Ilustračné foto: Z. Čaputová. Zdroj: screenshot/youtube
Odkedy začali Zuzane Čaputovej prudko padať percentá, zjavuje sa v médiách výrazne častejšie ako predtým, až sa bojím otvoriť chladničku, či aj z nej nevypadne ona, glosuje otázku prezidentských volieb na sociálnej sieti publicista Eduard Chmelár, ktorý sám v tých ostatných kandidoval.
Je zjavné, že mainstreamové médiá sa rozhodli zvrátiť trend jej klesajúcej popularity a stať sa súčasťou kampane pre jej znovuzvolenie o necelé dva roky, konštatuje.
Podľa neho sme zažili absolútny extrém. Chmelár si nespomína na žiadnu televíziu (s výnimkou severokórejskej), v ktorej by vrcholová politička so spriaznenou moderátorkou, spriaznenou politologičkou a spriazneným novinárom diskutovali hodinu o tom, ako zastaviť pád jej preferencií.
Toto by si nedovolili ani v Rusku, toto by sa mohlo stať len v psychotickej diktatúre, kde je kult osobnosti štátnou doktrínou. O to horšie, ak sa to stane vo verejnoprávnej televízii, ktorú platíme my všetci a v ktorej sa objektivita a pluralita vyžaduje zo zákona.
Na extrémnu neobjektívnosť relácie Silná zostava som upozorňoval už veľakrát, niekoľkokrát som v tejto súvislosti podal aj sťažnosť na Radu pre vysielanie a retransmisiu, ale ak takéto veci prechádzajú, niečo v systéme nie je v poriadku.
Moderátorka relácie Veronika Ostrihoňová si za krátky čas svojho pôsobenia na obrazovke RTVS pozvala prezidentku už niekoľkokrát, nakrúcala pre Zuzanu Čaputovú propagandistické videá a verejnosť by malo zaujímať, koľko to stálo slovenských daňovníkov, kto to financoval a či tu nie je konflikt záujmov.
Keby sme mali poctivých novinárov, pýtajú sa práve na toto, ale oni sa zameriavajú len na škandalizovanie oponentov, akoby ich mediálna moc oprávňovala k tomu, že môžu pošpiniť, poškodiť či zničiť kohokoľvek, kto im stojí v ceste.
Ostrihoňová pred odchodom na materskú dovolenku vyjadrila nádej, že takáto relácia, ktorá vraj prináša pohľad zo ženskej strany, zostane na obrazovkách aj po jej odchode, lebo diskusia je vždy lepšia ako ticho. Manželom Sajfovcom želáme zdravého potomka, ale za seba vyjadrujem presvedčenie, že tento typ relácie nemá vo verejnoprávnej televízii čo hľadať.
Po prvé, ak je cieľom emancipácia druhého pohlavia, RTVS by sa mala skôr usilovať o to, aby bol vo všetkých jej diskusiách rovnoprávne zastúpený podiel žien, nie aby existovala jedna separátna relácia vyhradená pre liberálky ako exotické zvieratká.
Ticho oponentov na RTVS
Po druhé, neviem, odkedy predstavuje Arpád Soltész alebo Peter Bárdy „pohľad zo ženskej strany“. Faktom je, že moderátorka si tam pozýva výlučne svojich ideologických kamarátov, a takto rozhodne nevyzerá demokratická diskusia, ale práve to povestné ticho – ticho oponentov.
No a po tretie ma zaujíma, čo vládnej koalícii prekáža na Jaroslavovi Rezníkovi. To, že vyhodil ich neprofesionálnych kamarátov? Lebo v iných otázkach im ide po ruke, spravodajstvo a publicistika sú neobjektívne, ale v ich prospech. Čo teda ešte chcú, keď aj ich preferovaný kandidát Tibor Búza otvorene hovorí, že nebude praktizovať „falošnú pluralitu“? Zmizne z verejnoprávnej televízie aj to torzo iných názorov, ktoré tam ešte ostalo?
Ale vráťme sa späť k prezidentke. Je fascinujúce, ako útlocitne k nej určité kruhy pristupujú a ako akúkoľvek kritiku interpretujú ako „útok“.
Nerozlišovanie medzi vecnou kritikou a osobným útokom je ignorovanie faktu, že Zuzana Čaputová (hoci aj ako hlava štátu) je politik ako každý iný podliehajúci demokratickej kontrole.
Historické relikty z čias monarchie ako trestný čin urážky hlavy štátu už boli dávno zrušené, preto nechápem, z čoho si robí Kancelária prezidentky SR ten nárok na nedotknuteľnosť.
Osobné útoky na bývalých prezidentov alebo súčasných opozičných politikov boli a sú oveľa drsnejšie a my sa tvárime, že všetci tej našej kvetinke z paláca ubližujú. To jednoducho nie je pravda. S výnimkou naozaj nechutných útokov (míting Smeru-SD v Nitre) sa kritika nevymyká štandardu, prezidentka má svojich prívržencov i svojich odporcov ako v každej inej demokratickej politike a aj podľa nálezov ústavného súdu a Európskeho súdu pre ľudské práva politik musí zniesť vyššiu mieru kritiky ako bežný občan, zdôraznil Chmelár.
V praxi je to často naopak – médiá chránia svojich politických obľúbencov a vedú zničujúce kampane proti ich kritikom, aj keď nie sú súčasťou praktickej politiky.
Čaputová nehovorila pravdivo
Spozornel som, že prezidentka opäť klamala, keď zopakovala, že posilnenie právomocí hlavy štátu navrhovala už v prezidentskej kampani. Napriek tomu, že bola už pred dvoma mesiacmi upozornená na to, že je to lož https://www.facebook.com/…/a.32876…/5386541314711050/…, napriek tomu, že v médiách sú ľahko dohľadateľné dôkazy, že nehovorila pravdu, Zuzana Čaputová sa pokúša vytvoriť alternatívnu realitu.
Otázkou je, prečo to robí. A práve tu by sme mali spozornieť. Domnievam sa totiž, že
keď sa dostane k moci jej materské Progresívne Slovensko, bude tieto zvýšené právomoci od vládnej koalície požadovať.
Nedajte sa pomýliť jej tvrdeniami, že ešte nie je rozhodnutá či bude kandidovať a že sa nad tým ani nezamýšľa. Zamýšľa sa nad tým každý deň (včera sa preriekla, ako podrobne sleduje vývoj svojich preferencií), už dávno je rozhodnutá, že bude kandidovať opäť a hľadá len takticky najvhodnejší dátum oznámenia tohto kroku. Ona je v kampani už teraz, žiaľ, permanentne, a nič iné prakticky nerobí.
Hovorím žiaľ preto, lebo sa to podpisuje pod výkon jej mandátu. Už viackrát som kritizoval, že prezidentka sa usiluje byť v prvom rade za chrumkavú na úkor reálneho uplatňovania svojich právomocí.
Zameriava sa na dôchodcov nie preto, že by im túžila pomôcť (nemá na to prakticky žiadne alebo len formálne páky), ale preto, lebo je to najvýznamnejšia voličská skupina. Ona sama si však svoje povinnosti neplní.
Nielen ona, ale, žiaľ, väčšina občanov má skreslené predstavy o úlohe prezidentky v systéme parlamentnej demokracie. Mýli si to (či už vedome alebo nevedome) s úlohou kráľovnej v monarchii a myslí si, že jej úlohou je vyjadrovať sa k tomu, čo uzná za vhodné. Lenže, opakujem a zdôrazňujem, my nie sme konštitučná monarchia, ale parlamentná republika. Prezidentka je orgán výkonnej moci.
Kto si myslí, že je len na ozdobu, čiže že jej hlavnou úlohou je reprezentovať, je na veľkom omyle. Jej postavenie je dané ústavou a jej prvoradým poslaním je vyvažovať exekutívnu a parlamentnú zložku moci tak, aby systém správne fungoval. Jej včerajšia odpoveď v Rádiu Expres na otázku, čo navrhuje v súvislosti s vládnou krízou, je pre mňa šokujúca. Zuzana Čaputová odvetila v tom zmysle, že nie je povinná dávať vláde rozumy a že je frustrovaná z toho, že jej výhrady nikam nevedú. No ale to je potom priznanie jej zlyhania v priamom prenose.
Zuzana Čaputová sa totiž fatálne mýli, ak si myslí, že jej najdôležitejšou ústavnou úlohou je chodiť medzi dôchodcov, fotiť sa s deťmi a vymýšľať nové kreácie s módnym návrhárom. To najpodstatnejšie nie je ani komentovať kroky vlády a vystupovať ako generátor floskúl.
Hlava štátu s dostatočnou politickou skúsenosťou a vysokým intelektom v takejto situácii vždy prichádza s vlastnými návrhmi a riešeniami ako sa dostať von z krízy. Práve toto by mala byť jej hviezdna chvíľa. Nie komentovať každú hlúposť (alebo zákerne mlčať, keď sa jej stanovisko vyžaduje, ako pri vojenskej zmluve s USA), ale v tej krízovej chvíli, v situácii, keď sa spoločnosť ocitá na križovatke, ju svojím múdrym slovom posunúť vpred.
Už dávno vieme, že to ona nie je schopná robiť, že tento štát nevedie, ale je vlečená inými záujmami, ale keď to takto drzo povie, že to nie je jej úloha… keby mala čo len minimálnu sebareflexiu, tak v tomto momente priznania vlastnej neschopnosti, nemohúcnosti a frustrácie by zložila funkciu.
Človek, ktorý si nevie poradiť ani s existujúcimi právomocami, by nemal dostávať ďalšie.
V budúcich prezidentských voľbách nepôjde o to, či zachováme kontinuitu demokratickej politiky alebo či zvíťazí kandidát, ktorý bude udeľovať amnestie pre smeráckych zlodejov – čo je falošný diskurz, ktorý sa usiluje vnútiť spoločnosti práve Zuzana Čaputová.
Pôjde o to, či sa nám konečne podarí vygenerovať hlavu štátu, ktorá dá našej štátnosti hlbší zmysel a vyšší princíp, ktorá bude silnou ochrankyňou našich štátnych záujmov a ktorá dokáže Slovenskú republiku viesť – alebo bude pokračovať erózia štátnosti a odbúravanie našej suverenity, ktoré sa za prezidentovania Zuzany Čaputovej prehĺbilo.
„Čaputovská beznádej“, ako našu súčasnú realitu označil český exprezident Václav Klaus, sa v našom spoločnom záujme musí skončiť.
Eduard Chmelár
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/chmelar-o-tom-o-co-pojde-v-buducich-prezidentskych-volbach-caputovska-beznadej-musi-skoncit/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia