Ilustračné foto: Demonštranti v Petrohrade v Rusku zhromaždili na podporu Doneckej a Luganskej ľudovej republiky. Zdroj: AP Photo / Ivan Petrov
Novouznané republiky Doneck a Lugansk chcú, aby im Moskva pomohla „odraziť vojenskú agresiu ukrajinského režimu“. Formálne požiadali Rusko o vojenskú pomoc v listoch zverejnených v stredu.
Ich lídri v nich tvrdia, že ukrajinská „agresia“ sa len zvýšila, odkedy Moskva začiatkom tohto týždňa uznala regióny za nezávislé štáty. Hlavy Donbasskej ľudovej republiky (DĽR) a Luganskej ľudovej republiky (LĽR) napísali ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi oddelene, oba listy však boli datované na utorok 22. februára.
Denis Pušilin z DĽR a jeho náprotivok z LĽR Leonid Pasechnik sa odvolali na články tri a štyri svojich novo ratifikovaných zmlúv o spolupráci a vzájomnej pomoci s Ruskom a požiadali Moskvu, aby „poskytla pomoc pri odrazení vojenskej agresie ukrajinského režimu“, ktorú podľa nich vedie vojnu proti nim.
Ukrajinská agresia rastie a „genocída pokračuje“
“Ukrajinská agresia narastá,” napísal Pušilin s odvolaním sa na údajný nárast delostreleckého bombardovania namiereného proti kritickej civilnej infraštruktúre, ktorý údajne nechal 300 000 ľudí bez vody po zasiahnutí hlavného vodného diela v republike. Líder DNR tvrdil, že Ukrajina pokračuje v tom, čo nazval „genocídou“ civilistov, čo si zrejme doteraz vynútilo evakuáciu viac ako 40 000 ľudí.
Akcie kyjevského režimu svedčia o tom, že nemajú túžbu uskutočniť dohody z Minska a zastaviť vojnu na Donbase
napísal Pasechnik a dodal, že Ukrajina dostáva vojenskú pomoc od USA a ďalších západných krajín a „je orientovaná na ukončenie násilný konflikt s LPR“.
Pasechnik tiež poznamenal, že z Luganska bolo doteraz evakuovaných viac ako 51 000 ľudí, z toho viac ako polovicu tvoria deti.
Kyjev o „dočasne okupovaných územiach odpadlíkov“
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na tom, že nedošlo k žiadnej vojenskej ofenzíve zameranej na dva regióny, ktoré Kyjev považuje za „dočasne okupované“ územia odpadlíkov. Ukrajina tiež obvinila DĽR a LĽR z organizovania incidentov pod falošnou vlajkou proti vlastným civilistom s cieľom ospravedlniť „ruskú inváziu“.
Doneck a Lugansk vyhlásili svoju nezávislosť od Ukrajiny v roku 2014 po tom, čo Západom podporované protesty skončili prevratom so zvrhnutím demokraticky zvolenej vlády v Kyjeve. Pokusy ukrajinskej armády podmaniť si oblasť silou zlyhali, čo viedlo k nepokojnému prímeriu podpísanému v bieloruskom Minsku – najskôr v septembri 2014, potom vo februári 2015.
Moskva dlho odmietala uznať tieto dve republiky, poukazovala na Minsk a označila konflikt za vnútroukrajinskú záležitosť. V pondelok však Putin povedal, že Kyjev otvorene odmietol splniť dohody z Minska a podpísal dekrét o „dlho oneskorenom“ uznaní Donecka a Luganska.
-red3-