Ilustrácia: RIA Novosti / Alexey Maishev
Za posledných pár rokov sa Rusku podarilo vybudovať „finančnú pevnosť“, ktorá krajine umožní prežiť nové západné sankcie bez veľkých strát, píše Bloomberg .
Kroky proti Rusku , o ktorých rokuje Bidenova administratíva so svojimi spojencami, môžu ovplyvniť rubeľ, investičnú klímu v krajine či infláciu, nie sú však schopné vyvolať pokles ukazovateľov ako v roku 2014
píše autorka článku Anna Andrianová.
Ako sa uvádza v článku, Kremľu sa podarilo zvýšiť rezervy, znížiť verejný dlh na jednu z najnižších úrovní spomedzi veľkých svetových ekonomík a tiež dosiahnuť rozpočtový prebytok.
Okrem toho Moskva čoraz viac znižuje svoju závislosť od dolára prevádzaním úspor aj zúčtovania zahraničného obchodu do iných mien, ako je euro a jüan.
Rusko je oveľa lepšie pripravené na sankcie ako predtým, aspoň čo sa týka makroukazovateľov,” uviedla v komentári k článku Natalia Lavrová, senior ekonómka BCS.
Rast ekonomiky krajiny podľa nej zastavia len najextrémnejšie scenáre zavedenia obmedzení.
V posledných mesiacoch západné médiá čoraz viac informujú, že Moskva údajne pripravuje „inváziu“ na Ukrajinu . V Rusku boli takéto obvinenia viac ako raz vyvrátené. Spojené štáty a ich spojenci v NATO zároveň hrozia uvalením sankcií v prípade eskalácie konfliktu.
Ako zdôraznil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov , ozbrojené sily sa pohybujú v rámci Ruska, to nikoho neohrozuje a nikoho by to nemalo znepokojovať. Moskva zdôraznila, že vyhlásenia o „ruskej agresii“ sa využívajú ako zámienka na budovanie kontingentov NATO v pohraničných regiónoch.
-red2-