EÚ o embargo na ruskú ropu

Ilustračné foto. Koláž: Pixabay/SKsprávy

Očakáva sa, že tento týždeň Európska únia oznámi úplný zákaz dovozu ruskej ropy. Maďarsko vo svojom prvom skutočnom akte vzdoru hrozí, že to bude vetovať; Nemecko sa po nejakom lemovaní a ošívaní konečne rozhodlo, že môže takýto zákaz prežiť.

Za predpokladu, že námietky Maďarska budú nakoniec prekonané, na prvý pohľad to vyzerá ako ďalší energetický „vlastný gól“ ľudí posadnutých futbalom. USA už tento zákaz vydali.

Keďže európsky priemysel je silne závislý od ruskej ropy a zemného plynu, zaužívaný názor je, že Európska komisia je len nevrlá a nekompetentná.

Sú nevrlí? Áno. neschopný? Možno? Ale iba ak uvažujete v konvenčných pojmoch, ako urobiť správnu vec pre ich ľudí.

Každému serióznemu pozorovateľovi politiky EÚ je jasné, že sa nezaujímajú o to, čo hovoria alebo chcú ich ľudia.

Ich agendou je, že nezlomí žiadnu opozíciu, aj keby to znamenalo zničiť vlastnú ekonomiku, aby zrazila súpera na kolená.

To znamená, že úprimne pochybujem, že dôjde k „embargu pre kupujúcich“ na zemný plyn, pretože zaň neexistuje žiadna životaschopná náhrada.

Maďarsko využíva potrebu jednomyseľného súhlasu v rámci Európskej rady na zablokovanie akéhokoľvek „zákazu plynu“ v akomkoľvek novom balíku ekonomických sankcií. Sú najmenej tri ďalšie krajiny, ktoré sú šťastné, že Maďarsko je ochotné znášať bruselský hnev.

Ale zákaz ruskej ropy je na druhej strane iný

Je teda zaujímavé, že Maďarsko by to urobilo, keďže nedováža žiadnu ropu z Ruska. Toto veto som predpovedal po tom, čo Maďari drvivou väčšinou odmietli koalíciu Georga Sorosa proti Viktorovi Orbánovi a udelili jej potupnú porážku.

Na druhej strane Maďarsko má energetickú nezávislosť od Bruselu tým, že uzavrelo zmluvy na zemný plyn priamo s Gazpromom cez plynovod Turkstream, ktorý vedie do Srbska a Maďarska. To by vám malo poskytnúť určitý kontext, prečo sa EÚ snaží sankcionovať Srbsko a prerušiť toky tohto ropovodu tam, kde prechádza cez územie EÚ v Bulharsku.

Fiškálne, monetárne (nie sú na eure) a energeticky nezávislé Maďarsko je len málo argumentov pre to, aby zostali v EÚ, ak sa k nim Brusel bude správať ako k členom druhej kategórie. Orbán a jeho vláda odhodlane odmietli zapojiť sa do konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, hoci zo strany NATO bol vyvíjaný vážny tlak.

Je to skoro, ako keby sa Orbán a Maďari teraz odvážili EÚ posunúť postup podľa článku 7, aby ich vykopla. Problém je v tom, že ak tak urobia, začalo by sa štiepenie EÚ.

Takže teraz je pravdepodobnejšie, že Maďarsko využije toto veto, aby prinútilo EÚ ustúpiť od porušovania „právneho štátu“, ktoré ospravedlňuje odrezanie Maďarska od rozdeľovania rozpočtu EÚ. Obchod s koňmi by tu mal byť zrejmý.

Pretože Brusel a ich zákulisní podporovatelia absolútne chcú tento zákaz ruskej ropy tak, ako si to želajú USA a Spojené kráľovstvo. Je súčasťou ich dlhodobej stratégie vykrvácať Rusko po premene Ukrajiny na Afganistan 2.0.

A práve v rozdieloch medzi ropným priemyslom a priemyslom zemného plynu si myslia, že tento cieľ môžu dosiahnuť. 

V ropnom aj plynárenskom priemysle je tlakovanie vrtu z väčšej časti jednosmerný proces. Vykopete studňu a vytiahnete ropu a/alebo plyn. Produkuje, kým sa studňa nevyčerpá. Prirodzený rozklad studne vo výrobe nahradíte vyvŕtaním novej studne.

Ale aj keď dôjde k veľkému dopytovému šoku smerom nadol, čo je v celkovom ropnom priemysle zriedkavý problém, potom tieto vrty pokračujú v produkcii. Trh je dočasne presýtený ropou, cena klesá a staré vrty nie sú nahradené, kým sa neobnoví rovnováha ponuky a dopytu.

Krivky futures na ropu zostavujú obchodníci, aby predvídali tieto účinky na ceny. A pre normálnu volatilitu dopytu po rope by tieto krivky mali byť primerane predvídateľné.

Žiaľ, žijeme dobu, kedy sa najmocnejší ľudia na svete (aspoň vo svojich mysliach) otvorene pokúšajú zničiť trh s ropou pre svoje vlastné účely a program. 

Aktívne pracujú na tom, aby ceny ropy a plynu boli kolísavé až do bodu zničenia investícií v tomto odvetví.

Nerobia si z toho ťažkú hlavu. Ropa je skaza planéty!

Týchto ľudí nazývam Davos Crowd. Sú to nevolení oligarchovia, bankári, dedičná moc a novovytvorení muži (v zmysle mafie), ktorí sa každý rok stretávajú vo švajčiarskom Davose, aby rozhodli o budúcnosti ľudstva.

A je to ich agenda, využívajúc klimatické zmeny a medzinárodné hrozby ako biologická vojna a terorizmus ako svoje ospravedlnenie pre masívne rozšírenie dozorného štátu a ich kontrolu nad všetkými vecami, ale najmä peniazmi.

Ruská obrovská hromada prírodných zdrojov a suverénne zmýšľajúca vláda tomu úplne bránia. Ak si myslíte opak, davosská propaganda vás zapálila plynom . Žiadam vás, aby ste odložili detinské veci, niektoré králičie nory sú len diery, nie studne.

Späť k ropnému priemyslu. Uzavretie plynového alebo ropného vrtu je nebezpečné, pretože nie je zaručené, že sa bude dať znova otvoriť. Vrty sa môžu poškodiť a ropa/plyn, ktoré obsahujú, sa môžu stratiť bez vyvŕtania nového.

S plynom ho môžete jednoducho „spáliť“ spálením prebytku, ak je váš zásobník plný, namiesto toho, aby ste zakryli studňu a čakali, kým sa vráti dopyt. Na druhej strane s olejom to v skutočnosti nemôžete urobiť. Veci musíte niekde uložiť. Zo všetkých doterajších údajov vyplýva, že kapacita skladovania ropy v Rusku je už plná, ak nie preplnená.

Ropný priemysel vo všeobecnosti nie je pripravený na masívne dlhodobé skladovanie kvôli šokom ponuky/dopytu, pretože to doslova nie je potrebné. Čo sa rozširuje, je schopnosť premiestňovať ropu, aby ste ju spotrebovali, nie ju skladovať vo veľkých nádržiach s nádejou, že ju niekto kúpi.

Priemysel má všetku voľnú kapacitu, ktorú potrebuje na koordináciu ponuky a dopytu v rámci veľmi prísnych tolerancií. Nie je tesná dodávka „just in time“, ale nie je schopná absorbovať 20 % dopytový šok.

A práve tu si Západ myslí, že má teraz veľkú páku, ktorú môže použiť proti Rusku. Podľa všetkého je Európa jedným z najväčších odberateľov ropy v Rusku, pričom prístav v Rotterdame pred vojnou odoberal a rafinoval až 1,4 milióna barelov denne.

Verte tomu alebo nie, The Washington Post mal slušný článok, ktorý rozoberá, kam smeruje ruský export. Z približne 7,2 milióna barelov denne, ktoré Rusko vyváža do sveta, smeruje 4,8 milióna do krajín, väčšina z nich v Európe, ktoré tvrdia, že to odtiaľ už nechcú kupovať.

Nedostatok skladovacej kapacity by nemal byť veľký problém, ak by Rusko vyvážalo väčšinu ropy do Európy loďou, čo aj robí. Podľa nedávnej správy mimovládnej organizácie Transport & Environment, ktorá je plne zameraná na presvedčenie Európy, aby odišla z ruskej energie, ropovod Družba dodáva na európsky trh len približne 10 % ruskej ropy.

To je mizerných 250 000 barelov denne. Americké embargo je nebezpečnejšie pre ruskú ekonomiku, kde v roku 2021 USA, ktoré museli nahradiť barely sankcionované z Venezuely bývalým prezidentom Trumpom, dovážali v priemere 600 000 barelov denne.

Tieto dovozy začali vysychať v roku 2022, teda dlho predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu, čo naznačuje, že ďalší údaj naznačuje, že táto vojna medzi Západom a Ruskom bola naplánovaná v dostatočnom predstihu pred dátumom skutočného začiatku koncom februára.

Ide o to, že dnes sa v tlači hovorí o tom, že Rusko nemá skladovaciu kapacitu na to, aby sa vyrovnalo s európskym embargom, a ako také bude musieť znížiť výrobu. Odhady zníženia produkcie z Ruska sa pohybujú okolo 1,8 milióna barelov denne, zatiaľ čo Západ dúfa v 3 milióny.

Podobne ako to, čo urobil Trump v roku 2018 proti Iránu, šokujúca kampaň sankcií zmrazila mnohé firmy obchodujúce s ropou, ktoré nevedeli, čo prinesie budúcnosť, a odmietli obchodovať s Ruskom zo strachu, že sa dostanú do konfliktu so sankciami. .

Od Shell cez Glencore po Trafiguru sa ruské tendre na ropu stali personou non grata a vytvorili úplný neporiadok v ich obchodných knihách a v odvetví obchodovania s komoditami ako celku, ako opísala poznámka Zoltana Pozsara Credit Suisse z minulého mesiaca.

Kvôli tejto finančnej dislokácii v tom, čo by malo byť nudným stabilným odvetvím s mŕtvymi mozgovými závitmi – obchodovaním s najdôležitejšou komoditou na svete s najväčšou infraštruktúrou na jej obsluhu – nastal chaos.

Kolektívny Západ podľa herného plánu Davosu dúfa v ešte viac.

Pozsar dospel k záveru, že všetky tieto firmy budú v určitom okamihu potrebovať záchranný balík (s možným znárodnením ceny, ktorú platia), alebo im bude umožnené zbankrotovať, aby slúžili plánu radikálnej prestavby globálnej energetickej ekonomiky preč od ropy v Davose.

Zároveň by výrazne zhoršili ekonomické vyhliadky Ruska. Z tohto pohľadu ide o druh Evil Mastermind Two-fer.

Ak však zálohovanie ropy z ropovodu nie je pre ruskú produkciu až takým veľkým zásahom, čo sa tu snaží EÚ dosiahnuť?

Prerušením trás, ktorými sa ropa bežne pohybuje po celom svete, teraz existuje štrukturálny nedostatok tankerov na prepravu požadovanej ropy. Keďže mnohé z týchto barelov, viac ako 2 milióny za deň, musia teraz absolvovať oveľa dlhšie plavby.

Namiesto kávy a koláča z Petrohradu do Rotterdamu teraz tie isté lode musia ísť minimálne do skladovacích zariadení na Bahamách a v Karibiku, ak nie až do Číny alebo Indie, ich konečného cieľa.

Prečítajte si Pozsarov príspevok alebo článok ZeroHedge prepojený vyššie, aby ste získali predstavu o rozsahu narušenia.

Dúfame, že tento zásobovací šok na trhu s tankermi a následné účinky zvýšených nákladov na plavby vytvoria kaskádovú zálohu v rámci ruského ropného priemyslu a vynútia si predpovedané ťažobné zásahy.

To zase pohltí jeho pozitívnu obchodnú bilanciu, ktorá „poháňa Putinovu vojnovú mašinériu“. Predstaví tiež príležitosť pre ruských konkurentov vstúpiť a ukradnúť im podiel na trhu.

Prostredníctvom tohto mechanizmu a úsilia na Západe zmeniť spotrebu energie v Európe je dlhodobým efektom zničenie schopnosti Ruska pokračovať vo vojne tým, že ho vyhladuje potrebný kapitál.

Davos sa rýmuje s Thanosom

 USA s radosťou posúvajú Európu do tohto bodu a mnohí komentátori s radosťou ukončujú konverzáciu tam: Vyberte si svoj prívlastok, ale riadok je „Impérium lží“ alebo „Zóna A“ alebo ktokoľvek, kto cíti, že ich hegemónia je ohrozená a nútia každého, najmä Európu, do ich preferovanej stratégie.

Myslím si však, že tento príbeh je skôr verziou „Vyrobené pre TV“ ako presným zobrazením reality.

V prvom rade vynecháva väčšiu cieľovú štruktúru ľudí za týmto neporiadkom. Národy EÚ sú v tomto radšej absolútne ochotnými partnermi, než aby boli v zajatí hyper agresívnych USA.

Davosova stratégia Great Reset je postavená na rovnakých chybách o nedostatku zdrojov, ktoré urobil Thomas Malthus na začiatku 19.storočia.

Ide o ekonomický model, ktorý neverí, že ľudia reagujú v reálnom čase na stimuly, pre a proti, ktoré zmierňujú ich správanie. Skôr vidia ľudí ako vírus vypustený na svet, ktorý treba kontrolovať.

Celý Veľký reset sa dá zredukovať na rovnaký argument, aký použil darebák vo filmoch Marvel, Thanos, o tom, že musí zabiť polovicu života vo vesmíre, aby sa veci stali „udržateľnými“.

A mocenské centrum tohto typu myslenia nie je v USA a Impériu USA. My sme hyperkapitalisti pestujúci vírus v našej Petriho miske individualizmu.

Nie, toto myslenie vychádza priamo z európskej kritiky kapitalizmu. Ak chcete byť redukcionista, je to len zahriaty marxizmus a nový lesk rétorického náteru – udržateľnosť, kapitalizmus zainteresovaných strán, environmentálne, sociálne a vládne (ESG), zdieľaný účel atď.

Dôkaz, že EÚ je s vojnou na Ukrajine rovnako spokojná ako neokonzervatívne sily v USA a Spojenom kráľovstve, je evidentný v ich neochote ukončiť vojnu diplomaciou. Európania sú však tí, ktorí budú touto stratégiou trpieť najviac.

Zlé skripty plodia zlú politiku

 Ak by vedenie EÚ, vlastnené  Davosom , konalo v mene priemerných Európanov, použili by zjavné náklady na odrezanie Európy od ruskej energie , aby povedali USA a Spojenému kráľovstvu, aby  šli do nuly.

Namiesto toho od nich počujeme len to, ako sa Nemecko môže do roka úplne odstaviť od ruskej energie .

Nezáleží na tom, že to z dlhodobého hľadiska nie je dobré pre nemecký priemysel alebo nemecký ľud. Ruská energetika je pre nich zďaleka najlacnejším riešením, vďaka čomu je ich pracovná sila najkonkurencieschopnejšia, aká môže byť.

Namiesto toho, po tom, čo pomohli vytvoriť krízu na Ukrajine, teraz zastávajú názor, že pre Nemcov je morálnym imperatívom trpieť bez jedla, tepla a iných základných potrieb údajnej vyspelej spoločnosti prvého sveta, aby porazili zlých Rusov.

V rokoch, ktoré viedli k tomuto konfliktu, by pracovali na implementácii Minských dohôd. Boli by zrušili ekonomické sankcie voči Rusku a dospeli by k politickej dohode o Kryme a Donbase a nechali by USA a Spojené kráľovstvo, aby sa krútili vo vetre.

Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron urobili opak. Vyfukovali dym do Putinovho zadku, zatiaľ čo odpočítavali hodiny, kým nebol Macron znovuzvolený a Merkelová mohla odísť zo scény, takže za kolaps bude viniť slabá koalícia schválená Davosom .

Prehĺbený obchod medzi Ruskom a EÚ by nakoniec zničil nepriateľstvo a naliehanie USA na vyzbrojenie Ukrajiny by sa stalo politicky albatrosom, zatiaľ čo Európa by namiesto ekonomickej čiernej diery hľadela na potenciálnu renesanciu.

Francúzsko a Nemecko by nezradili svoje vlastné pokusy o diplomaciu.

Myslím si, že toto je oveľa bližšie k skutočnému príbehu konfliktu, ktorý slúži oveľa väčšiemu účelu, ktorý jasne deklarovali architekti našej biedy, než je zjednodušený rámec obviňovania zo všetkého len USA.

Myšlienka, že Európa sa obáva ruskej invázie do Poľska alebo dokonca Nemecka, ktorá si vyžaduje rozšírenie NATO až po jeho hranice na Donbase, je smiešna. Ruská armáda nie je postavená podľa tohto princípu a ani jej výkon na Ukrajine nedokazuje, že je schopná takejto operácie.

To, čo sa teraz odohráva, je scenár, ktorý bol napísaný už dávno. Vojna Západu proti Rusku je už dlho vo fáze plánovania.

Rusi tomu rozumejú lepšie, ako sú mnohí ochotní akceptovať. Ich vedenie, Putin a minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, to veľmi jasne vyjadrili v každej fáze doterajšej vojny.

Nerobia si žiadne ilúzie o tom, kam sú Západ a Davos ochotní doviesť tento konflikt, a preto vážne pohrozili úderom na skutočné „rozhodovacie centrá“, ktoré dávajú ukrajinským ozbrojeným silám ich pochodové rozkazy.

Toto sú varovania nie pre našich politikov, ale pre nás.

Požiadali o mierové rozdelenie ciest medzi Východom a Západom, ale to nie je súčasťou programu. Rovnako ako klasickí narcisti so spaľujúcou potrebou všetko ovládať, Rusko a zvyšok Ázie nebudú môcť odísť od  Davosu  a ich eurokratov, pretože sú spravodlivými záchrancami ľudstva.

A my sme v najlepšom prípade len „pomocou“ a v horšom prípade nepríjemnosťou.

Väčším plánom Davosu na zničenie starého globálneho poriadku Build it Back Better, kde im patrí všetko a vy nebudete vlastniť, či sa vám to páči alebo nie, je to scenár.

Teraz sú oddaní na tento plán. Teraz je jedno, či to bude fungovať alebo nie. Toto si musíme uvedomiť pri všetkých našich analýzach. Majú Rusi a ich priatelia v Ázii a na celom globálnom juhu prostriedky a nástroje, aby sa dostali na vrchol? Možno.

Ale väčšou otázkou je, či tento konflikt eskaluje do bodu, kedy je víťazstvo irelevantným pojmom.

Keď vidíte tak silný blok ako Európska únia, ktorý je ochotný páchať také veľké činy domáceho vandalizmu – a obviňuje obeť z ich bezuzdnej agresie – hovorí vám to, že sme ďaleko za bodom racionálneho urovnania.

Tom Luongo 

O autorovi: Tom Luongo , bývalý výskumný chemik a rakúsky ekonóm, je hlavným finančným redaktorom spoločnosti Newsmax Media a vydavateľom mesačného bulletinu „Gold, Goats n’ Guns“, ktorý ponúka spoločnosť Patreon. 

 

SKSPRAVY

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/skutocny-dovod-snahy-eu-o-embargo-na-rusku-ropu/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings