Advokát a bývalý vyšetrovateľ Peter Vačok hovorí, že celá vec by sa nemala riešiť verejne, ale v rámci dohôd medzi prokuratúrou a políciou, a to nie v trestnom, ale disciplinárnom konaní. Dopĺňa, že obvinenia voči Kovaříkovi sú vážne.
„Pokiaľ je to zločin, tak je to vážne. Je otázka, či sa zase nájdu súdy, ktoré budú ochotné vyvodiť trestnú zodpovednosť z takéhoto konania,“ hovorí odborník.
Minister vnútra Roman Mikulec, ktorý šéfuje polícii aj Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), uviedol, že akceptuje postup prokuratúry a neuvažuje o dočasnom pozbavení Kovaříka výkonu štátnej služby. Samotná hlava rezortu má budúci týždeň obhajovať svoju funkciu pred poslancami Národnej rady.
Opozičný Smer-SD sa už druhýkrát snaží Mikulca z čela rezortu odvolať. Podľa politológa Radoslava Štefančíka kauza obvinenia šéfa polície bude mať pre Mikulca vážne dôsledky.
Vyzerá to tak, že konflikt v polícii stále nie je vyriešený a pokračuje. Pre pána Mikulca to nemusí mať dobré následky, pretože pán Kovařík je vlastne pod ním a minister vnútra môže byť ten ďalší
predpokladá odborník vo vyjadrení pre portál Plus1deň.
Na kauzu obvinenia reagoval na sociálnej sieti aj poslanec Tomáš Taraba (ŽIVOT – národná strana). Neudržateľnú pozíciu komentoval prirovnaním k „Rozprávke o rozviazaných rukách polície“, ktorej je oficiálne koniec.
V statuse na sociálnej sieti zdôraznil fakt, že krajskí riaditelia polície vypovedajú proti Kovářikovi, „ako ich obvolával a zakázal bez jeho súhlasu realizovať zatýkania“. Zločinecká organizovaná skupina, ktorú tam dosadila vládna koalícia podľa Tarabu takto chcela mať kontrolu, aby nezatkli niekoho, kto bude vypovedať proti nim.
Taraba: patrí do basy
„Ak Kovářik zneužíval svoj post na tlak na krajských riaditeľov, myslí si niekto, že nebude mariť zo svojho postu vyšetrovanie a ovplyvňovať svedkov?“, pýta sa poslanec. Kovářik podľa jeho slov „patrí do basy presne podľa logiky akú nechal uplatniť na Lučanského, Pčolinského a chcel aj na Zuriana“, domnieva sa opozičný poslanec.
Keďže z výpovedí krajských riaditeľov PZ vyplýva, že policajný riaditeľ si štyri dni pred prerušeným zásahom voči skupine troch kajúcnikov overoval informácie, a to ešte v čase čerpania svojej dovolenky, mraky nad jeho hlavou sa začínajú sťahovať ako pred búrkou.
V kauze figuruje aj samotný minister vnútra Roman Mikulec, ktorý mal údajne telefonovať s Kovaříkom a on na jeho pokyn mal zásah mobilnej jednotky zo Sobraniec prerušiť, čím sa zmaril druhému tímu zásah voči dvom kajúcnikom, ktorí sa dali na útek.
Jedného z nich NAKA nakoniec zadržala, druhý žiada o politický azyl v Chorvátsku, pretože je vraj na jeho osobu vyvíjaný politický tlak. Ktorou stranou nespresnil, ale logické indície vedú k vládnej koalícii. Tú opozícia obviňuje z účelovosti stíhaní a aj z riadenia manipulovaných svedeckých výpovedí tzv.kajúcnikov.
Kovaříkov osud má zatiaľ len dva reálne scenáre. Buď vo vyšetrovaní povie pravdu a stane sa sám kajúcnikom zrejme voči svojmu šéfovi – ministrovi vnútra, alebo sa ho zbavia a ako nepohodlného hodí OĽaNO a vedenie rezortu vnútra celú vinu na neho.
Nech to dopadne akokoľvek, čoraz viac sa ukazuje ako reálny obraz možnej nekalej činnosti vo vyšetrovaní politicky motivovaných kauzách, smerujúcich voči predstaviteľom súčasnej opozície. Metóda klin sa klinom vyrazí za každú cenu rozhodne neprospeje k obnoveniu dôvery verejnosti v právny štát a férové, nezaujaté konanie orgánov činných v trestnom konaní.
-red2-