Ilustračné foto: iStock/SKsprávy
Ceny elektriny pre domácnosti by sa v roku 2023 nemali výrazne zvyšovať. V diskusnej relácii TA3 V politike to tvrdil predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO), ktorý prisľúbil, že zvýšenie nebude kopírovať nárast cien na trhu.
Nepovedal však, čo s likvidačným zdražením elektriny pre podnikateľov? Ak by aj ceny elektriny “výrazne” pre domácnosti nestúpli v roku 2023, obyvateľstvo zvyšovanie cien pre podnikateľov zaplatí v ich premietnutí do ceny služieb a výrobkov.
Obyvateľstvo tak môže sedieť doma, svietiť a pozerať sa na drakonicky zdražené služby, výrobky a potraviny, ktoré si nebude značná časť spoločnosti môcť dovoliť.
Viacerí podnikatelia už hlásili “nové trhové ceny” za elektrickú energiu, ktoré dosahujú desaťnásobok súčasných cien. Takýto drastický skok sa musí odraziť aj na cene výrobkov, vrátane potravín, ktoré už tak či tak podliehajú vysokej inflácii. Výsledkom tak bude šialené zdražovanie.
Navyše, vláda na Slovensku, na rozdiel od ostatných vlád členských krajín EÚ neposkytla celoplošné kompenzácie za zdražovanie energií, vyvolané sankciami EK voči Rusku s ohlásenou energetickou blokádou a vyvolanom nedostatku energií, ktoré tlačí ceny na burzách nahor.
“Liberalizácia” – v prospech koho?
Ľudia sa oprávnene pýtajú, kto je zodpovedný za systém, kedy Slovensko investuje do svojej energetickej bezpečnosti a sebestačnosti? Keď výstupná/výrobná cena na Slovensku vyprodukovanej elektrickej energie (napr. JE Mochovce) je na úrovni 17-20 eur, ale napriek tomu ju Slovensku musí v rámci “liberalizácie” energetického trhu EÚ ponúknuť na nemeckú spotovú burzu, kde sa jej cena pohybuje už na úrovni 450 až 480 eur a odtiaľ ju spätne nakupuje pre slovenskú potrebu, pričom sa k cene pripočítavajú ďalšie poplatky, vrátane distribúcie?!
Prečo by sme mali doplácať na nemeckú enviromentálnu politiku a za to, že si Nemci pod tlakom ekofanatikov odstavili až na jednu všetky jadrové elektrárne a teraz sa dokonca vracajú k uhoľným? Nemecká ekonomika nemá dostatok ani vlastnej elektriny, ani plynu, pretože na tlak Washingtonu a jeho eseročky Bruselu nespustila nový plynovod Nord Stream 2.
Tento parazitujúci systém, ktorý sa oficiálne nazýva liberalizácia alias tzv. Energetický balíček, ktorý nám v apríli 2009 pripravil Brusel a odsúhlasili europoslanci v skutočnosti funguje na báze socializácie strát a kapitalizácie ziskov. Aj preto dnes Slovensko ťahá za kratší koniec a má predražené energie, hoci pôvodný zámer mal byť údajne opačný.
Lenže čo majú spotrebitelia z možnosti meniť dodávateľa, ak je všeobecný nedostatok energií a cena sa centrálne určuje na spotovej burze? Odpoveď je, že len centy, takže nič.
Eduard Heger v relácii opäť ukázal, že ani on ako premiér, ani súčasní vládni politici nemajú ani odvahu hovoriť pravdu ľuďom, ani na pôde Európskej komisie obhajovať slovenský národný záujem, ani domácemu obyvateľstvu pomáhať, ale sledujú len jeden základný cieľ – udržať sa čo najdlhšie pri moci a vo funkciách. A k tomu vypúšťať aj podobné „riškove balóniky“ ako že cena elektriny v budúcom roku neporastie tragicky, ale len dramaticky.
Rafael E. Rafaj
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/ako-heger-nehovori-celu-pravdu-slovaci-zaplatia-desatnasobne-ceny-elektriny-pre-podnikatelov-vo-vyrobkoch-a-sluzbach/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia