Saudská Arábia zvažuje použitie jüanu namiesto dolára na zaplatenie časti ropy, ktorú vyváža do Číny. Informoval o tom v utorok denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje.
Poznamenáva sa, že takýto krok by mohol oslabiť dominanciu americkej meny na globálnom energetickom trhu, ako aj demonštrovať zblíženie Saudskej Arábie, najväčšieho svetového exportéra ropy, s jej partnermi v ázijsko-tichomorskom regióne.
Rokovania Rijádu s Pekingom o premene aspoň časti jeho ropných kontraktov na jüany sa po dlhej prestávke zintenzívnili, keďže predstavitelia Saudskej Arábie a zástupcovia veľkých podnikov sú “stále nespokojnejší” so zahraničnou politikou administratívy amerického prezidenta Joea Bidena, uviedli zdroje.
Čína nakupuje viac ako 25 % ropy vyvážanej Saudskou Arábiou. Ak budú dodávky stanovené v jüanoch, Čína bude môcť výrazne zvýšiť podiel svojej národnej meny v medzinárodných zúčtovaniach, a teda zvýšiť jej význam pre globálnu ekonomiku
poznamenávajú noviny.
Diskusia o používaní jüanu v osadách medzi Pekingom a Rijádom sa odohráva na pozadí ochladzovania vzťahov medzi kráľovstvom a Spojenými štátmi. “Dynamika sa dramaticky zmenila. Vzťah USA so Saudskou Arábiou sa posunul [zatiaľ čo] Čína je najväčším svetovým dovozcom ropy a ponúka kráľovstvu mnoho lukratívnych stimulov,” povedal saudskoarabský predstaviteľ oboznámený s rozhovormi.
Zdroj z Wall Street Journal v americkej administratíve zároveň označil myšlienku prijatia jüanu v ropných osadách s Čínou za „agresívnu“ a „nepravdepodobnú“. Podľa jeho názoru sa o takejto možnosti hovorilo už v minulosti, keď medzi Washingtonom a Rijádom bolo zreteľnejšie napätie spôsobené vraždou saudskoarabského opozičného novinára Džamála Chášukdžího v roku 2018.
Navyše, platenie za veľké dodávky ropy v jüanoch by mohlo otriasť ekonomikou kráľovstva, ktorého mena, rial, je naviazaná na dolár. Poradcovia korunného princa Saudskej Arábie Mohammed bin Salman Al Saud podľa publikácie varujú pred unáhleným rozhodnutím, ktoré by mohlo mať nepredvídateľný ekonomický efekt.
-red3-
Pôvodný článok si môžete pozrieť TU