Na známom portály venovanom elektronickým petíciám sa objavila nová iniciatíva právnika Branislava Fábryho, aktivistu Eduarda Chmelára a Ivety Kompišovej k Návrhu dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických, týkajúca sa najmä dvoch letísk – v Kuchyni a na Sliači, ktorá vyvoláva silné negatívne emócie slovenskej verejnosti. „Obrannú zmluvu“ mnohí nazývajú zmluvou okupačnou, aj vzhľadom na podmienky.
Návrh zmluvy sa nachádza v štádiu medzirezortného pripomienkového konania. Na tejto adrese tu nájdete text zmluvy a môže ho najneskôr do 4. januára 2022 pripomienkovať aj verejnosť.
Uvádzame aj text mierovej iniciatívy do elektronickej petície, kde je potrebné vyzbierať aspoň sto tisíc podpisov. Aktuálne je na stránke tu.
My, občania Slovenskej republiky,
vychádzajúc z presvedčenia, že mier je najvyššou hodnotou ľudstva, od ktorej závisí aj budúca existencia Slovenskej republiky,
vychádzajúc z filozofie medzinárodnej mierovej iniciatívy Zjednotení za mier,
pamätajúc na podnet pápeža Františka, ktorý v Bratislave vyslovil myšlienku, že naše prežité dejiny pozývajú Slovensko, aby bolo poslom mieru v srdci Európy,
presadzujúc, aby sa tlak na zvyšovanie zbrojenia nahradil odzbrojovaním a aby sa mentalita nepriateľstva nahradila porozumením, toleranciou a solidaritou,
– konštatujeme, že rozmiestňovanie cudzích vojsk na území suverénnej Slovenskej republiky by nielenže viedlo k zvyšovaniu napätia v strednej Európe, ale aj popieralo naše historické skúsenosti s pobytom tzv. spriatelených armád na Slovensku a ich obete,
– konštatujeme, že hoci je právo na mier neoddeliteľnou súčasťou ľudských práv tretej generácie, nie je dosiaľ zakotvené v právnom poriadku Slovenskej republiky,
– konštatujeme, že jadrové zbrane ako najsmrtonosnejšie zbrane, aké kedy boli vyrobené, majú katastrofálne humanitárne a environmentálne dôsledky, ktoré pretrvávajú desaťročia, postihujú celé generácie, zvyšujú napätie a nedôveru medzi národmi,
– vyjadrujeme hlbokú ľútosť nad tým, že hoci je úplné odstránenie jadrových zbraní jeden z najstarších cieľov Organizácie spojených národov, Slovenská republika Zmluvu OSN o zákaze jadrových zbraní doteraz nepodpísala,
– vyzývame štátne orgány Slovenskej republiky, aby dôsledne uplatňovali princípy Deklarácie OSN o kultúre mieru a nenásilia, ku ktorým sa Slovenská republika prihlásila, aj v praxi, aby zaviedli do učebných osnov výchovu ku kultúre mieru a nenásilia a aby podporovali politiku založenú na uvedených zásadách.
Preto my, občania Slovenskej republiky, žiadame Národnú radu Slovenskej republiky, aby:
I. Prijala ústavný zákon o zákaze dočasného či trvalého rozmiestnenia akýchkoľvek cudzích vojsk na území Slovenskej republiky.
- Zakotvila právo na mier do Ústavy Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb., v znení neskorších predpisov, a to nasledujúcim spôsobom:
- a) Do článku 1 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3 v znení:
„Slovenská republika podporuje mierovú spoluprácu so všetkými štátmi, aktivity smerujúce k odstraňovaniu napätia medzi štátmi, ako aj znižovanie výdavkov na zbrojenie a ich použitie pre realizáciu práva na rozvoj.“
- b) Vkladá sa nový článok 24a v nasledujúcom znení:
„1. Právo na mier sa zaručuje. Každý má právo na účinné opatrenia, aby sa predišlo ohrozeniu mieru, odstránilo sa jeho ohrozenie a potlačil každý útočný čin.
- Podnecovanie k vojne, propagácia vojny alebo podpora vojnovejpropagandy sa zakazuje.
- Podrobnosti o právach a povinnostiach podľa ods. 1 a 2 upraví zákon.“
III. Vyjadrila súhlas so Zmluvou OSN o zákaze jadrových zbraní z roku 2017 a vyzvala prezidentku SR, aby zmluvu ratifikovala.
Autori: Branislav Fábry, Eduard Chmelár, Iveta Kompišová
Branislav Fábry priniesol právnu analýzu nevýhodnosti a nebezpečnosti tejto zmluvy. Prečítať si jeho analytický blog môžete tu.
Chmelár o „grázlovi Naďovi“
Eduard Chmelár na sociálnej sieti k vojenskej dohode s USA napísal, že je „extrémne nevýhodná pre Slovensko“ a oznámil tiež, že iniciatíva pripravuje aj hromadnú pripomienku.
Podľa Chmelára slovník, ktorý dlhodobo používa voči svojim oponentom Jaroslav Naď, ho už dávno diskvalifikuje zo zastávania akéhokoľvek verejného úradu. Od čias Gottwaldovho zaťa Alexeja Čepičku sme nemali v kresle ministra obrany väčšieho grázla a hulváta ako dnes, píše.
Chmelár reagoval aj na nevyberavé nadávky ministra generálovi Jozefovi Viktorínovi. Podľa aktivistu Chmelára pre jedincov tohto druhu je charakteristické, že obviňujú druhých z toho, čo je vlastné práve im. „Jaro Naď je mnohonásobne usvedčený klamár, ale do klamárov nadáva všetkým naokolo. Sedí vo vláde plnej falošných magistrov, ale radšej bude vykrikovať niečo o falošnom generálovi.
Snaží sa prekričať vlastné svedomie ako zbabelec nachytaný na hruškách, lebo vie, že nemá na to, aby porazil súpera v súboji racionálnych argumentov. Snažiť sa o nejakú slušnú odbornú diskusiu s Jarom Naďom prosto nemá význam. On vie, že tento národ zradil a podviedol, my vieme, koho úlohy plní, je zbytočné pokračovať v takýchto prekáračkách. Preto na jeho brechanie nemá vôbec význam reagovať, budeme sa s ním rozprávať úplne inak“, píše v statuse.
Iniciatíva Zjednotení za mier
Tiež informuje, že právnici občianskeho združenia Zjednotení za mier už pripravujú návrh hromadnej pripomienky k návrhu na uzavretie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických.
„My vieme, že to zverejnili naschvál v tomto sviatočnom období, aby na pripomienkovanie bolo čo najmenej času a aby bola verejnosť čo najmenej bdelá, ale nevadí, na ich nečestné spôsoby sme zvyknutí. Prosím vás, aby ste sledovali túto stránku tu , lebo v najbližších dňoch zverejníme hromadnú pripomienku, na ktorú budeme potrebovať 500 podpisov“, burcuje Chmelár verejnosť.
Zároveň prosí chronických hundrošov, aby si dali aspoň tentoraz pohov a svojím pesimizmom nedemoralizovali verejnosť., pretože „vždy to má význam“.
Opisuje ako sa dnes ráno niekto spýtal, či nová vláda nemôže túto zmluvu jednoducho zrušiť. Odpovedá, že nie, nemôže. Počiatočná (nevypovedateľná) platnosť dohody je 10 rokov, po ktorých sa automaticky predlžuje (pozn. redakcie: podobný systém ako pri zmluve o pristúpení do NATO) .
Až po uplynutí tejto lehoty síce máte formálne právo vypovedať dohodu s 1-ročnou výpovednou lehotou, zmluva však nedáva našej strane žiadne záruky, opisuje takmer v praxi nevypovedateľnú vazalskú zmluvu Chmelár.
„Ak to schválime, chytíme sa do podobnej pasce ako Kuba, ktorá už šesťdesiat rokov nevie dostať z ostrova Američanov a zatvoriť ich vojenskú základňu Guantánamo“ upozorňuje na záver.
My redakčne dodávame staré krédo ešte z éry socializmu a studenej vojny, ktoré sa môže aplikovať aj na túto situáciu a zmluvu, ktorá bude slúžiť k ďalšej eskalácii napätia a konfrontácie voči Ruskej federácii – „Lepšie je byť dnes aktívny ako zajtra rádioaktívny!“
-red1-