Ilustračné foto: britská mena. Zdroj: Pixabay
Britskí manažéri penzijných fondov odpisujú miliardy libier zmrazených ruských aktív držaných pre svojich členov, pretože sa im minú možnosti na ich bezpečný predaj, čím sa zvyšujú riziká pre ich finančné pozície v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.
Fondy v mnohých prípadoch znížili hodnotu týchto aktív po minulomesačnej invázii – ktorú Rusko nazýva „špeciálna vojenská operácia“ – viedla k sérii sankcií zo strany západných vlád a protiopatreniam zo strany Ruska.
Existujú približne dva bilióny libier (2,64 bilióna dolárov) aktív vo fondoch so stanovenými dávkami alebo dôchodkovými fondmi s konečnou mzdou, ktoré poskytujú zaručený príjem v dôchodku pre milióny pracovníkov vrátane zberačov odpadu, zamestnancov supermarketov a pokladníkov bánk.
Dôchodkové obchodné orgány a hlavné penzijné fondy, na ktoré sa obrátila agentúra Reuters, uviedli, že ruské investície pravdepodobne predstavovali až 0,5 % penzijných fondov v Británii alebo 10 miliárd libier.
Mnohé dôchodkové fondy sú v deficite po rokoch ultra nízkych úrokových sadzieb, ktoré obmedzujú zisky z ich investícií. Ich úrovne financovania sa však počas pandémie COVID-19 zlepšili, keďže ekonomické stimuly v reakcii na vírus zvýšili ceny aktív.
Teraz invázia prináša niekoľko šokov
“Hneď ako došlo ku konfliktu, v skutočnosti väčšina investičných manažérov napísala, že (ruská) investícia klesla na nulu,” povedal agentúre Reuters David Fairs, výkonný riaditeľ regulačnej politiky v The Pensions Regulator (TPR).
“Väčší dopad je to, čo sa deje s infláciou, s trhmi, čo sa deje z hľadiska cien energií, čo sa deje s dodávateľskými reťazcami,” dodal.
Rovnako ako zásah do investícií penzijných fondov, vojnové ekonomické vlnenie by mohlo ovplyvniť finančnú silu spoločností, ktoré podporujú dôchodkové systémy, povedal.
Prieskum medzi 2 000 dospelými v Spojenom kráľovstve z kampane Make My Money Matter tento mesiac zistil, že 86 % ľudí chce, aby sa ich dôchodkové systémy dostali z Ruska.
“V zásade sa môžete rozhodnúť (predať), ale v súčasnosti s najväčšou pravdepodobnosťou nemôžete obchodovať,” povedal Fairs.
Aj keď nájdete kupca, je potrebná usilovná hĺbková starostlivosť, aby ste skontrolovali, komu predávate.
“Ak je to výhodná cena v suteréne, je to pravdepodobne oligarcha, ktorý sa to snaží kúpiť,” povedal zdroj z jedného významného dôchodkového fondu.
“Môže byť rovnako zlé predať ho za 1 cent v dolári oligarchovi, ako ho zatiaľ držať.”
Správcovia aktív majú tiež problémy s odchodom z Ruska, z ktorých mnohí spravujú peniaze v mene podnikových a miestnych vládnych dôchodkových systémov.
Mnoho fondov s výraznou ruskou expozíciou bolo zmrazených krátko po invázii po tom, čo Rusko pozastavilo svoj akciový trh.
Luxemburské centrum veľkých fondov minulý týždeň uviedlo, že dve tretiny takýchto prostriedkov sú zmrazené.
Situácia sa môže trochu zjednodušiť po 1. apríli, keď nerezidenti budú môcť opäť predávať akcie na moskovskej burze, hoci kapitálové kontroly, ktoré Moskva zaviedla ako odvetu za západné sankcie, znamenajú, že bude ťažké repatriovať výnosy.
ZÁSADY „NEKUPOVAŤ“
Okrem systémov s definovanými dávkami sa 500 miliárd libier investuje do systémov s definovanými príspevkami, kde si členovia vytvárajú balík peňazí, ktoré môžu minúť na dôchodok.
Asociácia dôchodkov a celoživotného sporenia tvrdí, že približne tretina všetkých dôchodkových systémov má menej ako 0,1 % svojich aktív v Rusku, hoci celkovo je toto číslo „menej ako 0,5 %“ medzi fondmi, s ktorými obchodná organizácia preverovala, podľa riaditeľa PLSA. politika a advokácia Nigel Peaple.
Hlavné penzijné fondy, ako je miestny úrad West Yorkshire, Železničný penzijný systém, BBC a NatWest , majú 0,1 % alebo menej svojich investícií v Rusku.
Niektoré fondy zverejnili verejné pozície, ako budú zaobchádzať s ruskými investíciami, ako napríklad HSBC Bank Pension Trust, ktorý uviedol, že aktíva s domicilom v Rusku tvoria 0,01 % aktív.
V schéme sa uvádzalo, že už nebude kupovať žiadne ďalšie, a ak to bude vhodné, pokúsi sa zbaviť existujúcich.
Britský minister financií Rishi Sunak požiadal vlastníkov aktív, ako sú dôchodkové fondy, aby obmedzili ruské investície.
Richard Farr, výkonný riaditeľ penzijnej poradenskej spoločnosti Cardano Advisory, uviedol, že klienti tiež uvažujú o obmedzení nepriamych investícií v Rusku, pričom niektorí zvažujú politiku „nekupovať“ pre spoločnosti s ruskými operáciami.
TPR však v nedávnom usmernení upozornila, že penzijné fondy majú voči svojim členom zvereneckú povinnosť – urobiť pre nich to najlepšie, čo môžu finančne.
Ak penzijné fondy predajú svoje ruské aktíva tak rýchlo, ako môžu, bude to pravdepodobne za málo alebo za nič. Ak sa ich však budú držať v očakávaní, že hodnota aktív po vyriešení konfliktu vzrastie, môžu porušovať svoje vlastné etické zásady.
“Je to ťažký hovor,” povedal Farr.
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/bumerang-sankcii-uzamknute-ruske-aktiva-zvysuju-straty-britskych-penzijnych-fondov/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia