Ilustračné foto: ruské termonukleárne balistické rakety RS-24 Yars. Zdroj: eurasiantimes.com
Článok amerického prezidenta Joea Bidena v utorok v New York Times o vojne na Ukrajine začína blufom. Povedal, že prezident Vladimir Putin si myslel, že ruská špeciálna operácia potrvá len niekoľko dní. Ako Biden dospel k takémuto odhadu, nie je jasné. Rovnako ako americký príbeh o vojne je do značnej miery predpokladaný.
Rusi sú zakorenení – a opodstatnene – vo svojej viere, že Ukrajina sa stala americkou kolóniou a vodcovia v Kyjeve sú iba bábkami. Ako mohli Putin a jeho poradcovia z Kremľa odhadnúť, že špeciálna operácia bude hračkou?
Hlavné ciele „špeciálnej operácie“ sú také – zmluva potvrdzujúca neutrálny štatút Ukrajiny a uznanie Donbasských republík ako nezávislých štátov a Krymu ako integrálnej súčasti Ruska – že operácia, ktorá „by vydržala dni“, by ich nezabezpečila.
Moskva vedela, že USA nemajú absolútne v úmysle vyhovieť legitímnym bezpečnostným obavám Ruska v súvislosti s rozšírením NATO na Ukrajinu, ktoré boli formálne písomne naplánované v decembri.
To je hlavný dôvod, prečo Rusi nemajú žiadny časový plán pre svoju špeciálnu operáciu. Najradšej by to uzavreli čo najskôr, ale vedeli, že integrácia južných regiónov Ukrajiny – Zoporožie, Cherson, Mykolajiv – ktorá je životne dôležitá pre hospodárstvo a bezpečnosť Krymu a ukrajinské čiernomorské prístavy nebude detskou hrou a môže trvať dlho.
Len vo štvrtom mesiaci operácie mohol Putin nariadiť zefektívnenie postupov udeľovania ruského občianstva od žiadateľov v Chersonskej a Zoporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.
Záporožská oblasť na juhu Ukrajiny ponúkla Rusku vojenské letisko v Melitopole a námornú základňu v Berďansku na pobreží Azovského mora. Chersonský región sa plánuje integrovať do ruského vzdelávacieho systému . Autá používajú ruské poznávacie značky, ruské SIM karty obsluhujú internet a telefóny. Stačí povedať, že topánka je na druhej nohe.
Bol to Biden, kto si myslel, že Rusko môže byť odhodené ako figúrka zo šachovnice, no len aby si neskoro uvedomil, že život je skutočný. Biden sa vyhrážal, že z ruskej meny urobí rubeľ len troskami a zničí ruskú ekonomiku. Keďže bol Biden profesionálnym politikom, nikdy v skutočnosti nechápal húževnatosť, statočnosť a odvahu ruského ľudu ani ich historické vedomie a psychiku, aby sa postavili za Putina.
V The Times si Biden myslí, že Biden robí osobné gesto voči Putinovi, keď sľubuje, že sa „nepokúsi dosiahnuť jeho zosadenie v Moskve“. Napriek tomu je Putinovo hodnotenie v jeho krajine okolo 80 percent, zatiaľ čo Bidenovo je menej ako polovica tohto hodnotenia – 36 %!
Tu leží ťažká situácia Bidenovej administratívy. USA tápajú v tme o ruských zámeroch na Ukrajine. Neustále improvizuje a aktualizuje svoj príbeh, aby sa vyrovnal s vznikajúcimi skutočnosťami , ktoré neustále prichádzajú ako nepríjemné prekvapenia.
Nejde len o vojenskú časť, ale aj o politický plán Ruska. Jedinou konštantou vo Washingtone je poskytnúť Ukrajine „pokročilé“ zbrane – ale potom je to tiež buď o regenerácii lukratívnych obchodov pre vojensko-priemyselný komplex podporovaním vojen v zahraničí, alebo o kompenzácii spojencov NATO, ktorí prenášajú svoje sovietske éry. nadbytočných zásob na Ukrajinu.
Napriek tomu Biden vo svojom článku vyhlasuje, že „zostane v kurze“ a masívna pomoc Ukrajine bude pokračovať „v nasledujúcich mesiacoch“. To znamená, že Biden predkladá jemnú prezentáciu, kde okrem opakovania zvyčajných katechizmov — o „demokratickej, nezávislej, suverénnej a prosperujúcej Ukrajine“; spojenecká jednota; nevyprovokovaná ruská agresia; „medzinárodný poriadok založený na pravidlách“ atď. — posiela nejaké správy aj Moskve, keď vojna prejde do novej fázy.
Pre začiatok už nedáva žiadne falošné sľuby, že pošle Rusov baliť sa na Sibír. Biden nepredpovedá víťazov a porazených. Naopak, uznáva, že táto vojna môže mať len diplomatické riešenie. Skromne signalizuje, že takýto masívny rozsah americkej vojenskej pomoci môže postaviť Kyjev „do najsilnejšej možnej pozície pri rokovacom stole“. Starostlivo navrhnuté slová.
Na inom mieste Biden odhaduje, že cieľom ruskej operácie je „ovládnuť čo najväčšiu časť Ukrajiny“ pred začatím rokovaní. Implicitne je tu poznanie, že Rusi otočili vývoj vojny a zvrat osudu nemožno očakávať.
Práve z takejto racionálnej perspektívy treba chápať Bidenovo netypické vyhýbanie sa hanebnej a bojovnej rétorike voči Rusku (alebo osobne Putinovi). Opätovne kategoricky potvrdzuje: „Pokiaľ nebudú napádané Spojené štáty alebo naši spojenci, nebudeme sa priamo angažovať v tomto konflikte, ani vyslaním amerických jednotiek bojovať na Ukrajinu, ani útokmi na ruské sily. Nepodporujeme ani neumožňujeme Ukrajine udrieť za jej hranicami. Nechceme predlžovať vojnu, len aby sme spôsobili bolesť Rusku.”
Samozrejme, že Washington bude „pokračovať v spolupráci“ so spojencami ohľadom sankcií – „najtvrdších, aké kedy boli uvalené na veľkú ekonomiku“ – ale Biden nebude hodnotiť ich účinnosť. Sľubuje, že bude „spolupracovať s našimi spojencami a partnermi na riešení globálnej potravinovej krízy, ktorú ruská agresia zhoršuje“, ale už nebude tvrdiť, že svetový nedostatok potravín je výtvorom Ruska. Pomôže európskym spojencom a ďalším „znížiť ich závislosť od ruských fosílnych palív“, ale spája to aj s „urýchľovaním nášho prechodu k budúcnosti čistej energie“. Žiadna trpkosť neexistuje.
Pokiaľ ide o bezpečnostné otázky, Biden opakuje politiku USA pokračovať v „posilňovaní východného krídla NATO silami a spôsobilosťami“ a víta žiadosti Fínska a Švédska o vstup do NATO – „krok, ktorý posilní celkovú bezpečnosť USA a transatlantickú bezpečnosť pridaním dvoch demokratických a vysokoschopní vojenskí partneri“ — ale vyhýba sa priamemu spájaniu ktoréhokoľvek z nich s ruskou agresiou.
Najdôležitejšie je, že Biden odstupuje od dramatickej prognózy riaditeľa CIA Williama Burnsa, že pod vojenským tlakom by Putin mohol nariadiť použitie taktických jadrových zbraní na Ukrajine.
Pochmúrny tón Bidenových slov je v ostrom kontraste s jeho vlastnými neskromnými a tendenčnými poznámkami z minulosti. Toto vyhýbanie sa obrazu „veľkého macho tvrdého chlapa“ prezrádza, že v oficiálnom príbehu USA sa objavuje určitý stupeň realizmu. Ale na druhej strane Biden vo svojom stanovisku tiež odhaľuje, že USA poskytnú Ukrajincom „vyspelejšie raketové systémy a muníciu, ktoré im umožnia presnejšie zasiahnuť kľúčové ciele na bojisku na Ukrajine“.
To všetko nepochybne prispieva k vypočítanému signálu pre Moskvu. Ale nie je ľahké vzkriesiť atlantické sklony v Kremli. Kľukaté politické otáľania s rozširovaním NATO počas posledného štvrťstoročia stáli Rusko draho na životoch a pokladoch. Táto hlúposť alebo naivita – v závislosti od uhla pohľadu – by sa nemala opakovať.
Zastavenie tempa operácie v tomto bode by opäť prinieslo obrovské riziká. Operácia na okraji Kyjeva v marci takmer stratila dynamiku v dôsledku prístupu „zastav a choď“.
V zásade existuje určitá nevyhnutnosť týkajúca sa západných sankcií, s ukrajinskou krízou alebo bez nej, ktorých cieľom je trvalé oslabenie Ruska. Kompas je teraz nastavený. Preto, bez ohľadu na úmyselnú triezvosť Bidenovho článku, veľký obraz si nemožno želať.
V skutočnosti ruské strategické raketové sily uskutočnili cvičenie v regióne Ivanovo, severovýchodne od Moskvy deň po tom, čo sa objavil Bidenov článok.
Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že na cvičeniach sa zúčastnilo približne 1 000 vojakov s použitím viac ako stovky vozidiel vrátane odpaľovacích zariadení medzikontinentálnych balistických rakiet Yars, ktoré sú schopné odpáliť termonukleárne RS-24 Yars schopné odpaľovania (Multiple Independently-targetable Reentry Vehicles) kontinentálnej balistickej rakety s dosahom 12 000 km, ktorá môže niesť až 10 hlavíc a pohybovať sa rýchlosťou až 24 500 kilometrov za hodinu.
Pôvodným zdrojom tohto článku je Indian Punchline
autor: M.K. Bhadrakumar
Redakčné upozornenie: Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. Portál SKsprávy publikuje aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie alebo jej vydavateľa. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie ako otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov.