Slovenský materinský jazyk má najvyšší podiel v Žilinskom a Trenčianskom kraji (viac ako 90 percent).
Slovenčina je materinským jazykom pre takmer 82 percent obyvateľov SR, konkrétne 4.456.102 ľudí. Druhým najpočetnejším jazykom je maďarčina, ktorú ako materinský jazyk uvádza 8,5 percenta občanov (462.175 osôb). Rómčina je materinským jazykom pre 1,8 percenta ľudí (100.526) žijúcich na Slovensku. Ostatné materinské jazyky tvoria podiely menšie ako jedno percento. Vyplýva to z údajov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB), ktoré vo štvrtok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Rusínsky jazyk je štvrtý najpočetnejší materinský jazyk (0,7 percenta obyvateľstva), piatym najpočetnejším materinským jazykom je čeština (0,6 percenta). Medzi ďalšie materinské jazyky na Slovensku patria ukrajinský, ruský, anglický, nemecký, poľský, vietnamský. Posunkový slovenský jazyk si ako materinský jazyk uviedlo 1835 obyvateľov.
Slovenský materinský jazyk má najvyšší podiel v Žilinskom a Trenčianskom kraji (viac ako 90 percent). Maďarský materinský jazyk má najväčšie zastúpenie v Trnavskom a Nitrianskom kraji (vyše 20 percent) a rómsky materinský jazyk v Prešovskom a Košickom kraji (nad štyri percentá).
Materinský jazyk je reč, ktorou obyvateľ najčastejšie hovoril vo svojom detstve. Iný materinský jazyk ako slovenský uviedlo celkovo 12,5 percenta obyvateľov Slovenska. Vzhľadom na toto číslo vyvstávajú otázniky nad hodnovernosťou uvedených údajov pri sčítaní a porozumeniu otázky v dotazníku, pretože toto číslo je enormne vysoké.
Očakáva sa ešte kontroverzný údaj o tzv. druhej národnosti, ktorý do sčítania presadil Úrad splnomocnenca vlády pre národnosti, paradoxne ešte za bývalej vlády Smer-SNS. V tejto veci existuje iniciatíva Vlastenecký dohľad nad sčítaním obyvateľstva, ktorá viackrát oslovila samotný Štatistický úrad SR (ŠÚ) so žiadosťou o vydanie metodiky. Podľa našich informácií v redakcii, zatiaľ neúspešne. Vlasteneckým aktivistom ŠÚ neumožnil ani účasť v dozornej komisii, ktorá má 17 členov.
S liberalizujúcimi prvkami do sčítania obyvateľov SR sa angažoval poslanec Ondrej Dostál (SaS) a tiež poslanec György Gyimesi (OĽaNO). Vyhodnocovaniu sčítania sa v redakcii budeme aktívne venovať, sledujte nás preto ďalej.
Najpočetnejšou národnostnou menšinou v SR je maďarská
Najpočetnejšou národnostnou menšinou v SR je maďarská, hlási sa k nej 7,75 percenta obyvateľov. Druhé najväčšie zastúpenie medzi národnostnými menšinami majú Rómovia s podielom 1,23 percenta populácie, českú národnosť uvádza 0,53 percenta, rusínsku 0,44 percenta obyvateľov SR. Majoritná slovenská národnosť sa týka 83,8 percenta obyvateľov SR. Vyplýva to z výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021, ktoré vo štvrtok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Túto správu budeme aktualizovať.
-red1-