Washington 26. marca (TASR) – Bývalý šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Robert Redfield si myslí, že nový koronavírus SARS-CoV-2 s najväčšou pravdepodobnosťou unikol z laboratória. Nepredpokladá však, že bol za tým zámer. Uviedol to v rozhovore pre televíziu CNN, ktorý bol odvysielaný v piatok. “Nemyslím si, že to prešlo z netopiera na človeka”
Iní ľudia tomu neveria. Je to v poriadku. Veda na to raz príde
Robert Redfield
Teóriu, že vírus preskočil na človeka zo zvierat, považuje za málo pravdepodobnú. “Nemyslím si, že to prešlo z netopiera na človeka.”
Redfield bol riaditeľom CDC v rokoch 2018 – 2021, keď ho na tomto poste vystriedala Rochelle Walenskyová.
WHO to stále popiera
Podľa nemeckého denníka Die Welt je však táto téza sporná – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) totiž takéto odôvodnenie pôvodu vírusu pokladá za “mimoriadne nepravdepodobné”.
Prvý prípad ochorenia COVID-19 bol hlásený v stredočínskom meste Wu-chan v decembri 2019. Medzinárodné vyšetrovanie v tomto meste, ktoré cieľom bolo odhaliť pôvodný zdroj nákazy, sa začalo až v januári 2021. Tím WHO, ktorý viedol Peter Ben Embarek, strávil v januári a februári vo Wu-chane štyri týždne a navštívil tam miesta spájané s prvými prípadmi nákazy. Správu o výsledkoch vyšetrovania mal jeho tím predstaviť minulý týždeň, no zatiaľ sa tak nestalo.
Podľa Embareka sa koronavírus SARS-CoV-2 preniesol na človeka z netopierov prostredníctvom iného zvieraťa, ktoré bolo medzihostiteľom.
Informácie k téme a redakčný názor
Faktom je, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) je dlhodobo pod silným tlakom Číny. Keďže slová bývalého riaditeľa CDC by smerovali k pôvodcovi do Číny, WHO bude naďalej konzistentná s oficiálnymi čínskymi tvrdeniami, napriek prieskumu v teréne. Tím vedcov okolo B.Embareka sa tiež sústredil v Číne najmä na oficiálnu teóriu a verziu pôvodu vírusu z nejakého druhu zvierat, ktorý mal preskočiť na človeka.
Čínska virologička Li-Meng Jen ešte v lete minulého roka vyhlásila, že nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 nepochádza z čínskeho mesta Wu-chan, ale vytvorili ho v laboratóriách pod dohľadom tamojšej armády, plánuje čoskoro poskytnúť dôkazy o svojich tvrdeniach. Li-Meng Jen tvrdí, že bola medzi prvými vedcami, ktorí skúmali výskyt nákazy na čínskom území. Je presvedčená, že nový koronavírus nevznikol prirodzeným spôsobom a Čína spoločne so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) vedeli o jeho existencii dávno predtým, ako vlani v decembri začali vo Wu-chane hlásiť prvé prípady. Po upozorneniach na svoju bezpečnosť nakoniec utiekla do Ameriky.
Ďalšou osobnosťou, ktorá neverí v prirodzený vývoj vírusu je česká biologička, virologička a molekulárna genetička Soňa Peková. Tá otvorene tvrdí, že koronavírus je umelo vytvorený v laboratóriách, pričom podľa nej ide o upravený vírus SARS. Vírusy SARS a MERS boli vytvorené v laboratóriach, na tieto vírusy dodnes existujú patenty (z právneho hľadiska nie je možné nechať si patentovať niečo, čo je prírodného pôvodu, hoci americké korporácie sa už o podobný právny krok pokúsili). Kvôli premysleným a neetickým útokom či stigmatizácii zo strany mainstreamových médií voči svojej osobe Soňa Peková s médiámi komunikuje veľmi rezervovane.
Keďže nie je najmenší dôvod vidieť za transparentnými a odbornými pohľadmi troch osobností nejaké konšpirácie, potvrdenie ich názorov by malo ďalekosiahle právne následky na celom svete, kde by sa množili žaloby za ochorenie a najmä úmrtia. Išlo by o tak obrovské sumy odškodnenia, že je nepravdepodobné oficiálne uznanie umelého pôvodu vzniku nového koronavírusu Sars-CoV-2, známeho ako Covid-19.
-RED1-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/byvaly-sef-cdc-predpoklada-ze-novy-koronavirus-unikol-z-laboratoria/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia