B.1.640.2 bol objavený u cestovateľa vracajúceho sa z Kamerunu a má vysoký počet mutácií. A prvý prípad “flurony” bol potvrdený v Izraeli.
Práve keď sme si mysleli, že sa veci aspoň trochu pozerajú hore, pretože omikrónový variant, hoci je nákazlivejší, má často miernejší priebeh ako delta, objavil sa nový variant. Zatiaľ nevieme, nakoľko je nebezpečný, ba ani kde vznikol.
Nový variant bol zistený začiatkom decembra u cestovateľa, ktorý sa vrátil do Francúzska z Kamerunu, oznámila nemocnica IHU Mediterrannee v Marseille. Navrátilec z Kamerunu údajne nakazil 12 ľudí v južnom Francúzsku.
Veľké množstvo mutácií
Tento nový mutant s názvom B.1.640.2 má 46 mutácií v „atypickej kombinácii“ podľa predtlačovej štúdie, ktorá ešte nebola preskúmaná.
Podľa tejto štúdie sa dve už známe mutácie spike proteínu N501Y a E484K nachádzajú aj v novom variante koronavírusu. Mutácia N501Y bola napríklad detegovaná veľmi skoro v alfa variante. Spôsobuje, že sa patogén silnejšie viaže na ľudské bunky a tým sa ľahšie šíri v tele.
E484K je jednou z únikových mutácií umiestnených priamo v spike proteíne a tým možno znižuje účinnosť vakcín COVID-19.
Málo známe o nebezpečenstve a pôvode
Čo však tieto mutácie znamenajú a či je nový koronavírusový variant B.1.640.2 skutočne nákazlivejší ako pôvodný vírus SARS-CoV-2, sa zatiaľ nedá so skutočnou istotou povedať, vzhľadom na nedostatok dostupných údajov a malý počet prípady.
Jörg Timm, šéf virologického ústavu Univerzitnej nemocnice v Düsseldorfe, verí, že nový variant nie je extrémne nebezpečný.
“Variant bol prvýkrát opísaný pred chvíľou a nestal sa výraznejším v oblastiach, kde sa robí veľa sekvencovania,” povedal. “Nerozšírilo sa to široko.”
Timm dodal, že ide o výrazný rozdiel oproti omikrónovému variantu, o ktorom si výskumníci od začiatku uvedomovali, že sa veľmi rýchlo rozšíri.
“Nikto neočakáva, že variant B.1640 spôsobí skutočne významné problémy,” povedal Timm. “Samozrejme, že k tomu budete musieť pridať malý otáznik, ale toto je môj súčasný pohľad na vec.”
Ani o pôvode tohto nového variantu zatiaľ nič nevieme. Skutočnosť, že B.1.640.2 bol teraz prvýkrát zistený u navrátilca z Kamerunu, neznamená, že tento variant sa objavil aj v tejto stredoafrickej krajine.
Veľmi nízka zaočkovanosť však vo všeobecnosti podporuje vznik nových mutácií koronavírusu. V Kamerune je podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore v Spojených štátoch plne zaočkovaných len 2,4 % populácie.
Pokiaľ sa očkovacia kampaň nerozšíri globálne, budú sa naďalej vyvíjať nové varianty. Niekedy sú neškodnejšie, niekedy nebezpečnejšie. Uvidí sa, nakoľko bude tento nový variant škodlivý.
Možné príčiny miernejšieho omikrónového priebehu
Už vieme, že omikrónový variant je oveľa nákazlivejší a rýchlo sa šíri po celom svete . Ale zároveň sú priebehy u väčšiny pacientov oveľa miernejšie, čo potvrdzuje stále viac štúdií.
Postupne sa tiež ukazuje, ktoré faktory tu pôsobia. T-bunky očkovaných a uzdravených osôb reagujú na omikrón, čím chránia väčšinu infikovaných osôb pred ťažkým priebehom COVID-19.
Je pravda, že mutácie v omikrónoch zmenili vrcholový proteín tak, že protilátky vytvorené predchádzajúcou infekciou alebo očkovaním už nie sú také ochranné.
Ale získaná imunitná odpoveď T-buniek stále funguje v 70% až 80% prípadov, podobne ako staršie beta a delta varianty , zistili vedci z Kapského Mesta v Južnej Afrike. Skupina uzavrela, že T-bunky očkovaných a uzdravených pacientov rozpoznali omikrón takmer rovnako dobre ako pôvodný variant koronavírusu.
Omicron napáda pľúca menej vážne
Okrem toho omikrónový variant útočí na pľúca oveľa menej často, zistili vedci z Japonska a USA v štúdiách na zvieratách.
Namiesto toho omikrónový variant pravdepodobnejšie zaútočí na horné dýchacie cesty, ako je nos, hrdlo a priedušnica, podľa štúdie, ktorá tiež ešte nebola recenzovaná.
Vírusová záťaž v nosoch škrečkov a myší infikovaných omikrónom bola rovnako vysoká ako pri skorších mutáciách. Ale v pľúcach bola vírusová záťaž a tým aj poškodenie podstatne menšie.
V polovici decembra prišli k veľmi podobným záverom aj vedci z Hongkongskej univerzity. Zistili, že hoci omikrónový variant infikuje bronchus až 70-krát rýchlejšie ako delta variant a množí sa tam, v pľúcnom tkanive sa šíri až 10-krát menej .
Umelé dýchanie potrebuje menej pacientov
Tieto výsledky výskumu sú v súlade s pozorovaniami z Veľkej Británie. Aj tam spôsobuje vysoko nákazlivý omikrónový variant prudký nárast počtu infekcií.
Ale zároveň sa štatistické riziko, že sa bude musieť liečiť v nemocnici, znižuje o tretinu v porovnaní s variantom delta. Počet pacientov vyžadujúcich umelé dýchanie sa tiež do značnej miery nemení, napriek výrazne vyššej miere infekcie omikrónom.
To je dôvod na nádej; obavy však pretrvávajú. Výrazne vyššie počty prípadov sú veľkou výzvou pre preťažené systémy zdravotnej starostlivosti.
A tí, ktorí ešte neboli očkovaní alebo sa zotavili z predchádzajúcej infekcie COVID-19, môžu stále vážne ochorieť, ak sa nakazia omikrónovým variantom.
Prvý prípad dvojenej „flurony“ v Izraeli
Medzitým sa v Izraeli 31-ročná tehotná žena nakazila COVID-19 a zároveň vírusom sezónnej chrípky. Ide o svetovo prvý registrovaný prípad „flurony“, neologizmu zloženého z chrípky a koróny.
Tehotná žena, o ktorej miestne noviny Hamodia informovali, že nebola očkovaná proti COVID-19 ani chrípke, bola len mierne chorá. Pretože Izrael v posledných týždňoch zaznamenal prudký nárast chrípkových infekcií a jeho ministerstvo zdravotníctva prípad vyšetruje, aby zistilo, či „flurona“ nemôže spôsobiť závažnejšie ochorenie. To rozdúchalo obavy z „dvojdému“ COVID-19 a chrípky.
Izrael túto zimu zaznamenal obzvlášť dramatický nárast prípadov ťažkej chrípky. Podľa Times of Israel muselo byť do konca roka 2021 hospitalizovaných takmer 2000 ľudí s chrípkou.
Zdravotnícke úrady sa obávajú, že pri takej silnej vlne chrípky môže byť takýchto prípadov dvojitej infekcie oveľa viac.
Tento článok bol preložený z nemčiny.
Príbeh bol upravený 5. januára, aby odrážal to, čo je známe o mutáciách v omikrónovom variante, aj o stave očkovania tehotnej ženy infikovanej koronavírusom aj chrípkou. Pridané bolo aj vyhlásenie Jörga Timma.