Rozhovory medzi Ruskom a Spojenými štátmi o strategickej stabilite boli zložité, ale špecifické, povedal námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov po stretnutí v Ženeve.
“Rozhovor bol náročný, dlhý, veľmi profesionálny, hlboký, konkrétny, bez pokusov čokoľvek prikrášľovať, obchádzať ostré rohy. Nadobudli sme dojem, že americká strana veľmi vážne pristúpila k ruským návrhom, vykonala ich hĺbkovú štúdiu”, povedal diplomat.
Hlavné problémy ostali
Zároveň poznamenal, že hlavné problémy naďalej zostávajú, Moskva nevidí chápanie Washingtonu pre “nevyhnutnosť ich riešenia spôsobom, ktorý by nám vyhovoval”.
„Američanom sme podrobne predstavili logiku a vecnú časť našich návrhov, vysvetlili, prečo je získanie právnych záruk nerozširovania NATO absolútnou nevyhnutnosťou, malo by sa vo všeobecnosti upustiť od materiálneho rozvoja územia štátov, na ktoré vstúpilo do NATO po roku 1997″.
Bez pokroku je spolupráca s USA otázna
Bez pokroku v týchto problémoch bude podľa diplomata spolupráca so Spojenými štátmi na iných aspektoch otázna. Blok by mal podľa neho urobiť krok smerom k ruským návrhom o bezpečnostných zárukách, a nie naopak. Zdôraznil, že Rusko zaujíma tvrdý postoj, ale nepredkladá žiadne ultimáta.
Šéfka americkej delegácie Wendy Shermanová zasa povedala, že Washington nikomu nedovolí zavrieť dvere do NATO žiadnej krajine.
Stretnutie trvalo približne 7,5 hodiny
Konalo sa za zatvorenými dverami, prestávky bola len na krátky obed.
Ruskú delegáciu viedli Rjabkov a námestník ministra obrany Alexander Fomin . Američana viedla námestníčka ministra zahraničia Wendy Shermanová.
Rozhovory podnietil návrh zmluvy o zabezpečení bezpečnosti, ktorý Moskva poslala Washingtonu a jeho spojencom v decembri. Dokument obsahuje najmä ustanovenia o vzájomnom nerozmiestňovaní rakiet stredného a kratšieho doletu vo vzájomnom dosahu, o odmietnutí ďalšieho rozširovania NATO na úkor bývalých sovietskych republík a o znížení počtu vojenských cvičení.
Pre USA sú niektoré návrhy neprijateľné
Spojené štáty ešte pred začiatkom konzultácií uviedli, že niektoré návrhy sú neprijateľné. Moskva zdôraznila, že projekt nemá ultimátny charakter, ale Rusko nebude súhlasiť s jednostrannými ústupkami, najmä pod tlakom. Rjabkov zároveň nevylúčil, že dialóg s USA sa obmedzí na jedno stretnutie a nemá zmysel v ňom pokračovať, hrozí však nové kolo konfrontácie.
-red1-