Ilustračné foto: AFP 2022 / The Hastings Group
Ručičky takzvaných hodín súdneho dňa zostali približne 100 sekúnd pred jadrovou polnocou, čo znamená smrť ľudstva pri globálnej katastrofe, povedala Rachel Bronsonová, šéfka Bulletinu atómových vedcov , na online ceremoniáli.
„Svet sa tento rok nestal bezpečnejším v porovnaní s tým, čo bol v rovnakom čase v roku 2021, preto sme sa rozhodli nechať ruky o 100 sekundách do polnoci,“ povedala.
Účastníci ceremoniálu vo vyhlásení uviedli, že napriek úsiliu Spojených štátov a Ruska predĺžiť zmluvu START sa globálna bezpečnostná situácia nezlepšila natoľko, aby sa šípky posunuli ďalej od jadrovej polnoci. Rozhodnutie organizácie neovplyvnilo ani spoločné vyhlásenie takzvanej jadrovej päťky ( Rusko , USA, Čína , Francúzsko , Veľká Británia ) o predchádzaní jadrovej vojne prijaté začiatkom januára 2022.
“Tikajú” od roku 1947
Hodiny súdneho dňa sa prvýkrát objavili na obálke časopisu The Bulletin of the Atomic Scientists v roku 1947. Čas zostávajúci do polnoci symbolizuje napätie medzinárodnej situácie, polnoc znamená moment jadrovej kataklizmy. V posledných rokoch sa šípy posúvajú len dopredu.
V roku 2020 sa ručičky posunuli dopredu o 20 sekúnd, začali ukazovať 100 sekúnd pred jadrovou polnocou – hodiny k tomu ešte nikdy neboli tak blízko. Šípky zostali na rovnakej pozícii aj v roku 2021. V rokoch 2018 a 2019 boli hodiny súdneho dňa dve minúty do polnoci. Rovnaký čas bol na nich v roku 1953 po skúškach vodíkových bômb v USA a ZSSR.
Najtichší čas bol v roku 1991, keď sa šípy vzdialili od jadrovej kataklizmy na 17 minút. Potom ZSSR a USA podpísali Zmluvu o obmedzení strategických zbraní (START-I), ktorej cieľom bolo znížiť počet rezervných a rozmiestnených jadrových hlavíc, ako aj znížiť počet ich nosičov – balistických rakiet, bombardérov s raketami a ponoriek.