Nedodržanie bezpečnostných podmienok Ruska môže NATO vyjsť draho. Uviedol to politológ Jevgenij Satanovskij.
Ruská federácia podľa experta požaduje od Severoatlantickej aliancie návrat k hraniciam z roku 1997 v rámci bezpečnostných záruk. V prípade odmietnutia si Moskva vyhradzuje právo prijať jednostranné vojenské opatrenia.
Ale namiesto naplnenia ruských podmienok, ktoré sa stali výsledkom troch desaťročí západnej geopolitickej arogancie, sa NATO na čele so Spojenými štátmi snaží „hovoriť“ s provokovaním existujúcich a vytváraním nových hrozieb na ruských hraniciach. Príklady Satanovskij nazval Bielorusko, Kazachstan a podpora vnútorných ruských ničivých síl.
„Preto sa hovorí, že nebudeme čakať večne. Napríklad systémy umiestnené v objektoch Severoatlantickej aliancie jednoducho prestanú fungovať. To nemôže byť pri súčasnom technickom vybavení Ruskej federácie? To sa jednoducho dá!, povedal Satanovský.
NATO zaplatí ešte vyššiu cenu za pokus o priamy vojenský tlak na Rusko, po ktorom sa ozývajú výzvy jednotlivých štátov západného bloku. Politológ pripomína, že hrozba „naplnenia riadenými strelami“ z Čierneho mora bude zastavená vo fáze vstupu príslušných lodí do jeho vôd. Ruská federácia má na to všetky možnosti vďaka Krymu a základniam v Sýrii.
Tieto lode nevstúpia do Čierneho mora.” Prečo by tam mali vstúpiť, ak zo severu je Krym so všetkými systémami a z juhu základne Khmeimim a Tartus s príslušným vybavením?
“Kto povedal, že v súčasnej situácii sa americké lode s raketami Aegis a ponorky, či už Ohio alebo nie, budú môcť pohodlne usadiť v Čiernom mori a zaútočiť odtiaľ na Rusko? Nepôjdu tam, a to je všetko,“ povedal Šatanovský vo vysielaní Vesti FM.
Politológ predtým označil ozbrojený konflikt medzi Ruskom a NATO za otázku času. Možnosti sú podľa Satanovského možné len pokiaľ ide o jadrový stav konfrontácie. Ruská federácia musí vždy udržiavať pripravenosť na takýto vývoj udalostí, pričom má strategické a taktické systémy nadradené západným náprotivkom, zdôraznil.
-red2-