Ilustračné foto: Aris Oikonomou_AFP via Getty Images
Únia by mala v prípade potreby prijať zmeny zmluvy, hovorí taliansky premiér.
Taliansky premiér Mario Draghi v utorok naliehal na EÚ, aby prijala „pragmatický federalizmus“, ktorý by zahŕňal zrušenie národného veta a mohol by zahŕňať aj zmenu zmluvy.
„Potrebujeme pragmatický federalizmus, ktorý zahŕňa všetky oblasti ovplyvnené prebiehajúcimi transformáciami – od ekonomiky cez energetiku až po bezpečnosť,“ povedal Draghi v Európskom parlamente vo svojom prvom prejave k europoslancom ako taliansky premiér. “Ak si to vyžaduje začiatok cesty, ktorá povedie k revízii zmlúv, mali by sme to prijať s odvahou a dôverou.”
Vo svetle ruskej vojny proti Ukrajine Draghi vyzval členské štáty, aby dali Bruselu väčšiu právomoc v obrane a vzdali sa jednomyseľnosti, ktorá je potrebná pre rozhodnutia EÚ o zahraničnej politike a iných oblastiach.
„Musíme ísť nad rámec zásady jednomyseľnosti, ktorá vedie k medzivládnej logike protichodného veta, a posunúť sa k rozhodnutiam prijímaným kvalifikovanou väčšinou,“ povedal a vyvolal potlesk poslancov EP.
Takéto výzvy predtým narazili na odpor iných vlád EÚ, najmä medzi niektorými menšími krajinami, ktoré sa obávajú, že budú prevalcované väčšími členskými štátmi, ak nemajú právo veta.
Aby Draghi obhájil zásadné reformy, pripomenul významné momenty nedávnej histórie Západu – ako bola druhá svetová vojna a koniec Sovietskeho zväzu – a tvrdil, že po každej z nich nasledovali nové zmluvy a zmeny zmlúv.
Odkedy sa stal minulý rok premiérom, Draghi trvá na úzkom spojení Talianska s NATO a USA. Po ruskej invázii na Ukrajinu sa Draghi rozišiel s tradične miernym postojom svojej krajiny k Rusku, podporil sankcie proti Moskve a vojenskú podporu pre Ukrajinu.
Draghi víta snahu EÚ stať sa v oblasti obrany autonómnejšou, zároveň však vyzval na lepšiu koordináciu úsilia. „Naše výdavky na bezpečnosť sú asi trikrát vyššie ako v Rusku, ale sú rozdelené do 146 obranných systémov. Spojené štáty majú len 34,“ povedal.
“Je to hlboko neefektívna distribúcia zdrojov, ktorá bráni budovaniu skutočnej európskej obrany,” dodal Draghi a zároveň vyzval na “konferenciu na racionalizáciu a optimalizáciu… vojenských výdavkov.”
Vyzval tiež na väčšiu finančnú podporu EÚ pre členské krajiny a spoločnosti, ktoré sa zaoberajú ekonomickými dopadmi vojny na Ukrajine, vo forme fondov podľa vzoru tých, ktoré sa používajú na riešenie krízy COVID.
Draghi navrhol použiť plán SURE – fond používaný na poskytovanie dočasnej podpory prostredníctvom pôžičiek a predchádzanie masívnej nezamestnanosti – na pomoc hlavným mestám pri podpore rodín a podnikov. Pokiaľ ide o dlhodobé investície, navrhol po vzore fondu na obnovu po pandémii NextGenerationEU. Brusel zvažuje aj prispôsobenie týchto prostriedkov novej kríze.
Prejav tiež dal Draghimu príležitosť zopakovať, že chce „Ukrajinu v Európskej únii“ a že v širšom zmysle je za privítanie Albánska, Severného Macedónska, Srbska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny a Kosova v EÚ.
-red2-