Z Moskvy nevyhnutne príde adekvátna odpoveď, varoval tlačový tajomník ruského vodcu Dmitrij Peskov.
Uvalenie sankcií Washingtonom na ruského prezidenta Vladimira Putina by bol nehorázny krok, porovnateľný s prerušením vzťahov. Oznámil to vo štvrtok tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov v komentári k výzvam v Spojených štátoch na zavedenie primeraných protiruských sankcií.
Nehorázne opatrenie voči Putinovi
„Uvalenie sankcií proti hlave štátu a proti hlave Ruska, opakujem ešte raz, je nehorázne opatrenie, ktoré je porovnateľné s prerušením vzťahov,“ odpovedal Peskov na otázku agentúry TASS, či je Moskva pripravená zaviesť zrkadlové opatrenia vrátane sankcií voči prezidentovi Spojených štátov Joe Bidenovi v reakcii na možné podobné kroky Washingtonu. – Čo je Rusko pripravené urobiť? Rusko je vždy pripravené a vždy urobí to, čo je v najlepšom záujme našej krajiny.
Návrh nových protiruských sankcií navrhnutý v Kongrese možno prirovnať aj k iniciatíve na prerušenie vzťahov, keďže z Ruska nevyhnutne príde adekvátna reakcia, dodal Peskov.
Sankcie sú nátlak
“Načasovanie týchto vyhlásení a rokovaní je pokusom o nátlak na Moskvu. Je to a priori nezmyselné, pretože hovoríme o sankciách, ktoré vo svojej podstate a pri zohľadnení nevyhnutnej adekvátnej reakcie možno v skutočnosti prirovnať k iniciatíve k pretrhnutiu vzťahov, nie je to možné inak interpretovať,“ vyjadril sa v komentári k príslušnému návrhu zákona.
Podľa Peskova má Moskva k tomuto projektu sankcií mimoriadne negatívny postoj. “Najmä na pozadí prebiehajúcej série rokovaní, síce neúspešných, ale rokovaní,” zdôraznil.
“Neprispievajú k ďalšiemu hľadaniu obojstranne výhodných riešení, neprispievajú k vytváraniu konštruktívnej atmosféry pri pokračovaní týchto trojetapových rokovaní. Dnes bude tretia etapa, ktorá sa v tejto fáze končí a odpoveď je jednoznačná: negatívna,“ povedal hovorca Kremľa.
Zasadnutie Rady Rusko – NATO, ktoré sa uskutočnilo 12. januára, bolo druhou etapou konzultácií medzi Moskvou a západnými štátmi o ruských návrhoch o európskej bezpečnosti. Prvý, ktorého súčasťou boli rokovania medzi predstaviteľmi Ruskej federácie a Spojených štátov amerických, sa konal 10. januára v Ženeve a tretí sa uskutoční 13. januára vo Viedni v rámci OBSE.
Návrh amerického zákona na ochranu suverenity Ukrajiny
Skupina demokratov vedená Robertom Menendezom predložila v stredu americkému Senátu návrh zákona o obmedzení Ruska v prípade eskalácie napätia okolo Ukrajiny. Ide okrem iného o uvalenie sankcií proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, predsedovi vlády, šéfom ministerstva zahraničných vecí, ministerstva obrany, náčelníkovi Generálneho štábu Ozbrojených síl RF a ďalším predstaviteľom vedenia armády. Okrem toho môžu mať reštriktívne opatrenia vplyv na plynovod Nord Stream 2.
Iniciatíva predložená Senátu Kongresu USA dostala názov Zákon z roku 2022 o ochrane suverenity Ukrajiny. V budúcnosti sa dokumentom budú zaoberať členovia výboru pre zahraničné vzťahy Senátu, ktorému predsedá Menendez. Aby bol návrh zákona prijatý, musia ho schváliť obe komory Kongresu, až potom poputuje na podpis hlave štátu. Hovorkyňa Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu Emily Hornová predtým oznámila, že americká administratíva podporuje iniciatívu senátorov.
-red1-