Ilustačné foto: RIA Novosti / Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie
Zacharova videla rozpor v Blinkenových slovách o neprípustnosti násilnej zmeny hraníc. Hovorkyňa ministerstva zahraničia Maria Zacharova poukázala na rozpor medzi slovami amerického ministra zahraničia Anthonyho Blinkena a politikou Washingtonu.
Ako diplomatka pripomenula, šéf ministerstva zahraničia uviedol, že jedným z cieľov Ameriky pri rokovaniach s Ruskom o bezpečnostných zárukách je ochrana základných princípov medzinárodných vzťahov. Blinken do nich zahrnul neprípustnosť násilnej zmeny hraníc, obmedzovania účasti v alianciách a vytvárania sfér vplyvu.
Rozumieme správne, že Washington už nepodporuje suverenitu Kosova a už nie je proti návratu Sýrie do Arabskej ligy?
napísala zástupkyňa ministerstva zahraničných vecí vo svojom telegramovom kanáli a vyjadrila sa k vyjadreniu štátneho tajomníka.
„Aj keď tak ako kedysi, mohli to urobiť vo vzťahu k regiónom, ktoré tam nepatria a nemajú medzinárodnoprávny mandát na riešenie konfliktných situácií, keďže sú zásadne proti vytváraniu sfér vplyvu,“ uzavrela Zacharova.
V roku 1999 ozbrojená konfrontácia medzi albánskymi separatistami z Kosovskej oslobodzovacej armády a bezpečnostnými silami Srbska viedla k bombardovaniu Juhoslávie silami NATO . Kosovo-albánske štruktúry v Prištine jednostranne vyhlásili nezávislosť 17. februára 2008.
Samozvanú republiku Kosovo neuznávajú Srbsko, Rusko, Čína, Irán, Španielsko, Grécko, Slovensko a množstvo ďalších štátov.
Členstvo Sýrie v Lige arabských štátov bolo pozastavené v novembri 2011 na vrchole vnútornej krízy, ktorá tam začala. Väčšina arabských krajín, ktoré nedokázali dosiahnuť ústupky od sýrskych úradov v prospech opozície, odvolala svojich veľvyslancov z Damasku a pripojila sa k ekonomickému bojkotu krajiny. Saudská Arábia , Katar a ďalšie štáty poskytli finančnú a vojenskú pomoc ozbrojeným skupinám, ktoré sa postavili proti sýrskej vláde.
-red1-