Ilustračné foto: I. Korčok. Zdroj: screenshot RTVS
Európska únia musí vyvinúť značné diplomatické úsilie vo svete, aby vysvetlila, že za zvyšujúcimi sa cenami potravín nie sú jej sankcie proti Rusku, ale ruská agresia voči Ukrajine.
Túto propagandistickú floskulu uviedol minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok v rámci pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu.
O stretnutí informuje spravodajca TASR.
Korčok potvrdil, že hlavnou témou diskusií bola snaha EÚ pomôcť Ukrajine pri vývoze jej obilia. Zdôraznil, že krajiny eurobloku musia lepšie koordinovať všetky kapacity, ktoré majú. Znamená to, že z Ukrajiny je potrebné vyviezť obilie na sever po železnici, najmä do Poľska, a na juh do Rumunska.
Dodal, že na prevoz ukrajinských obilnín je pripravené aj Slovensko, ale je to aj vec konkurencieschopnosti, cien za prepravu obilia a problémom je tiež menší dostatok vagónov, čiže kapacít, ktorými disponuje slovenská strana. “Ale verím, že aj Slovensko sa dokáže na tejto veci podieľať, lebo sa to týka nás všetkých,” odkázal.
Korčok zároveň upozornil na skutočnosť, že vo svete vzniká dojem, akoby hlavným vinníkom rastu cien obilnín boli sankcie EÚ, čo podľa jeho osobného názoru vraj nie je pravda. “My sami cítime, že musíme so zvyškom sveta (pozn. „zvyšok sveta = Spojené štáty ako tútor a generátor sankcií) hovoriť podrobnejšie, že problémom nie sú sankcie, ale problémom je ruská agresia,” spresnil svoju angažovanosť v snahe zbaviť sa horúceho zemiaka, ktorý eurokomisári a štátnici členských krajín upiekli a hodili na vlastných občanov.
Pomoc EÚ má podľa neho dve roviny. Na jednej strane je snaha dostať ukrajinské obilniny na svetové trhy, aby nenarastali ceny a nehrozil hladomor. Druhá rovina je politická, čo znemená, že Únia musí využiť svoje diplomatické aktivity po svete a vysvetľovať, prečo má ruská agresia voči Ukrajine také ničivé dôsledky.
Overujeme tvrdenia
Redakčne sme už 10. júna overili dezinformácie o údajnom svetovom hladomore kvôli zadržiavaniu ukrajinskej pšenice. TU
Minuloročná úroda obilnín vo svete bola 2 290 miliónov ton. Z toho pšenice 790 miliónov ton a kukurice 1190 mil ton. Podľa portálu Fortune ukrajinský podiel na svetovej pšenici mal byť pred vojnou 11 % a v prípade kukurice 17 percent.
Ukrajinských 25 miliónov ton zo 790 miliónov je len 3,1% podiel v prípade celosvetovej úrody pšenice.
Iné údaje sumárne hovoria o ukrajinskej produkcii všetkých obilnín na maximálnej úrovni 90 miliónov ton, vrátane kukurice, jačmeňa a slnečnicových semien. Ak to prepočítame s globálnou produkciou 2290 miliónov ton, dosiahneme 3,9 – percentný podiel Ukrajiny na celosvetovej úrode všetkých obilnín.
Je zjavné, že ceny potravín najviac ovplyvňuje v Európe a USA nie ich nedostatok na trhoch, ale dôsledky sankcií, uvalených Európskou komisiou a zdražením ropy a plynu, rovnako z dôvodu vyhlásenej ekonomickej vojny Rusku podľa plánov USA (pozri správu Rand Corporiation z roku 2019 TU), ktoré o.i. zahŕňajú vyzbrojovanie Ukrajiny a odstrihnutie sa od ruskej ropy a plynu).
Skutočným vinníkom globálneho zdražovania potravín a palív je tak Biely dom, sledujúci americké strategické záujmy vo svete a tí, ktorí plnia tieto opatrenia a scenáre na „zadržiavanie Ruska“.
Výsledkom sebazničujpúcich sankcií je, že sa súčasne „zadržiava“ aj rast životnej úrovne rastom cien v dôsledku vyvolanej globálnej stagflácie a inflácie.
Korčok si však myslí svoje (alebo skôr „osvojené“). Podľa neho “do tretice treba dodať, že to, ako sa Rusko hrá s cenami plynu a využíva naše závislosti, tak je vidieť, že podobne využíva aj ceny poľnohospodárskych komodít. Chcem povedať, že žiadne sankcie EÚ nie sú uvalené na poľnohospodárske plodiny a komodity, a preto to, čo Rusko robí, cielené akcie na dvíhanie cien, je snaha, aby sme sa dostali pod ešte väčší politický tlak, než pod akým sa nachádzame,” opísal situáciu.
Aj toto tvrdenie je akoby odtrhnuté od reality. Každá akcia vyvoláva rekciu. Aj citovaná správa upozorňuje na riziká, ktoré sú spojené so spustením navrhnutej stratégie. Ak si eurohujeri mysleli, že bič bude plieskať len jedným smerom (na Východ) sú buď naivní, alebo nekompetentní, a teda nemajú právo riadiť Európsku úniu, ani národné štáty.
Korčok ešte dodal, že Rada ministrov vyzvala Ruskú federáciu, aby odblokovala ukrajinské čiernomorské prístavy a situáciu s vývozom obilia ešte viac nezhoršovala. “Hlavný odkaz je, že tak ako sa Rusko nemá zahrávať s plynom a závislosťami na ňom, tak nie je žiaden dôvod vystaviť svet do situácie, aby kontinenty ako Afrika trpeli vysokými cenami agrokomodít,” uviedol.
Šéf slovenskej diplomacie zároveň angažovane potvrdil, že Slovensko podporuje udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ pre Ukrajinu a Moldavsko, a vyjadril nádej, že splnia všetky požadované podmienky zo strany EÚ. To podľa neho platí aj o Gruzínsku, ktorému Európska komisia zatiaľ štatút kandidátskej krajiny neodporučila, Korčok však spresnil, že to by nemalo odrádzať občanov Gruzínska od európskej integrácie, a vyjadril presvedčenie, že len čo Tbilisi splní potrebné podmienky, Gruzínsko tento štatút dostane.
-red1-