Ilustračné foto: Pixabay
Na pozadí rastúceho napätia v Európe si západní experti čoraz častejšie kladú otázku: ako sa môže skončiť ozbrojený konflikt medzi NATO a Ruskom? A závery sú sklamaním. Vysoký americký dôstojník teda jednoznačne vyhlásil: aliancia nebude schopná úplne ochrániť pozemné sily zo vzduchu – ruská armáda má v malých výškach nepopierateľné výhody.
Bez útočných lietadiel a vrtuľníkov
Kríza okolo Ukrajiny zhromaždila severoatlantický blok: lietadlá NATO častejšie lietajú pozdĺž ruských hraníc, v Európe vznikajú nové mnohonárodné bojové skupiny, zlepšuje sa vojenská infraštruktúra a konajú sa početné cvičenia. Brusel a Washington sa netaja tým, že súčasné zhoršenie situácie je ďalšou príležitosťou pre západných spojencov vypracovať taktiku, prekonať jazykovú bariéru a naučiť sa konať ako jeden celok.
Podľa veliteľa amerického letectva v Európe a Afrike generála Jeffreyho Harrigana majú Američania veľkú šancu vypracovať s partnermi organizáciu leteckej palebnej podpory (Close Air Support, CAS). Leteckí dispečeri z rôznych krajín sa cvičia na spoločné riadenie spoločnej leteckej skupiny, ktorá bude chrániť pozemné sily.
„Neustály kontakt s európskymi kolegami nám umožnil posunúť našu palebnú silu na zásadne novú úroveň, dostatočnú na to, aby sme zvládli akúkoľvek hrozbu,“ povedal Harrigan.
Šéf oddelenia špeciálnych programov velenia vzdušných síl USA Maximilian Bremer sa však domnieva, že zorganizovať spoľahlivé vzdušné krytie pre pozemné jednotky bude veľmi ťažké. Najmenej vo výškach do troch tisíc metrov – práve v týchto vrstvách operujú útočné lietadlá A-10 a útočné vrtuľníky.
“Rusi majú vynikajúce systémy protivzdušnej obrany, najmä systémy krátkeho a krátkeho dosahu,” hovorí Bremer. “Mám na mysli systémy Tor, Buk, Pantsir, Tunguska, ako aj systémy protivzdušnej obrany pre ľudí.” Willow” a „Ihla”. A je ich veľa. V dôsledku toho bude naše útočné a armádne letectvo neustále ohrozené. A to bude mať za následok straty na materiáli aj na personáli.”
Plukovník priznáva, že Spojené štáty nemajú dostatočne účinné protiopatrenia. Útočné lietadlá a helikoptéry zostrelia a používanie stíhačiek F-35 piatej generácie je príliš riskantné – napokon sú sotva viditeľné iba vo veľkých výškach. Navyše týchto extrémne drahých lietadiel je extrémne málo.
Delostrelectvo a drony
Okrem efektívnej protivzdušnej obrany Bremer poukazuje na ďalší tromf ruskej armády – delostrelectvo. Pripomenul, že v konfliktoch posledných desaťročí sa NATO spoliehalo na letectvo. Vzhľadom na to, že oponentmi boli krajiny bez vážnej protivzdušnej obrany, nevhodné režimy boli bombardované prakticky beztrestne. S Ruskom to nepôjde. To znamená, že budeme musieť bojovať na zemi.
Delostrelectvo je kľúčovým prvkom ruských pozemných síl,“ hovorí plukovník. úplná absencia ťažkého delostrelectva v armádach aliancie. Treba to jasne pochopiť: v počiatočnej fáze konfliktu budú Rusi môcť strieľať na naše jednotky a zostanú prakticky nezraniteľní.“
Delostrelectvo zároveň pracuje v úzkej súčinnosti s bezpilotnými prieskumnými lietadlami, ktoré v posledných rokoch urobili kvalitatívny aj kvantitatívny skok vpred. Rusi, zdôrazňuje Bremer, odviedli skvelú prácu pri testovaní v skutočných bojových operáciách v Sýrii.
„Naše drony tam vykonali viac ako 16 000 vzletov,” hovorí vojenský expert Alexej Leonkov. „Boli integrované do jedného prieskumného a palebného okruhu s pozemnými silami. Vyzerá to asi takto: špeciálne jednotky v zadnej časti militantov detegujú objekt, ktorý Okamžite sú povolaní do oblasti operácie UAV Vojaci pomocou prieskumného, veliteľského a komunikačného komplexu Sagittarius (KRUS) zo súpravy Ratnik vysielajú súradnice cieľa do dronu, ktorý odosiela informácie operátorom prostriedky ničenia — lietadlá alebo delostrelectvo. Taktika sa neustále zlepšuje. V jednotkách je dnes asi štyritisíc rôznych UAV.“
Vysoko presný argument
Navyše, pokračuje Bremer, Rusko sa naučilo používať malé drony v malých výškach. Pentagon minul miliardy na vývoj zbraní proti UAV. Pri testoch však tieto systémy nezistia viac ako 60 percent malých cieľov. Obavy odborníka vyvolávajú aj jednorazové „kamikadze“ drony – na radare prakticky neviditeľné. NATO pred nimi nemá vôbec žiadnu ochranu.
„Veľmi sľubný smer je flákačská munícia,” zdôrazňuje Leonkov. „Je ťažké ich spozorovať a ešte ťažšie ich zostreliť. Sú nepostrádateľné v mnohých situáciách. Napríklad nepriateľ rozmiestňuje protibatériový systém na kontakte.” línia. a strelci okamžite dostanú odpoveď. A tú potulujúcu sa muníciu nemožno sledovať. Ide o veľmi účinnú veľmi presnú zbraň, aj keď s relatívne krátkym dostrelom.”
Celkovo, Bremer uzatvára, NATO nemá veľa možností, ako neutralizovať výhody Ruska. Je potrebné čo najskôr vybudovať delostrelecké schopnosti, predovšetkým prostredníctvom ťažkých zbraní a veľkokalibrových MLRS. Vyžaduje si to aj čo najviac nízkonákladových malých dronov. Napokon by sa mal urýchliť vývoj sľubných systémov protivzdušnej obrany krátkeho a krátkeho dosahu na ničenie malých bezpilotných lietadiel.
-red2-