Ilustračné foto. Stella Assangeová. Zdroj: newsrnd.com/ansa
Julian musí byť prepustený skôr, než bude príliš neskoro. Jeho život závisí od toho. Závisia od toho vaše práva, píše Assangeova manželka Stella.
Minulý piatok ministerka vnútra Priti Patel schválila, aby Spojené kráľovstvo poslalo môjho manžela Juliana Assangea do krajiny, ktorá zosnovala jeho vraždu.
Julian zostáva uväznený v Belmarsh po viac ako troch rokoch na príkaz amerických prokurátorov.
Za pravdepodobne najslávnejšie publikácie v histórii žurnalistiky mu hrozí trest odňatia slobody až na 175 rokov.
Patelovej rozhodnutie vydať Juliana vyvolalo šok v celej novinárskej komunite. Ministerka vnútra ignorovala výzvy predstaviteľov Rady Európy, OBSE, takmer 2000 novinárov a 300 lekárov na zastavenie vydávania.
Keď Julian zavolá deťom pred spánkom, búrlivo sa rozprávajú. Hovory trvajú len 10 minút, takže keď sa hovor minulú noc náhle skončil, Max, ktorý má tri roky, sa s plačom opýtal, či je to preto, že bol nezbedný, neprítomne som povedala, že to nie je jeho chyba, ale Mika Pompeo. Päťročný Gabriel sa spýtal: “Kto je Mike Pompeo?”
Myslel som na Mikea Pompea, pretože zatiaľ čo minister vnútra v tejto krajine bol zaneprázdnený podpisovaním Julianovho príkazu na vydanie, v Španielsku sudca Najvyššieho súdu predvolal Pompea na výsluch ohľadom jeho úlohy riaditeľa CIA v ich údajných plánoch na vraždu môjho manžela.
Najvernejší priaznivec prezidenta Trumpa, keď bol na čele CIA, údajne poveril svojich agentov prípravou „náčrtov“ a „možností“ na vraždu ich otca.
Návrh na to, aby sa Pompeo postavil pred španielskeho sudcu, pochádza z vyšetrovania nezákonného špehovania Juliana a jeho právnikov prostredníctvom spoločnosti registrovanej v Španielsku. Španielska polícia zabavila veľké množstvo elektronických údajov a osoby zapojené do vykonávania tajných operácií svedčili, že konali na pokyn CIA. Diskutovali o únose a otrave Juliana.
Gabriel mal vtedy šesť mesiacov a bol tiež terčom. Jeden svedok dostal pokyn získať tampóny DNA zo znečistenej plienky, aby sa zistilo, že Julian je jeho otec. Ďalší priznal, že pod hasiace prístroje umiestnil skryté mikrofóny, aby odpočúval právne privilegované stretnutia medzi Julianom a jeho právnikmi.
Záznamy z Julianových právnych stretnutí na ekvádorskej ambasáde v Londýne boli pravidelne fyzicky prepravované k manipulantom v Spojených štátoch.
Kamera zachytila vlámanie do kancelárie Julianových právnikov a vyšetrovatelia objavili fotografie právnych dokumentov Julianovho právnika nasnímané vo vnútri veľvyslanectva. Operácie zamerané na jeho právnikov sa čítali ako prevzaté zo sovietskej knihy.
Odkedy sa Nixonova administratíva pred polstoročím pokúsila o trestné stíhanie New York Times v súvislosti s Pentagon Papers, ústavní právnici varovali, že zákon o špionáži z roku 1917 bude jedného dňa zneužitý na stíhanie novinárov.
Bola to administratíva prezidenta Obamu, ktorá oživila plazivé zneužívanie zákona o špionáži.
Podľa zákona bolo obvinených viac novinárskych zdrojov ako všetky predchádzajúce administratívy dohromady, vrátane zdroja z WikiLeaks Chelsea Manningovej ; oznamovateľ mučenia CIA John Kiriakou; a špionážneho informátora NSA Edwarda Snowdena .
Po masívnom tlaku verejnosti Obama zmiernil 35-ročný trest Chelsea Manningovej. Obama odmietol stíhať Juliana za zverejnenie Manningových únikov z dôvodu dôsledkov pre slobodu tlače.
Po tom, čo Obamova administratíva začala útočiť na zákon o špionáži, bolo len otázkou času, kedy ďalšia administratíva rozšíri výklad zákona ešte viac.
Ten deň prišiel dosť skoro. Trumpova administratíva prelomila novú právnu pôdu obvinením Juliana z prijímania, držania a zverejňovania informácií o Manningovi. Medzitým v Langley vo Virgínii poveril Pompeo CIA plánmi atentátu.
Rozhodnutie ministerky Priti Patelovej prichádza uprostred rozsiahlych vládnych reforiem čoraz viac totalitných smerov – plány na oslabenie vplyvu Európskeho súdu pre ľudské práva a rozhodnutie o vydaní Juliana sú pučom z milosti.
Reformy britského zákona o úradných tajomstvách navrhované ministrom vnútra do značnej miery sledujú obvinenie z Trumpovej éry proti Julianovi: vydavatelia a ich zdroje môžu byť obvinení zo zločineckých spolusprisahancov.
Samotný prípad Julianovej extradície vytvára právny precedens. To, čo sa dlho považovalo za základný princíp demokracie, sloboda tlače, jedným ťahom zmizne.
V súčasnosti žiadny novinár nebude riskovať, že sa mu stane to, čomu je vystavený Julian. Julian musí byť prepustený skôr, než bude príliš neskoro. Jeho život závisí od toho. Závisia od toho vaše práva.
Stella Assangeová