Ilustračné foto: Elon Musk. Zdroj: Christian Marquardt cez Getty Images
Najbohatší muž sveta propaguje svoje práva na slobodu prejavu po prijatí jeho ponuky Twitterom – rovnako ako EÚ prijíma nové regulačné pravidlá pre online obsah.
Elon Musk chce z Twitteru urobiť baštu slobody prejavu. Európska únia nie je taká istá. A vraj únia je o slobodách…
Po tom, čo predstavenstvo Twitteru súhlasilo s prijatím Muskovej ponuky na kúpu platformy sociálnych médií za 44 miliárd dolárov, generálny riaditeľ Tesly a najbohatší muž sveta povedal, že Twitter bude „digitálnym námestím“. Sľúbil, že sprístupní algoritmy spoločnosti vonkajšej kontrole a odstráni automatizované roboty z informačných kanálov ľudí.
Musk: Sloboda je základ fungujúcej demokracie
Ale Muskovo naliehanie, že „sloboda prejavu je základom fungujúcej demokracie“, ho pravdepodobne postaví proti množstvu nových pravidiel pre obsah v Európskej únii, ktoré sú zamerané na obmedzenie údajného zneužívania na sociálnych sieťach.
Tieto regulačno-cenzúrne „štandardy“ Bruselu majú prinútiť Twitter – a jeho väčších konkurentov, YouTube od Googlu a Facebook Meta – zaviesť obmedzenia na to, čo môžu ľudia uverejňovať na sociálnych sieťach v mene ochrany ostatných… Ako vždy, najlepšie to vedia komisári a angažovaní europoslanci v Bruseli.
Firmám, ktoré nedodržia ich príkazy, hrozia potenciálne obrovské pokuty v miliardách eur.
Brusel trvá na kontrole, čo si môžu ľudia myslieť, písať, zdieľať…
„Nezabudnime, že zákon o digitálnych službách – a teda aj povinnosť bojovať proti dezinformáciám (pozn.: ktorú si sami ustanovili tí, ktorí zavádzajú cenzúru a aj pokuty), online nenávisti atď. – bude platiť bez ohľadu na ideológiu jeho vlastníka,“ napísal na Twitteri francúzsky minister pre digitálne technológie Cedric O v súvislosti s Muskovým prevzatím spoločnosti. siete sociálnych médií a novoprijatým európskym pravidlám pre online obsah, ktoré boli odsúhlasené v sobotu v skorých ranných hodinách.
Len poznamenávame, že Musk nemá, na rozdiel od európskych byrokratov nijakú ideológiu – tú vyznávajú práve oni, a nie jednu, ale hneď niekoľko a samozrejme ako inak progresívnych s totálnou kontrolou myslenia, aj obsahu.
O Muskových plánoch pre Twitter sa stále veľa nevie. Spoločnosť oznámi svoje štvrťročné príjmy vo štvrtok a napriek širokému využívaniu platformy zo strany politikov, novinárov a ovplyvňovateľov sociálnych médií je jej približne 220 miliónov denných používateľov na celom svete len zlomkom z 1,6 miliardy ľudí, ktorí používajú Facebook každý deň.
Sloboda (Musk) vs. strach z pravdy (EÚ)
Muskovo zameranie na slobodu prejavu – a jeho opakované bitky na Twitteri s tými, s ktorými nesúhlasí – sú však v rozpore s neustálym úsilím Európy stanoviť limity týkajúce sa toho, čo sa dá povedať online, a mohlo by prinútiť miliardára, aby si vybral medzi vlastným politickým postojom a pravidlá, ktoré platia v rámci 27-členného bloku a potenciálne aj mimo neho.
Hovorkyňa Twitteru to odmietla komentovať, zdôrazňuje portál Politico akoby sloboda prejavu mala byť len „politickým postojom“ a nie samozrejmosťou a dokonca v EÚ!
Podľa nových európskych pravidiel pre online obsah budú musieť Twitter a ďalšie spoločnosti v oblasti sociálnych médií odstraňovať nezákonný obsah, ako sú nenávistné prejavy a hrozby násilia, ako aj vykonávať hodnotenia rizík a audity, aby určili pravdepodobné oblasti záujmu.
To bude zahŕňať sledovanie politických prejavov a dezinformácií, ktoré sú často zosilnené alebo vytvorené politikmi, na základe analýzy inštitútu Reuters na Oxfordskej univerzite. Ak spoločnosti nedodržia pravidlá, môžu byť uvalené pokuty v celkovej výške až 6 percent z celosvetových príjmov spoločnosti, prípadne miliardy eur.
Politická moc osedláva platformy
Iné domáce európske pravidlá, najmä nemecké normy NetzDG, ktoré vyžadujú, aby firmy odstránili nenávistné prejavy do 24 hodín, inak im hrozí pokuta až do výšky 50 miliónov eur, sa už na Twitter vzťahujú.
Spojené kráľovstvo tiež presadzuje svoj vlastný samostatný súbor návrhov, známy ako zákon o online bezpečnosti, ktorý obsahuje ustanovenia pre spoločnosti sociálnych médií, aby podnikli kroky proti obsahu, ktorý je podľa zákonov Spojeného kráľovstva škodlivý, ale nie nevyhnutne nezákonný.
A hoci je nepravdepodobné, že USA budú presadzovať nové pravidlá pre online obsah – a Musk možno bude mať čoskoro právomoc obnoviť účet na Twitteri bývalého prezidenta Donalda Trumpa – očakáva sa, že Washington a Brusel budú žiadať nové požiadavky na transparentnosť pre spoločnosti sociálnych médií, keď budú starší EÚ a Americkí predstavitelia sa budúci mesiac stretávajú v Paríži, väčšinou zamerané na potlačenie zahraničných dezinformačných kampaní, ako je Rusko.
Musk nateraz zintenzívnil svoju dychtivosť po odomknutí „obrovského potenciálu Twitteru“ bez toho, aby prezradil iné špecifiká ako svoju nádej pridať tlačidlo úprav na platformu sociálnych médií. Ale tým, že zdvojnásobí svoju mantru o voľnom prejave, najbohatší muž sveta sa chystá ísť po päte s Európou a jej opätovným tlakom na kontrolu toho, čo ľudia hovoria online.
Europoslankyňa Christel Schaldemoseová, dánska zákonodarkyňa S&D zodpovedná za súbor DSA, v utorok na Twitteri napísala, že ak bude Twitter spadať do pôsobnosti nových online pravidiel EÚ, „uplatní sa hodnotenie vplyvu a zmiernenie rizika“.
-red1-
medzititulky: SKsprávy
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/elon-musk-vs-europski-byrokrati-nadchadzajuci-boj-o-slobodu-prejavu/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia