Ilustračné foto. Koláž: SKsprávy cez pixabay
Európska komisia najnovšie varovala odberateľov ruského plynu, že ak prevedú platby za plyn na ruble, môžu porušiť sankcie. Zmätok spôsobili predchádzajúce vyjadrenie zástupcov eurokomisie, ktorí sa snažili objasniť postoj Únie k platobnej schéme, ktorú navrhuje Moskva, uvádza portál Euractiv.
Ruský plynárenský gigant Gazprom v stredu (27. apríla) prerušil dodávky do Poľska a Bulharska po tom, čo odmietli platiť za plyn v rubľoch, čo predstavuje doteraz najtvrdšiu reakciu Moskvy na sankcie uvalené Západom v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.
Dopyt po rubľoch sa do značnej miery interpretuje ako ťah Kremľa, ktorým chce export svojich surovín využiť ako nástroj na posilnenie rubľa. Zároveň je to spôsob, ako vytvoriť právne medzery v sankciách, ktoré Únia uvalila na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, konštatuje portál.
Európska komisia najnovšie varovala európskych kupcov ruského plynu, že porušia sankcie voči Moskve, ak prijmú požiadavky Kremľa na zaplatenie v rubľoch, hoci v jej usmernení z 21.apríla TU to ešte pripúšťala ako možné riešenie.
Varovanie Komisie, ktoré je jasnejšie ako usmernenia Bruselu spred týždňa, prichádza po tom, čo niekoľko európskych spoločností uviedlo, že splnia podmienky dekrétu prezidenta Vladimira Putina z 31. marca o zavedení dvojstupňového systému platieb za plyn.
V pondelok sa stretnú ministri energetiky Európskej únie a budú sa snažiť vyjasniť, či by boli sankcie porušené, ak by členské štáty a nákupcovia plynu použili mechanizmus navrhovaný Moskvou.
„Platby sa uskutočnia v eurách a potom ich prevedie Gazprombank na takzvaný účet K,“ povedal nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, ktorého krajina je vo veľkej miere závislá od ruského plynu.
Toto je cesta, ktorú nám Európa ukázala, že je zlučiteľná so sankciami
dodal.
Porušenie sankcií Únie?
Interpretácia nemeckej vlády je však v rozpore s aktuálnym varovaním Európskej komisie, ktorá tvrdí, že prevod by mohol predstavovať porušenie sankcií, čo by dovozcov plynu vystavilo právnemu nebezpečenstvu.
„Ak zmluva stanovuje, že platby by sa mali uskutočňovať v eurách alebo v dolároch, potom záväzok spoločnosti skončí, keď túto platbu uskutoční v eurách alebo dolároch,“ povedal hovorca Komisie Eric Mamer.
„Ak platba prebieha v rubľoch, tak už nehovoríme o dohodnutej zmluve a hovoríme o obchádzaní sankcií,“ dodal.
Problémom pre európskych nákupcov plynu je, že ruský dekrét od nich vyžaduje, aby si otvorili aj rubľový účet v Gazprombanke, na ktorý by sa po prepočte na ruskú menu ukladali ich platby v dolároch alebo eurách.
Ruský dekrét by považoval platbu za dokončenú až po vykonaní konverzie plynu na ruble – transakcie, ktorá by zahŕňala ruskú centrálnu banku, na ktorú sa vzťahujú sankcie EÚ.
Bruselský mätúci alibizmus
Vysoký predstaviteľ EÚ na štvrtkovom brífingu uviedol, že ak európska firmy nakupujúce plyn vyhlásia, že ich platby za plyn sú dokončené po vykonaní platby v eurách a predtým, ako sa premení na ruble, sankcie by boli rešpektované.
„Nemôžeme akceptovať, že spoločnosti sú povinné otvoriť si druhý účet a že medzi prvým a druhým účtom je suma v eurách v plných rukách ruských úradov a ruskej centrálnej banky a že platba je považovaná za dokončenú, až keď sa premení na ruble,“ povedal vysoký predstaviteľ EÚ.
Otvorenie rubľového účtu v Gazprombanke samo osebe môže porušiť sankcie EÚ, dodal predstaviteľ bez podrobnejšieho zdôvodnenia.
Poľsko a Bulharsko konštatovali, že usmernenia Komisie sú mätúce. Štvrtkové objasnenia nasledovali po stredajšej požiadavke veľvyslancov členských krajín vrátane Dánska, Fínska, Grécka, Slovenska a Španielska, aby Komisia svoje usmernenia formulovala jasnejšie.
Bulharsko aj Poľsko sa postavili proti novému platobnému mechanizmu a držali sa svojich pôvodných zmlúv o platbách za plyn. Bulharský vicepremiér uviedol, že americké doláre, ktoré sa mali použiť na zaplatenie Gazpromu za aprílové dodávky, im Gazprom vrátil.
Nevedia sa zhodnúť
Členské krajiny sa nevedia zhodnúť na tom, či by posielanie eur do Gazprombank, ktoré by potom ruská banka premenila na ruble, predstavovalo porušenie sankcií, ako uviedla Komisia.
Kremeľ uviedol, že platby za dodávky, ktoré sa uskutočnili po Putinovom dekréte z minulého mesiaca, očakáva v máji, a zdroj, ktorý požiadal o anonymitu, označil 20. máj za „overovací“ dátum platieb.
Niektorí obchodníci s plynom z EÚ si údajne otvorili účty v rubľoch, ale predstavitelia Komisie uviedli, že neboli informovaní o tom, že by to urobili nákupcovia plynu z Ruska.
Gazprom a Gazprombank nereagovali na žiadosti o komentár.
Rôzne výklady
Maďarsko uviedlo, že plánuje platiť za ruský plyn v eurách cez Gazprombank, ktorá platbu prevedie na ruble, aby splnilo novú požiadavku. Grécko plánuje zaplatiť Gazpromu budúci mesiac spôsobom, ktorý neporuší európske sankcie voči Rusku, uviedol tamojší minister energetiky.
Fínsko uviedlo, že sú potrebné usmernenia na úrovni EÚ, aby krajiny nedospeli k rôznym interpretáciám platobného mechanizmu.
Fínska spoločnosť Fortum, v ktorej má štát Fínsko 50,76-percentný podiel, vo štvrtok uviedla, že jej nemecká dcérska spoločnosť Uniper bude naďalej platiť eurami za plyn od ruského Gazpromu prostredníctvom nového platobného mechanizmu.
Fínsky minister zodpovedný za európske záležitosti však upozornil, že Uniper by mal dodržiavať energetickú politiku nemeckej vlády.
Nemecko, ktoré je silne závislé od ruského plynu, varovalo, že by mohlo ísť do recesie, ak by bolo odrezané od všetkej ruskej energie.
Tri zdroje vo štvrtok uviedli, že talianska energetická skupina Eni ešte neprijala rozhodnutie o platobnej schéme, ktorú Rusko zaviedlo, a stále čaká na objasnenie, či ide o porušenie sankcií.
Podľa Euractiv spracoval:
-red3-
Medzititulky: SKsprávy. Pôvodný článok: TU
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/bruselske-zmatky-europske-staty-nemaju-jasno-ci-mozu-platit-za-plyn-v-rubloch/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia