Ruský podnik Roskosmos vyvinul projekt sľubnej vesmírnej elektrárne, ktorá bude prenášať slnečnú energiu z vesmíru na Zem. Informuje o tom “Russian Space Systems” (RKS, súčasť “Roskosmos”).
Vývoj zabezpečí pravidelnú dodávku alternatívnej elektriny do vzdialených – ostrovných, horských a severných – oblastí Zeme, bez ohľadu na poveternostné podmienky a dennú dobu, a tiež umožní prenos energie do iných kozmických lodí – na plánované dobíjanie a v prípade núdze
Komplex elektrárne bude pozostávať z dvoch častí: vesmírnej a pozemnej. Vo vesmíre bude vysielací modul – kozmická loď bez posádky s rozlohou 70 metrov štvorcových. Bude akumulovať energiu Slnka a odovzdávať ju Zemi. Na povrchu bude umiestnený prijímací modul – sústava antén, ktoré prijímajú slnečnú energiu cez laserový kanál, transformujú a distribuujú ju.
Prenos energie zo stanice na Zem je možný s minimálnymi stratami, pričom solárne panely umiestnené vo vesmíre sú podľa RKS niekoľkonásobne energeticky efektívnejšie ako tie, ktoré fungujú na Zemi.
“Vo vesmíre je efektivita využitia slnečnej energie niekoľkonásobná. Dá sa premeniť na laserový lúč a preniesť na Zem s minimálnou stratou energie. Tento vývoj je vynikajúcou alternatívou k termonukleárnej energii,” hovorí výskumná inžinierka v oddelení vývoja moderných zariadení RKS Mária Barková.
Plánuje sa vybavenie kozmickej elektrárne riadiacim zariadením, ktoré umožní rovnomernú distribúciu energie, ako aj zásobníkom pre hromadenie prebytkov.
Plánuje sa umiestniť takéto elektrárne na slnečné synchrónne dráhy so sklonom 82, 90 a 98 stupňov. Presné zameranie laserového lúča na mobilné pozemné rektenny zabezpečí synchronizačný softvérový balík.
Už skôr sa uvádzalo, že experiment s bezdrôtovým prenosom elektriny pomocou laserového žiarenia bol zahrnutý do výskumného programu na ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice.
-red3-