Ruský minister obrany Sergej Šojgu však uviedol, že ich jednotky z krajiny odídu až vtedy, keď tam bude situácia “úplne stabilizovaná”.
Spojené štáty v utorok vyzvali Rusko, aby “urýchlene” vyhovelo požiadavke Kazachstanu a stiahlo svojich vojakov z tejto stredoázijskej krajiny. Kontingent ruských síl bol nasadený na potlačenie nepokojov, ktoré v Kazachstane vypukli minulý týždeň. Washington tento krok už predtým kritizoval, píše agentúra AFP.
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v utorok oznámil, že odchod jednotiek Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) vedenej Ruskom sa začne o dva dni a nebude trvať dlhšie ako desať dní.
Šojgu odkázal: Až keď sa situácia stabilizuje
Ruský minister obrany Sergej Šojgu však uviedol, že ich jednotky z krajiny odídu až vtedy, keď tam bude situácia “úplne stabilizovaná”. Pripomeňme, že Ruská federácia má s Kazachstanom najdlhšiu hranicu a Kazachstan bol dlhé roky zväzovou republikou bývalého ZSSR. Na jeho území bol aj kozmodrom Bajkonur, odkiaľ bývalý Sovietsky zväz dobýval vesmír.
Po tom, čo kazašské vedenie požiadalo o pomoc pri obnovovaní verejného poriadku aj ODKB, vyslala táto organizácia do krajiny viac ako 2000 vojakov. Hoci Rusko označuje túto misiu za “mierotvornú”, tamojšia opozícia hovorí o invázii.
Zmluva ODKB je podobná ako majú aj štáty NATO – je založená na regionálnej kolektívnej bezpečnosti a štáty si vzájomne pomáhajú pri udržiavaní stability a mieru, vrátane ohrozenia vnútorného alebo vonkajšieho.
Prezident Tokajev nepokoje nazval pokusom o štátny prevrat a teroristický útok a vyhlásil, že za nimi stoja militanti zo Strednej Ázie, Afganistanu a Blízkeho východu. Tento naratív však spochybňujú ľudskoprávne organizácie, podľa ktorých protesty vyvolali prevažne obavy z prudkého zvyšovania cien plynu.
Západný ľudskoprávny trójsky kôň
Ľudskoprávne organizácie sú prevažne prozápadné a podporované zo západných zdrojov. Tieto organizácie nevysvetlili podstatný moment, odkiaľ mali jednoduchí protestujúci vodiči strelné útočné zbrane, kto a kde ich vycvičil, keďže ich malo byť asi 20 tisíc. Medzi zadržanými sa navyše objavilo aj množstvo osôb so zahraničným pôvodom.
Odrezané hlavy policajtov zas ukazujú na spôsob zastrašovania, ktorý je známy z pôsobenia žoldnierov Islamského štátu.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price v tejto súvislosti pred novinármi uviedol, že Spojené štáty ocenili Tokajevovo vyhlásenie o ukončení misie ODKB v Kazachstane.
“Dovtedy, kým budú mierotvorné jednotky ODKB stiahnuté, budeme na ne naďalej apelovať, aby rešpektovali medzinárodné ľudské práva, a aby dodržali svoj záväzok urýchlenie opustiť Kazachstan, ako žiada kazašská vláda,” povedal Price.
Protesty v Kazachstane sa začali 2. januára ako reakcia na zvýšenie cien plynu a čoskoro sa zo západu krajiny rozšírili aj do ďalších oblastí krajiny. Ekonomické požiadavky protestujúcich vzápätí vystriedali požiadavky politické. Od 5. januára pokojné protesty – najmä v najväčšom meste Alma-Ata – začali prerastať aj do rabovania, podpaľačstva, obsadzovania administratívnych budov, ozbrojených incidentov či krádeží.
Čína vyzvala USA na zatvorenie Guantánama
Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo USA, aby okamžite zatvorili väzenie na Guantáname a postavili pred súd každého, kto povolil a priamo mučil väzňov, uviedol v stredu na tlačovom brífingu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin.
Poznamenal, že „Spojené štáty musia prehodnotiť svoje činy, okamžite zavrieť Guantánamo a tajné väznice po celom svete, zastaviť svojvoľné zadržiavanie, zlé zaobchádzanie s väzňami a iné zverstvá, ospravedlniť sa a zaplatiť odškodné obetiam a postaviť pred súd tých, ktorí to schválili a mučuli.”
-red1-